, niedziela 3 lipca 2022
Święto koronki z atrakcjami
Laureatki konkursu na najpiękniejszą koronkę w komplecie (od lewej): Teresa Legierska, Beata Legierska oraz Irena Skurzok. fot. Marcin Mońka Dodaj do Facebook

Święto koronki z atrakcjami

MM
Święto koronki z atrakcjami

W konkursie gry na trombicie zwyciężył Józef Maćkowiak z Pniew. fot. Marcin Mońka


Święto koronki z atrakcjami

Małgorzata Kiereś, autorka książki ”Koronka koniakowska”. fot. Marcin Mońka


Święto koronki z atrakcjami

Piotr Galej stworzył piłą spalinową rzeźbę, która urzekła jurorów. fot. Marcin Mońka

Przez cały weekend w Koniakowie swoje święto obchodziła słynna koronka koniakowska. Chata na Szańcach, gdzie obywały się spotkania jej miłośników, pękała w szwach.
Oczywiście na święcie nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszą koronkę. Co roku bierze w nim udział coraz więcej uczestniczek, w tegorocznej edycji oceniano 20 koronek. Jurorami podobnie jak w zeszłych latach byli goście, którzy zdecydowali się odwiedzić Chatę na Szańcach. W sumie oddano 256 głosów, zwyciężyła koronka stworzona przez Beatę Legierską z Istebnej. Drugie miejsce zajęła Teresa Legierska z Koniakowa, trzecie miejsce przypadło Irenie Skurzok z Koniakowa.

Podczas imprezy nie zabrakło i innych atrakcji. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano konkurs rzeźbiarski piłą spalinową. Do konkursu zgłosiło się pięciu zawodników. Ich dzieła oceniało już profesjonalne jury. Jego zdaniem najlepszą rzeźbę stworzył Piotr Galej. - Jego rzeźba przedstawiająca górala powstała w oparciu o kanon beskidzkiej rzeźby. Ta postać skłania do kontemplacji – uzasadniał werdykt Ernest Zawada, przewodniczący jury.
Autor tworzył swoje dzieło przez 15 godzin, były to jego pierwsze próby w tej materii. W nagrodę otrzymał piłę spalinową. - Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak częściej zajmować się rzeźbą – przyznał laureat głównej nagrody.

Pasjonujący przebieg miał konkurs gry na trombicie. Zorganizowano go w dwóch kategoriach, juniorskiej (do lat 18) oraz seniorskiej. Do zmagań w młodszej kategorii przystąpiło 8 zawodników, i po zaciętej rozgrywce (potrzebna była nawet dogrywka) zwyciężył 10-letni Józef Maćkowiak z Pniew w Wielkopolsce. Dla laureata były to pierwsze kroki w grze na tym instrumencie. W nagrodę otrzymał trombitę, a wśród publiczności żartowano, że teraz w wielkopolskich Pniewach już od rana będą wybrzmiewać jej donośne dźwięki. Wśród seniorów bezkonkurencyjny okazał się Rafał Gruszka.

Dla koniakowskich koronczarek tegoroczna impreza miała szczególny charakter również ze względu na publikację, która w weekend miała swoją premierę. Właśnie ukazała się książka o historii koronki koniakowskiej. Jest to pierwsze tak poważne potraktowanie tego tematu. - Starałam się, aby tekst książki był bajkowy, i unikałam wszelkich naukowych określeń. Myślę że teraz wszystkie pokolenia koronczarek, również te najmłodsze, będą miały materiał z którego dowiedzą się, skąd wzięły się najpiękniejsze koronki na świecie – przyznawała podczas promocji książki ”Koronka koniakowska” jej autorka, Małgorzata Kiereś.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brawo Pani Małgosiu, a raczej Babciu Małgosiu - trzeba też gratulować wnuka. Teraz bedzie trzeba pisać jakieś
bajeczki

tuż dziołcha, yny tak dalij...to co robisz dla kultury ludowej, w szerokim rozumieniu tego słowa, to istna koronkowa robota...brawo!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama