, niedziela 3 lipca 2022
Ruszyło wielkie święto folkloru
47. Tydzień Kultury Beskidzkiej zakończy się 8 sierpnia. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Ruszyło wielkie święto folkloru

Gazeta.pl, ER/Gazetacodzienna.pl
Barwny korowód zespołów folklorystycznych z różnych krajów, który przeszedł w sobotę po południu ulicami Wisły, zainaugurował 47. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedną z największych imprez folklorystycznych w Europie.
Ogółem w imprezie biorą udział 102 zespoły, w tym 22 z zagranicy. Przed publicznością wystąpi ok. 4 tys. wykonawców, między innymi z Włoch, Izraela, Francji, Serbii, Węgier, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Republiki Czeskiej. Nie zabraknie egzotyki; w Beskidach wystąpią zespoły z Kostaryki, Kenii i Kanady. Ciekawostką będzie występ niemieckiego zespołu z Brunszwiku, który zaprezentuje tańce ludowe z rejonu Bielska i Białej. Przed II wojną światową Niemcy stanowili większość mieszkańców Bielska.

W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędą się także 21. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle (4-7 sierpnia). Udział w nich weźmie 16 zespołów zagranicznych i trzy polskie. Podczas Spotkań Polskę reprezentowały będą zespoły: "Magurzanie" z Łodygowic w Beskidach, "Zamojszczyzna" z Zamościa i "Ełk" z Ełku.

Pod koniec TKB odbędzie się w Jabłonkowie na Zaolziu 63. Gorolski Święto (6-8 sierpnia).

47. Tydzień Kultury Beskidzkiej zakończy się 8 sierpnia. Nawiązuje on do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama