, niedziela 26 marca 2023
Skoczów: Czterech burmistrzów w jednym gabinecie
Portrety włodarzy miasta z okresu międzywojennego wiszą w gabinecie burmistrz Janiny Żagan. Fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Skoczów: Czterech burmistrzów w jednym gabinecie

DOROTA KOCHMAN
Gabinet Janiny Żagan musi pomieścić aż czterech burmistrzów. Oprócz niej zajmują go również trzej inni burmistrzowie. Namalowane w 2005 roku portrety włodarzy miasta w końcu zawisły w skoczowskim Ratuszu.
Na stworzenie serii portretów byłych władców Skoczowa wpadł przed kilkoma laty Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Obrazy autorstwa Sonii Anny Nowosielskiej miały zapoczątkować cały poczet skoczowskich burmistrzów. W ten sposób chciano upamiętnić byłych włodarzy. Plan jednak nie do końca wypalił. Powstały tylko trzy portrety.

Jeden z obrazów przedstawia Mariana Schenkera — lekarza, pierwszego polskiego burmistrza Skoczowa po latach zaborów (rządził od 1918 do 1923). Na drugim portrecie przedstawiony jest Jan Ewangelista Mocko, który sprawował władzę w Skoczowie do 1932 roku. Był księdzem, udzielał się charytatywnie, rozbudowywał sieć gminnych dróg. Z jego inicjatywy w mieście powstało gimnazjum. Na trzecim obrazie oglądamy Franciszka Olszaka, ostatniego burmistrza Skoczowa w II Rzeczypospolitej, aptekarza, który wybrukował Rynek i zasłynął z tego, że za udział w gminnych sesjach nie brał pieniędzy.

Portrety miały zawisnąć w ratuszu za kadencji burmistrza Jerzego Malika, jednak tak się nie stało. Obrazy zostały zabezpieczone i czekały w MDK. W końcu wyciągnęła je stamtąd burmistrz Janina Żagan. — Przypadkowo będąc w domu kultury zauważyłam zapakowane obrazy i poleciłam, aby zawisły w moim gabinecie. Są to portrety włodarzy miasta okresu międzywojennego, przedstawione w sepii i pasują do wnętrza tego pomieszczenia — mówi burmistrz Skoczowa.

Gdy pierwsze obrazy powstawały był pomysł, aby namalować również burmistrzów, którzy rządzili Skoczowem w XIX wieku. Jednak wszystko wskazuje na to, że cykl nie będzie kontynuowany. — Wszystko stanęło — żałuje Robert Orawski.

Okazuje się, że na ścianach w Ratuszu brakuje miejsca. — Jeżeli malować, to wszystkich burmistrzów, a na taką ilość portretów w urzędzie nie ma miejsca — przekonuje Janina Żagan.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A kiedy Skoczów był pod zaborami??

no własnie! kiedy?

Ale przystojniaki

Miejsce na portret pierwszej kobiety burmistrza Skoczowa jak mniemam jakoś się znajdzie.

No jak wam się w głowach poprzewracało idoktrynacja PRL działa!!!
Śląski Cieszyński nigdy nie był pod żadnymi zaborami!!!!

No i co z tego?

Śląski Cieszyński był pod zaborem Habsburgów od 1526 do 1918!!

COLI proszę o komentarz

trzech juz bylo. lenin,marks i endzel

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama