, poniedziałek 27 marca 2023
Posiadłość Kossaków ożyje
Anna Fenby-Taylor, wnuczka pisarki zaprasza do Górek. Bartłomiej Barczyk/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Posiadłość Kossaków ożyje

EWA FURTAK/Gazeta.pl
Prace nad gigantyczną panoramą rozpoczną się za dwa miesiące w Górkach Wielkich. Będzie przedstawiać scenę zdobycia Konstantynopola w 1453 roku. To tylko jedna z atrakcji „Artystycznego lata u Kossaków\".
Pisarka Zofia Kossak-Szatkowska (po pierwszym mężu Szczucka) przez kilkadziesiąt lat mieszkała w Górkach Wielkich. Za jej życia w posiadłości Kossaków bywała artystyczna elita - Maria Dąbrowska, Jan Parandowski, Melchior Wańkowicz z żoną i córkami czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Po śmierci pisarki jej mąż stworzył muzeum w domu ogrodnika, w którym pisała książki. — W domu zostało wiele pamiątek po babci. Wchodząc, ma się wrażenie, jakby na chwilę wyszła i zaraz miała wrócić. Pomyślałam, że warto ożywić to miejsce — mówi Anna Fenby-Taylor, wnuczka pisarki. Pani Anna z wykształcenia jest lekarką, mieszka w Wielkiej Brytanii, ale na jakiś czas przeniosła się do Górek Wielkich. W zeszłym roku w folwarcznych zabudowaniach posiadłości Kossaków otwarła schronisko, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Teraz wspólnie z Fundacją Zofii Kossak organizuje cykl imprez „Artystyczne lato u Kossaków".

Studenci i profesorowie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przygotowują projekt gigantycznej panoramy przedstawiającej scenę zdobycia Konstantynopola w 1453 roku z książki Zofii Kossak „Puszkarz Orbano". Malowidło będzie miało kształt rotundy i powierzchnię 200 m kw. W pracach nad panoramą, które rozpoczną się pod koniec czerwca, pomogą uczniowie z Polski, Czech i ze Słowacji. Gotowy obraz stanie w parku obok muzeum.

Tymczasem dzieci zostaną zaproszone do malowania małej panoramy. Jej temat zaczerpnięto z książki Zofii Kossak „Przygody Kacperka góreckiego skrzata". W Górkach Wielkich odbędzie się także I Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy Ludowych. Przyjadą twórcy z różnych krajów Europy, w dwumetrowych klocach drewna będą rzeźbić postaci z książek pisarki. Imprezy potrwają przez całe lato, będzie się można spotkać m.in. z córką pisarki Anną Szatkowską-Rosset-Bougnon.

Fenby-Taylor ma nadzieję, że do Górek Wielkich zajrzą turyści przyjeżdżający latem do Wisły, Ustronia i innych beskidzkich kurortów.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kilkadziesiąt lat to druba przesada, mieszkała tylko od 1922-39 r. i później od 1957-1968.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama