, piątek 19 kwietnia 2024
Rusza Noc Muzeów! (Program)
Relief Wielkiej Rodziny Matki Bożej z przełomu XV i XVI wieku. fot. Barbara Śliż 



Dodaj do Facebook

Rusza Noc Muzeów! (Program)

Rusza Noc Muzeów! (Program)

W tym roku do akcji przyłączył się także Czeski Cieszyn. W sumie, w ciągu jednej nocy do zwiedzenia będzie 14 punktów. fot. materiały prasowe

Książka z biblioteki Jana Cratona z Krafftheimu, Epitafium Jana Żywieckiego, czy może zwiedzanie Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego? Te i kilkadziesiąt innych atrakcji będzie można zobaczyć podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów, która już w piątek rusza w Cieszynie. Dzień później warto pojechać do Kocobędza.
Ogólnoświatowa Noc Muzeów organizowana jest co roku w okolicach połowy maja, w różnych terminach, tak, by zwiedzający mieli okazję zobaczyć jak największą ilość placówek.

W tym roku do akcji przyłączył się także Czeski Cieszyn. W sumie, w ciągu jednej nocy do zwiedzenia będzie 14 punktów. - Z pewnością żadnemu ze zwiedzających nie uda się w ciągu jednej nocy zobaczyć wszystkiego, co oferuje nasz tegoroczny program. Liczymy, że znajdą się chętni, którzy odwiedzą nas jeszcze raz, już po Nocy Muzeów – mówi Irena Adamczyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Cieszyńskiego.

Poniżej przedstawiamy bogaty repertuar tegorocznej Nocy Muzeów. Każda z instytucji przygotowała coś niezwykłego, specjalnie na tę okazję.
Foto

fot. materiały prasowe

1. Muzeum Protestantyzmu
Wystawa czasowa "Biblioteka i Archiwum im. B.R. Tschammera - wczoraj, dziś, jutro" oraz wystawa stała "Z dziejów luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim"

2. Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Zwiedzanie ekspozycji Cieszyńskie Bractwo Kurkowe; strzały armatnie godzina: 19.00, 20.00 i 21.00

Grupa "Peronica"; pokaz walk wojów; godzina: 19.30, 20.30 i 21.30

Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Śląsk Cieszyński", "Olza" i "Zimna wojna"; prezentacja uzbrojenia i mundurów, koncert zespołu "Tutaj" i Pawła Chmiela: fuzja dźwięku i obrazu, godzina: 21.00-24.00

3. Galeria Szara
Wystawa oraz prezentacja filmów Pia Borg: Palimpsest 2009; The Automaton 2007; Footnote 2004;

4. Urząd Miejski Rynek
Zwiedzanie sali sesyjnej, wejścia o pełnych godzinach z przewodnikiem, godzina: 19.00 do 1.00

5. COK Dom Narodowy
Koncert zespołu Blues Company (sala widowiskowa), godzina: 19.00-21.00

W pracowni Jana Cieślara – mistrza "Skrzatków Cieszyńskich"- żywy obraz Teatru CST (strych COK), widownia rotacyjna, godzina: 21.00-23.00

"Urząd Bezpieczeństwa na służbie" - mini-scenka Teatru CST (piwnica COK), widownia rotacyjna, godzina: 21.00-23.00

Zwiedzanie wystaw (Galeria COK, Galeria "Na Piętrze"), godzina: 19.00-23.00

6. Biblioteka Miejska
"Od Domu Niemieckiego do Biblioteki Miejskiej. Historia budynku" – prezentacja multimedialna w witrynie BM

"Miasto, którego nie ma" – wystawa w witrynie BM

7. Teatr im. A. Mickiewicza
Występ kabaretu Hrabi o godzinie: 18.00

Zwiedzanie budynku teatru, przedstawienie krótkiej historii obiektu, charakteru i zakresu jego działalności. Prezentacja mechanicznych urządzeń scenicznych oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych budynku. Przedstawienie multimedialnej prezentacji młodzieżowych spektakli muzycznych zrealizowanych w ramach interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych. Godziny wejścia dla grup: 21.00 i 23.00

8. Książnica Cieszyńska
Pokaz konserwacji dawnej książki o godzinie: 19.00, 20.30, 22.00 i 23.30 dla grup maksymalnie 12-osobowych

Pokaz "Przede wszystkim Śląsk Cieszyński!" – skarby Książnicy na wyciągnięcie ręki i kliknięcie myszki. Wystawa "Tym żyli nasi przodkowie".

Wystawa "Śladem Czarnej Julki. Karwina z czasów Gustawa Morcinka"

9. Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Cieszynie
Wystawa "Dawna pieczęć cesarska, królewska i książęca". Średniowieczne i wczesnonowożytne dokumenty pergaminowe uwierzytelnione pieczęciami ze zbiorów Archiwum Państwowego w Cieszynie

10. Muzeum Drukarstwa
Przedstawienie historii cieszyńskiego drukarstwa oraz warsztaty drukarskie

11. Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich
Stała ekspozycja pokaz mundurów historycznych, oraz okolicznościowa wystawa "Katastrofy oraz inne epizody lotnicze na Śląsku Cieszyńskim w latach 1932-1945"

12. Zamek Cieszyn
Nocna iluminacja romańskiej Rotundy, obserwacje nieba z Wieży Piastowskiej z profesjonalnym astronomem.

Wernisaż wystawy "Bajkowy Świat Designu", godzina 19.00
Schola Coram Deo - koncert pieśni gregoriańskich w Rotundzie w godzinach od 21.00-22.00

13. Archiwum i Biblioteka OO. Bonifratrów
Wystawa: Świat cyrulików – książka medyczna w dawnych wiekach, wraz z prezentacją ciekawostek z ówczesnego środowiska medycznego oraz zwiedzanie kościoła OO. Bonifratrów w Cieszynie wraz z przewodnikiem. Wejścia o pełnych godzinach od 19.00 do 23.00 dla grup 25-osobowych. Zebranie przy wejściu do kościoła.

14. Muzeum Těšínska
Ekspozycja o Śląsku Cieszyńskim wystawa nowych eksponatów muzealnych Muzeum Těšínska oraz mała ekspozycja starych druków ze zbiorów muzealnym Biblioteki Silesia. Wstęp wolny, godziny otwarcia: 19.00-24.00.

a dzień po...

Noc w Archeoparku
Dzień po Nocy Muzeów w Cieszynie, swoje progi zwiedzającym udostępni Archeopark w Kocobędzu. 28 maja od godziny 14.00, zwiedzający będą mogli zapoznać się z obozowiskiem i życiem Słowian, przyjrzeć się z bliska strojom z epoki, wziąć udział w pokazie średniowiecznego handlu, rzemiosła, broni, sztuk walki oraz gier z epoki. Organizatorzy przewidują liczne konkursy oraz zabawy dla dzieci, w tym strzelanie z łuku oraz degustację tradycyjnych potraw słowiańskich. Zainteresowani zwiedzaniem mogą skorzystać z bezpłatnego przejazdu autobusem transportu wahadłowego z Alei Masaryka w Czeskim Cieszynie do Archeoparku w Kocobędzu. Pierwszy odjazd z Czeskiego Cieszyna przewidziany jest na godz. 13.45, a ostatni kurs powrotny nastąpi o godz. 21.00.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Życzę wszystkim ciekawie spędzonych chwil podczas Nocy Muzeów w Cieszynie w tym czasie. We Wrocławiu mielimy Noc Muzeów jakiś czas temu i od 10 rano do 01 w nocy chodziliśmy ze znajomymi gdzie się dało - a było tego wiele. W Cieszynie jak widzę również jest ciekawy program, więc korzystajcie jak jest taka okazja. Nie zawsze mamy czas by spędzić chwilę wród historii. Udanej nocy!!!

bo pomyślę, że masz coś wspólnego z tą ostoją szpitalnej postkomuny...

Może po prostu satyra w takim wykonaniu nie jest atrakcyjna? Ba, pokuszę się o mocniejsze słowa, że nie jest ona nikomu potrzebna, chyba, że ma tylko prokować do wypisywania tutaj obraźliwych słów pod adresem szpitala, a znając specyfikę wielu komentujących, również pod adresem konkrentnych (wymienianych z imienia i nazwiska) osób.

już nic nie rozumiem - przecież wyraźnie pisze - MUZEUM Służby Zdrowia PRL-u... Tomek nie przerabiał w liceum satyry?..

Nie twierdzę, że to nie problem, ale upominanie się o swoje zdrowie w artykule dot. kultury, uważam za niezwiązane z jego tematem. Masz wątpliwości, pomysły, pytania, przemyślenia i sugestie jak zająć się tematem? Myślę, że jeśli sam nie chcesz się tym tematem zająć, to możesz nim spokojnie zainteresować redakcję.

akurat szpital to jest poważny problem nas wszystkich i nigdy za dużo upominania się o swoje zdrowie

a w Ustroniu cichosza!

Proszę Cię daruj sobie już te komentarze o Szpitalu, w których przejawia się wyłącznie żółć i tendencja do ciągłego narzekania. Wypowiedziałbyś się rzeczowo w ramach komentowanego artykułu i od razu wszystkim byłoby lepiej, może Tobie również.

zwane także Szpitalem Śląskim

Bardzo ciekawie zapowiadają się niektóre z tych propozycji. Ciekawie też może być w Archeoparku, do którego od dawna planowałem się udać.

program przebogaty!!! Fajnie, że tyle się dzieje!

wspaniale, odwrócić się na pięcie i w tak atrakcyjny sposób, spotykać się z przeszłością!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama