, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Premiera drugiego wydania ”Słownika gwarowego Śląska Cieszyńskiego”
Po 15 latach "Słownik gwarowy Śląska Cieszyńskiego" doczekał się drugiego wydania. fot. ARC Dodaj do Facebook

Premiera drugiego wydania ”Słownika gwarowego Śląska Cieszyńskiego”

KK
Po 15 latach \"Słownik gwarowy Śląska Cieszyńskiego\" doczekał się drugiego wydania. Jego promocja odbędzie się 18 grudnia o godz. 15 w siedzibie Muzeum Ustrońskiego.
Drugie wydanie słownika zawiera ponad 9800 haseł. W stosunku do pierwszej edycji, ta wzbogacona została o jedną czwartą nowych treści. - Nakład pierwszej edycji szybko się wyczerpał, ale nie wyczerpał się zapał grona osób, dla których umiłowanie rodzinnej Ziemi Cieszyńskiej wiązało i wiąże się z obowiązkiem ocalenia przed zapomnieniem jednego ze znamion specyfiki tej krainy - miejscowej gwary. Języka najdroższego, bo macierzystego, obfitego w słowa czy wyrażenia nie tylko zrośnięte z realiami życia, ale też odbijające uniwersum przeżyć i myśli - czytamy na okładce słownika.

Premiera odbędzie się 18 grudnia o godzinie 15 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3 w Ustroniu. W programie, poza wystąpieniem redaktor książki dr hab. Jadwigi Wronicz, zaplanowana jest wystawa i prezentacja multimedialna poświęcona Józefowi Pilchowi, inicjatorowi i współautorowi pierwszego wydania słownika.
Komentarze: (72)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

decyduje o Cieszynie, to Cieszyn mo z tego dycki wielki g....

werbusy vs ceraroki itp itd. A jak to ubrać z ekonomicznego punktu widzenia. Czyli o budżecie decyduje się w Katowicach a nie w Warszawce. Jako że śląsk ma największe PKB w kraju, czyli więcej kasy by kapło a to na infrastrukturę, nowe inwestycje czyli nowe miejsca pracy, większe bogactwo autonomii itp. Może jeszcze np. VAT 15% jak w Luksemburgu a nie 23%!!

Ezi sie chcecie błoźnić, róbcie se to sami, na swój rachunek w tych waszych Rybnikach, Pszczynach i Zabrzach. Nóm dejcie pokój. Tu je Ślónsk CIESZYŃSKI! To nima miyjsca na nimieckóm pióntom kolumne! Ciście tu stela!n A hónym!

Od czasu jak Reger nauczył pisa tych ze wschoduto sie zrobili tak bystrzy że szkoda godac

Kaj je ten Gej co sie chciol przytulac ?

To dla ciebie zbyt ciężka praca. Rozejrzyj się za czymś właściwszym, zgodnym z twoimi kwalifikacjami. Nie masz tam np. w pobliżu jakiegoś biyda-szybu?

Autonomio tyż wygro. Werbusóm zostanie żrani sie PO z PiS,żercie sie

A nie mówiłem, że Einstein...

W poprzednich wyborach do sejmu startował z listy PiS. teraz przeszedł do PO. O czym to świadczy? Że w następnych może wystartować z RAŚ-u. Byle tylko dorwać się do koryta.

Wróć się Hanysie, skóndeś prziszeł. Ani Cebie, ani twojigo zasmarkanego RAŚ żodyn tu u nas nie chce. A ezi byś sie chcioł podszyć pod Cieszynioka i udować, że kiersi z nas sie zbłoźnił i popiyro antypolskóm organizacje, anii o tym myśl. Nie udo ci sie. Wszyscy cie tu poznajóm po godce...

lol

Cyganić umiycie

Tak się składa, że autor obu wspomnianych wpisów jest ten sam. PS: oczywiście można tu robić pyskówkę PO z PiS, ale na tym skorzysta tylko RAŚ, będzie miał dowód, jacy ci Polocy kłótliwi. A jeszcze jedno : Piotr Spyra z PO jest szefem Ruchu Obywatelskiego Polski Śląska i będzie wicewojewodą

Tak tegoch nie napisołch. Przeczytej jeszcze roz.

Gorolami Oberschlesierzy nazywali niegdyś wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego, głownie zaś z jego zaolziańskiej części, nauczycieli, inżynierów i urzędników, którzy po 1922 r. przenieśli się na Górny Śląsk, aby tam budowa polska administrację i oświatę. Wtedy o zrodził się hanyski kompleks wobec światlejszych, ambitniejszych i mocno związanych z polskością Cieszyniaków. Kompleks ten przetrwał wiele dziesiątków lat, a jego dzisiejsze konsekwencje możemy oglądać choćby na niniejszym forum...
_______________
Autorowi wyjaśnienia genezy wyzwiska "Gorole" gratuluję! Może odtąd nosić zaszczytne miano "Gorola Roku"!

Post zaczynający się od słów "Ten ostatni wpis..." dotyczył oczywiście nie ostatniego przed nim postu, ale postu zaczynającego się od słów: "Górnośląski a cieszyński to dwa różne dialekty".

wpis pochodzi z całą pewnością spod Wislokowego pióra. Tylko on potrafi pisać banały i truizmy (dodajmy, banały pełne uproszczeń!) z takim samym marsem na czole, jaki malować się musiał musiał na twarzy Einsteina, kiedy obwieszczał światu teorię względności. Bravo, Wiślok, bravissimo! Chylimy czoła przed potęga Twojego umysłu!
Ps. Zagłosujesz jeszcze na Platformę? A może niezwykła elastyczność Twojego intelektu pozwoliła Ci pokochać już nie tylko PO, ale również tak niegdyś nienawidzony RAŚ?

Po tym jak Polska przejęła ten region, to opuścili go niemieccy urzędnicy, policjanci, nauczyciele. Niemcy nie znali polskiego, a Ślązaków na takich stanowiskach nie zatrudniano do 1918, bo Ślązak był od roboty fizycznej, miał służyć Niemcowi. Niemcy wyjechali do Vaterlandu,a ich miejsce zajęli m.in. Cieszyniocy. Znali polski i niemiecki, byli Polakami, byli lojalni. Górnoślązacy choć nie mieli żadnych kawalifikacji do pracy umysłowej, pomstowali, że im gorole z Cieszyńskiego zabierają robotę. Wielu wolało Niemca jako pana, nie znienawidzonego gorola z gorolowic, czyli Cieszynioka. Cieszyniaków spotykały przykrości, szykany, podsycane przez Niemców. Dopiero kiedy polskie szkoły pokończyli Górnoślązacy, zaczęli także zdobywać pracę w urzędach, szkolnictwie, policji i sytuacja się uspokoiła. Większość Górnoślązaków poczułą się u siebie, za Niemca mogli pomarzyć o tym , że są pracownikami państwowymi. Mniejszość dal;ej pomstowała, a Niemcy ich podburzali tłumacząc, ze gorol to Polok, a Polok to wróg

Czy Cieszyniok mówi " foter kupił opa gizkana na gyburtstag "?
Górnośląski to polskie czasowniki i niemieckie rzeczowniki. Ten żargon powstał wskutek germanizacji Ślązaków w II połowie XIX wieku. Jeszcze w I połowie tego stulecia na Górnym Śląsku mówiło się ładniej, bez chwastów typu "gyburtstag", gwara przypominała zdecydowanie literacką polszczyznę. Tak do dziś godają w osadzie Panna Maria w Teksasie.

Gorola Roku, ale nic z tego. Ze swoimi teoriami o galicyjokach na Górnym Śląsku możesz co najwyżej zdobyć tytuł Ignoranta Roku. Gdzie Krym, gdzie Rzym, a gdzie habsburska Galicja i pruski Górny Śląsk?!! A zatem pudło! Czekam na dalsze odpowiedzi dotyczące genezy stosowanego przez Oberschlesierów określenia "Gorole"... Ps. A z tym, że w Jistebnym zamiast "kupiym" mówia "kupia" mosz prowde. Tam fakt tak mówióm. Ale yny Hanysi, kierzi się tam przikludzili, abo się w Jistebnym luftujóm. I sóm takimi samymi znawcami cieszyńskich spraw, jak ty.

polok=polaki=poloniści=gorole :) :D GÓRNY ŚLĄSK !!!

Ktoś ma tu niezły ubaw. Nie karmić trola.

Teroz ich dziecka udajóm Ślónzoków, chwolóm Polska

Gorole=Górale, słowo to po raz pierwszy użyte było w tym znaczeniu conajmniej kilkaset lat temu, później, począwszy od XIX wieku, zmieniło znaczenie dla hanysów, którzy już zapomnieli pierwotne znaczenie tego słowa.

Ślónzoki uod 1922 nozwali gorolami werbusów z galicyje

Nikt nie odgadnie skąd się na Górnym Śląsku wzięło określenie "Gorole"?

cysaroki = cysoriki, od kiedy? Najczęstszą formą jest "cesaroki", w kraiku hulczyńskim mówią jeszcze "cisaraki", ale "cysoriki" nie słyszałem nigdy
czerci = czorci, ano w niektórych miejscowościach się mówi czerci a nie czorci, anieli a nie anioły i np. debły a nie diobły, patrz "Chodzynie Mikołajów" w Istebnej na gazetacodzienna.pl z dnia 2010-12-06
zrobim = zrobjym, w Trójwsi się mówi np. chodzim, a nie chodzym
kupia = kupjym, und so weiter, und sofort!
kupia, widza - tu już tak, tak się na Śląsku Cieszyńskim nie mówi...

to chyba dużą literą

Racja!

Księstwo cieszyńskie.. .Co za utopia.Że Watykan,że Monako?? :)

jak im się Rzeczypospolita nie podoba! Już doś ładowania polskiej kasy w górników, ich emerytury i kopalnie.
A gwara śląska to zlepek czechizmów i germanizmów, całkiem zabawny ale g. a nie język!

Synku! Masz racyję synku!

Nic, synku, nie rozumiesz. Zresztą nic w tym dziwnego, skoro nawet zasady polskiej ortografii są dla Ciebie niezrozumiałe. Tak, tak, wiem. Polszczyzna to dla Ciebie obcy język. Ty posługujesz się językiem "ślązackim", w którym nie ma żadnych zasad.

WOLNY Śląsk bez RAŚ :) oczywiście niemcom i pepom mówiemy RAUS i WARA od Śląskij ziemi !

jw

do tej trzeciorzeszowej. Przecież wtedy Niemcy najbardziej Gorolóm dosolili. A dosalanie Gorolóm sprawia RAŚ-istom największą radość...

Ps. A przy okazji konkurs: kiedy i w odniesieniu do kogo po raz pierwszy na Górnym Śląsku użyto tego określenia? Nagrodą w tym konkursie jest prawo do posługiwania się tytułem Gorola Roku!

Autonomia to tylko czyściec przed wejściem do niemieckiego raju. Ślązakowszczyzna zawsze była tylko etapem poprzedzajacym germanizację, lub czechizację... Zresztą wystarczy poczytać RAŚ-istowskie fora. Przepełnione nienawiścią do wszystkiego, co polskie i aż nabrzmiewajace miłością do Niemiec, w każdej ich wersji, nawet tej trzeciorzeszowej...

Nie strasz dzieci mikołajem synku. RAŚ wyraźnie chodzi o AUTONOMIĘ a nie tworzenie oddzielnego państwa. Co do głupoty głosowania na PO to się w pełni zgadzam :) . Gej - chcesz sie przytulić do górnika z zabrza ?

To teraz macie: RAŚ w pakiecie. I kompletny rozp... polskiego państwa. I nic wam już nie pozostanie, jak tylko czekać aż dobrzy sąsiedzi zza Odry zrobią tu nareszcie porządek.I tylko nie narzekajcie wtedy. Sami tego chcieliście...

Oczywiście ! Księstwo Cieszyńskie i po kilku latach wolności od zlodziejow z polszy bogactwo Nasze jak w Luksemburgu :) Wywalamy bezdomnych, nierobów - pasożytów i jazda.

Ależ Panowie, chłopcy malowane :) Nie kłućcie sie. Buziaczki dla Ślązaków :* pa

kaleczą tu strasznie tę cieszyńską gwarę. cysaroki = cysoriki, czerci = czorci, zrobim = zrobjym, kupia = kupjym, und so weiter, und sofort!

Jakaś inwazja Hanysów?
Jp wóm godóm, idzie do dóm, jakeście Hanysy sóm!

jak kjery mówi że my som Cesaroki... my som Cysaroki. Warszawsko dzicz yny czeko jakoby sie nom przipodobać a podstaw cieszynskij godki nie znajom. Możno, że ta Autonomija Ślonsko roz na zawsze wykurzi stela tych buzerantów...

a trzeci Królestwo Cieszyńskie, czwarte Cesarstwo Cieszyńskie a piąte Cieszyńskie Imperium Galaktyczne S)

Co by wszystki Ślónzoki godały jednakowo, ganz richtig

Autonomia dla Sląska to dopiero pierwszy krok drugi to Księstwo Cieszyńskie.

hónym mazej spatki skiylś prziszeł hanysie :P

Werbusóm winszuja pitać ze Ślónska

Kaj cie nie proszóm, tam niech cie czerci nie noszóm.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama