, piątek 8 grudnia 2023
Rotunda jest o sto lat młodsza?
Do tej pory historycy powszechnie uważali, że Rotunda powstała w XI wieku. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Rotunda jest o sto lat młodsza?

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Rotunda romańska to najcenniejszy zabytek Cieszyna. Po wykonanych właśnie badaniach pojawiły się jednak pytania, czy budowla jest rzeczywiście tak stara, jak sądzili historycy.
Stojąca na Wzgórzu Zamkowym Rotunda romańska to duma Cieszyna. Była pierwszą chrześcijańską świątynią w mieście. Pełniła funkcję kaplicy grodowej podczas panowania cieszyńskich Piastów do 1653 roku. Gdy książęta zamieszkiwali stojący na wzgórzu zamek, przychodzili tutaj na nabożeństwa. Ten dawny kościółek jest uznawany za jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Jego wizerunek umieszczono zarówno na rewersie 20-złotowego banknotu, jak i na dwuzłotowej monecie poświęconej Cieszynowi.

Do tej pory historycy powszechnie uważali, że Rotunda powstała w XI wieku. Takie przypuszczenia wysnuto w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na przełomie lat 40. i 50. XX wieku przez zespół Aliny Kietlińskiej. Zleciło je Państwowe Muzeum Archeologiczne z Warszawy. — Poszczególne warstwy, do których docierali archeolodzy, odsłaniały kolejne fazy budowy tutejszego grodu — tłumaczy Zofia Jagosz-Zarzycka, kierowniczka działu archeologii w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

W warstwie, którą uznano za współczesną dacie budowy Rotundy i którą określono na XI wiek, znaleziono wtedy ogromne ilości drewna z dawnego grodu średniowiecznego. Pochodziło ono m.in. z pomostów, budowli, dróg. Blisko siedem ton drewna ciężarówki wywiozły wtedy do Opola, gdzie słuch po nim zaginął. W zbiorach cieszyńskiego muzeum zachowała się jednak duża belka z tego znaleziska, którą muzeum wysłało niedawno do analizy dendrochronologicznej w Krakowie. To metoda, która na podstawie analizy wzorów słojów drzewa pozwala określić datę jego ścięcia z dokładnością przynajmniej do roku. — Wyniki badań belki określiły tę datę na 1180 rok. To może rzucić nowe światło na moment powstania Rotundy. Pojawiają się przypuszczenia, że może być młodsza o sto lat — mówi Jagosz-Zarzycka.

Archeolog zastrzega jednak, że nie jest to koronny dowód na to, że Rotundę wybudowano dopiero w XII wieku. — Trzeba by to potwierdzić kolejnymi dokładnymi badaniami, przeprowadzić nowe wykopaliska. Będziemy się starali to zrobić — dodaje.
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Myślę, że dopóki nie dojdzie do porządnych kompleksowych badań otoczenia rotundy etc., przupuszczenia pozostaną przypuszczeniami - i tak je też należy traktować ; )
( a ta belka to pół kilometra za rotundą byłą, zdaje się... ; )

Pani Zofii gratuluję medialnego zaistnienia; natomiast w międzyczasie może by tak coś ten ? pokopać ? Archeologia to ciężko sprzedawalny kawałek chleba, domyślam się że jakiś sponsor musi zapłacić za łopatę... ; ) Jest tu coś z nieznośnej lekkości w formułowaniu teorii - poczekam na ostateczne wyniki.

Ostatnie badania na Górze Zamkowej w których udział brało Muzeum Śl. Cieszyńskiego zakończyły sie kilka tygodni temu, natomiast belka wydobyta została z odległosci ok 20 m od rotundy. pozdrawiam zainteresowanych!

a belka do rotundy?

Może i Palatium się kiedyś znajdzie ? ; )

Może by tak mniej dogłębnie badać, bo belek mało a jeszcze się okaże, że Rotunda o kolejną setkę młodsza jest. I obciach będzie na cały powiat...

tylko na kraj cały nasz :)

dwa albo trzy niezależne źródła, czynią informacje wiarygodną Amen!

poprzez media, zgadzam się...z E.

to oczywistość, oczywista...?

Edgar Ty jak coś powiesz to trzeba notować bo takie madre.

Co to za d... archeolodzy. Przecież w XII wieku nie budowano takich rotund, to
jest typowa budowla dla XI wieku

byle nie odkryli, że jakiś kapłan zza Olzy poświęcił kamień węgielny 8-O ...

doprowadzi do III swiatowej znów od Polski barania głowo!

Człowieku to nie jest miejsce dla Ciebie, przestań pisać głupoty, ucz się, ucz się, ucz się a potem skleć parę sensownych zdań. Takich jak ty powinno się oddawać na przymusowe nauki aby poszerzyć twoje horyzonty myslowe.

Czy szanowna Redakcja nadal będzie tolerować Mieczykka ? Jezeli tak to ja rezygnuję !

My tu máme také takového Mieczyka - jednou se jmenuje Jerzy, podruhé Pustecki, potřetí !?!?, albo Zwrotnik, nejraději píše o dopisu Moscieckiego Benešovi.

Mieczykk to wykorzystany seksualnie w młodości ministrant

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama