, poniedziałek 15 lipca 2024
Powstał szlak Habsburgów
Szlak kończy się na Baraniej Górze. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Powstał szlak Habsburgów

TWO
Turyści przyjeżdżający do Wisły mają do dyspozycji nowy szlak Habsburgów. To kulturowy szlak turystyczny, tematycznie poświęcony obecności na wiślańskich ziemiach rodu Habsburgów.
Trasa liczy około 20 kilometrów i prowadzi od Zameczku Myśliwskiego Habsburgów przy ul. Lipowej przez Oazę, Czarne (wylęgarnia pstrąga, gospoda Rackelhahn, budynek dawnej leśniczówki – dziś Nadleśnictwa Wisła), Zadni Groń (nieistniejący Zameczek Mysliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga, kaplica oraz oficyny), przez Szarculę w kierunku Przysłopia (Leśniczówka z 1863 roku – obecnie izba leśna) i dalej aż na szczyt Baraniej Góry.

Szlak został oznaczony i opisany przez PTTK Oddział Wisła przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Urzędu Miejskiego w Wiśle.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Może się tak zdarzyć że zabraknie niedługo drzew aby montować oznaczenia tych wszystkich szlaków. Pięć kolorów szlaków,szlak papieski,Habsburgów,Białych Serc,konny,rowerowy... brakuje jeszcze quadowego i motorowego. Choć właściwie te cioole jeżdżą wszędzie za pozwoleniem Straży Leśnej,Miejskiej i huy wie jakiej jeszcze

Redakcja śpi?

A co? Jakiś przymus? Byle kto pierdnie a redakcja już musi pisać o tym pisać? Wolny (jeszcze) kraj i wolna redakcja - jak chce to pisze, jak nie chce to nie!

ale news, na stronie Wisły było o tym w sierpniu...
a Dżem faktycznie ściągnął sporą publikę i było sympatycznie:D

obniżenie lotów, spóźnialstwo i dziwna selekcja ważności tematów

Nie denerwuj się gościu denerwuj z godziny 9:46 godziny bo ponieważ piszesz podwójnie piszesz.

Proponuje inne szlaki tego typu: ubeków, hitlerowców, Bismarcka, bolszewików

mnie zaraz trafi

Sympatycznie ,to myślę adekwatne określenie

w Wiśle najlepszy jest z borówek :)

Szlak katów?Habsburgowie nie byli żadnymi katami ani zaborcami, gdyż Księstwo Cieszyńskie nie należało przed rozbiorami do Polski.Księstwo to było legalną własnością króla czeskiego a potem właśnie Habsburgów.

Powiedz to Czechowi, a potraktuje cię jak wariata. Przyjmując, że nie interesuje ciebie udział Habsburgów w rozbiorach Polski, to Habsburgowie byli okupantami Czech. Po objęciu tronu czeskiego w 1526 złamali czeskie prawa i wcielili Czechy do Austrii. Zmuszali siłą do przejścia na katolicyzm, skonfiskowali majątki miejscowej szlachty, na ich miejsce sprowadzali Niemców. Setki tysięcy ludzi zamorodwali, wypędzili z Królestwa. Szerzyli germanizację. Gdyby nie cesarz Franciszek Józef, ktory był ZMUSZONY przznać pewne swobody ludziom, Habsburgowie byli wspominani tak jak hitlerowcy

Habsburkové byli legálními českými králi. Nikoho neokupovali, alespoň Země Koruny české ne. Prostě je vyženili. (Česká panovnická linie a české království šlo po dědické linii od Bořivoje cca 880 až po Karla III. 1918, Karel III. byl 30xpra-vnukem Bořivoje.) Po svém nástupu na český trůn se prostě snažili upevnit svou moc na úkor šlechty, která si během "stavovské monarchie" 1500-1627 usurpovala práva na úkor českého krále. (Tyto "nadstandartní práva" dostala šlechta za Jagelovců.) Rebélie proti králi stejně tvrdě (možná i brutálněji) trestali Přemyslovci i Lucemburkové. Po Bílé hoře byli trestáni protestanté podle míry zapojení do povstání bez ohledu na jazyk, kterým mluvili. Mnoho Němců přišlo o majetek, život, nebo bylo "jen" vyhnáno. Mezi 27 "českými pány" popravenými v roce 1621 (ve skutečnosti pouze 3 páni-vyšší šlechta, 7 rytířů-nižší šlechta a 17 měšťanů-žádná šlechta, byl 1 pán "von Schlick", 2 rytíři "von Billau, von Loss" a 3 měšťané, "Rüppel, Wittmann, Hauenschild", co česky neuměli ani pozdravit.) Na konfiskovaných majetcích se pak hezky "nabalila" stará česká katolická šlechta... z Lobkovic, ze Šternberka, z Martinic, Slavata z Chlumu, z Valdštejna, ...atd. Rakouské císařství vzniklo až v roce 1804, do té doby byla habsburská monarchie personálním soustátím rakouských, uherských, českých, ...atd. zemí.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama