, poniedziałek 26 luty 2024
Strumień bawi się w kino
Bogusław Żydek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Strumień bawi się w kino

DOROTA KOCHMAN
Ośrodek kultury w Strumieniu w nietypowy sposób uczy młodych ludzi samodzielności i kreatywności - kupił im kamerę, aby kręcili filmy o otaczającym ich świecie. Co z tego wyniknie, zobaczymy podczas festiwalu, który młodzi ludzie sami zorganizują za pieniądze częściowo zebrane od sponsorów.
Na pomysł zaktywizowania młodych ludzi wpadła Agnieszka Pietrzyk, instruktorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. — Starsi mieszkańcy Strumienia organizują różne imprezy, a młodzi nie mogą się odnaleźć. Zaproponowaliśmy więc coś specjalnie dla nich. Coś, co ich zainteresuje, pobudzi ich kreatywność i nauczy samodzielności — mówi Bogusław Żydek, dyrektor MGOK.

Projekt „Kinonam - Filmowe Spotkania w Strumieniu" został zgłoszony do konkursu „Równać szanse" zorganizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Na 1724 projekty 127 dostały dofinansowanie. Strumieński projekt też znalazł się na liście.

W projekt w została włączona 15-osobowa grupa młodzieży. Oprócz prawie 5 tys. zł, które MGOK otrzymał z polsko-amerykańskiej fundacji, młodzi ludzie chcą pozyskać pieniądze od sponsorów. Podobny projekt „Young Directors”, realizowała w zeszłym roku świetlica środowiskowa w Pruchnej. Powstała tam grupa kupiła kamerę i już realizuje filmy. W ramach projetu „Kinonam" młodzież spotyka się z ludźmi kina. Niedawno miały miejsce projekcja filmu Piotra Mojżyszka „Rajzentaszka" oraz spotkanie z doświadczonym filmowcem z Chybia. „Rajzentaszka" to obraz o nieżyjącym już Wilusiu, zakręconym emerycie, który zbierał śmieci i był doskonale znany mieszkańcom Strumienia. Film nakręcony w ramach „Kinonam" ma również poruszać tematykę lokalną.

Gdy powstanie strumieński film, zostanie on pokazany na zorganizowanym w ramach projektu Festiwalu Amatorskiej Twórczości Filmowej, na którym zostaną również wyświetlone inne obrazy różnych twórców-amatorów z okolicy. — Ten projekt ma uczyć kreatywności i samodzielności. Mam nadzieję, że się powiedzie — dodaje Żydek.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Trzymam kciuki-powodzenia

całkiem dobry pomysł,może w końcu znalazł się ktoś kto rozrusza Strumień i jego mieszkańców. Jestem za i trzymam kciuki :)

młodości ty nad poziomy wylatuj!

Proponuję autorce znalezienie synonimów dla wyrażenia "młodzi ludzie", bo źle się czyta ten szkolny tekst.

Czepilaski i nudziarz ten tp...

Artykuł ze środy a komentarze zaczynają się we wtorek? O co chodzi??

Boguś tak trzymaj. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama