, poniedziałek 15 lipca 2024
Recytują „po naszymu”
Karol Gierczak z Ustronia podczas występu w Błędowicach. fot. GL Dodaj do Facebook

Recytują „po naszymu”

GL
W Domu PZKO w Hawierzowie-Błędowicach rozpoczął się wczoraj kolejny Konkurs Gwar Cieszyńskich „Po cieszyńsku, po naszymu po obu stronach Olzy”.
Wczoraj trwały przesłuchania dzieci i młodzieży z Polski, głównie z Ustronia i Dębowca, dziś staną w szranki uczestnicy ze szkół zaolziańskich oraz z Wisły. Uczestnicy wczorajszych eliminacji bez wyjątku stawili się w strojach ludowych.

W czwartek o godz. 10.00 odbędzie się koncert laureatów, na którym gościnnie wystąpi zespół „Mali Błędowianie” z Polskiej Szkoły Podstawowej w Błędowicach.

Organizatorami konkursu są Oddział Górnośląski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Zarząd Główny i Miejscowe Koło PZKO w Błędowicach oraz błędowicka polska szkoła. Popisy recytatorów, prezentujących teksty gwarowe – tak wiersze, jak i prozę – ocenia fachowe jury. Konkurs odbywa się co roku, na przemian w Polsce i Republice Czeskiej.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tuż chłapeczku, ale żeś je piekny...

świetna inicjatywa, takie konkursy motywują dzieci do używania gwary na co dzień:) a i w szkole wiele się zmieniło, stawia się na naukę literackiej polszczyzny ale nie bojkotuje gwary

A po polskiej stronie Olzy 70% budynków bez
oflagowania. To 11 listopada nie dla wszystkich święto.Oj coś mi się widzi, że gdyby pozwolili
wieszać inną flagę to w Cieszynie byłoby czerwono-czarno.

szkoda że nie można ich posłuchać w internecie. nie wszyscy mają czas i możliwości aby zobaczyć takie wydarzenia na żywo- może droga redakcja jakies relacje wideo/audio wprowadzi? bo, jakby na to nie patrzeć- konkurencja już to ma

jestem za ...Broda ma rację. Dajcie jakieś linki, aby obejrzeć, albo choć posłuchać uczestników tej imprezy. Z pewnością była ciekawa.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama