, środa 24 lipca 2024
Ponadgraniczna promocja czytania
Dyrektorki bibliotek z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna Izabela Kula (z prawej) oraz Jana Galášová wspólnie opracowały przewodnik, który zaprezentowany zostanie podczas festiwalu. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

Ponadgraniczna promocja czytania

DARIA GUBA
Biblioteki miejskie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie po raz trzeci organizują Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą. Założeniem imprezy jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców powiatu cieszyńskiego i Zaolzia.
Uroczysta inauguracja festiwalu odbyła się wczoraj w Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie, z udziałem przedstawicieli Rady Miejskiej Cieszyna oraz burmistrza Czeskiego Cieszyna Víta Slovácka. — Festiwal Czytania nad Olzą to jedna z największych i najprzyjemniejszych imprez jaką organizują nasze miasta — mówił Zdzisław Bodera, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Impreza potrwa tydzień. W jej trakcie czytelnicy będą mieli możliwość spotkać się z polskimi i czeskimi autorami książek dla dzieci m.in. Krystyną Śmigielską, Kaliną Jerzykowską, Renatą Piątkowską i Petrą Braunovą. Na Rynku w Cieszynie odbędą się występy artystyczne dzieci i młodzieży, spektakle Teatru „Bajka” oraz spektakl plenerowy w wykonaniu Bractwa Smoczej Paszczy. W siedzibie biblioteki przygotowano cykl interpretacji teatralnych baśni w wykonaniu Studia Małych Form Teatralnych. Jubileusz 1200-lecia powstania miasta przypomni grupa biblioteczna „Nasz Teatrzyk”, która zaprezentuje legendę o założeniu Cieszyna. Maraton czytania tekstów regionalnych oraz warsztaty plastyczne i czytelnicze z gawędziarzami odbędą się pod hasłem „Po naszymu, czyli na ludowo”. Dodatkowymi atrakcjami będą pokazy średniowiecznych zbroi i walk rycerskich, bańkowe show, pokazy szczudlarskie, animacje cyrkowe i liczne konkursy. Będzie też okazja, żeby kupić używane książki.

PROGRAM: 3. Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą

— Festiwal ma zachęcić dzieci do czytania, wypromować modę na czytanie, odciągnąć od komputera, telewizji. Dlatego wykorzystaliśmy takie niekonwencjonalne formy jak teatr, który pokazuje interpretację literatury i spotkania autorskie. Podczas imprezy najmłodszych bawić będą Domisie z Domowego Przedszkola oraz bohaterowie książek dla dzieci — powiedziała Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Poziom czytelnictwa w Cieszynie wygląda dobrze. Świadczy o tym przyznana Bibliotece Miejskiej prestiżowa nagroda w konkursie „Cała polska czyta dzieciom”. Jednak coraz bardziej popularne audiobooki, tak jak wszystkie nowe media, to poważna konkurencja dla tradycyjnej książki. — Zdajemy sobie z tego sprawę — dodała Izabela Kula. — Wychodząc z festiwalem na Rynek chcieliśmy dotrzeć do tych potencjalnych czytelników, którzy wyżej cenią możliwości internetu. Liczymy też na to, że dotrą do nas mieszkańcy Zaolzia. Dysponujemy zbiorami, którymi nie ma biblioteka w Czeskim Cieszynie. A Czeski Cieszyn ma zbiory, których nam brakuje.

— Festiwal ma trafiać do dzieci, ale obawiamy się, że rodzice zaczną wybierać tańsze wersje komputerowe niż tradycyjne książki pisane — stwierdziła Jana Galášová, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie.

W ramach festiwalu organizatorzy zaplanowali wydanie przewodnika, dzięki któremu czytelnik będzie miał możliwość zapoznać się z ideą i działalnością bibliotek w obu miastach. — Wpadłyśmy na pomysł, aby wydać informator inny niż zazwyczaj, bez danych statystycznych, tytułów gazet, liczb czytelników i księgozbiorów. Przeciętnego czytelnika to wcale nie interesuje. Zrobiłyśmy więc podział na grupy użytkowników według wieku - na maluszki, dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów i osoby niepełnosprawne. Zaznaczyłyśmy, jaką ofertą dla danej grupy biblioteka dysponuje. Aby zachęcić do czytania postanowiliśmy odwołać się do różnych autorytetów, aby powiedzieli dlaczego warto czytać i chodzić do biblioteki. Dotarliśmy nawet do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka — powiedziała Izabela Kula.

Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą realizowany jest w ramach projektu „Czytanie zbliża” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice”.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pani Izabela od wielu już lat robi dobrą robotę dla czytelnictwa na Ziemi Cieszyńskiej. Cieszy niezmiernie to, że do słuchania a następnie czytania zachęcamy najmłodszych. Cały cywilizowany świat tak robi a dbają o to zwłaszcza świadomi rodzice, którzy zdają sobie sprawę z tej prawdy:, „czym skorupka za młodu nasiąknie...”. To jak z czyszczeniem zębów, myciem rąk, uprzejmością, mówieniem prawdy, uczciwością itd. Często w takich promocjach uczestniczą różne znane osoby a również mniej znane. Ważne, aby z dobrą dykcją. Przede wszystkim muszą umieć czytać… No i dobrze, że po obu stronach Olzy!!!

na zapleczu trajkoczą i kawusię popijają, w wypożyczalni pustki, udziałem w bzdurnych konkursach chcą na siłę udowodnić rację bytu dla swoich etatów - w XXI wieku, w środku Europy promują medytację nad zatęchłym stosem makulatury - równie dobrze ratusz może wyłożyć kolejne dwa miliony zł (tyle nas kosztują te sentymenty!...) na Cieszyńskie Koło Wielbicieli Suwaka Logarytmicznego... Dziewczyny - jak wam nie wstyd - za te pieniądze, każdemu cieszyniakowi worek książek można by sprezentować!.. cóż wy udajecie - będziecie szkoły poprawiać w nauce czytania??... Burmistrz powinien wisieć za j.ja za takie marnotrawstwo, ale to inna sprawa...

Do te lalunie ... A może byś tak wpadł do biblioteki i spojrzał na inicjatywy i działaność tych placówek a nie pisał od klawiatury o czymś czego nie widziałeś - bywam w obu biliotekach często i nigdy nie zastałam tam pustek a to co robią dla dzieci będzie procentowało w kolejnych pokoleniach, bo czytanie ma przyszłość i kto się nie nauczy czytać ze zrozumieniem temu najlepszy i najszbszy internet nie pomoże. Może wpadnij dziś na rynek czy tak wygląda popijanie kawki.

Proszę pani, pewnie, że bywam - w cieszyńskiej o której pisałem - i jest tak, jak pisałem. Od nauki czytania, proszę pani, mamy szkoły. Już one nas dużo kosztują. I nic nie uzasadnia, proszę pani, trzech etatów w pustej bibliotece, poza głupotą i marnotrawstwem ratusza, no chyba że to element koteryjnego układu. Tłumek pojawia się w bibliotece wtedy, kiedy szkoły "przerabiają" lekturkę. Proszę pani, laptopa należy kupić każdemu uczniowi w Cieszynie, zapewnić darmowy dostęp do internetu za te pieniądze, które marnujemy na utrzymywanie bibliotecznych kawiarenek. XXI wiek mamy, proszę pani. Pozdrawiam mola.

nie dość , że tak mało się w tym Cieszynie dzieje, to jeszcze z takim opóźnieniem się dowiadujemy ... jak można pisać o imprezie w dniu imprezy? Ten artykuł powinien się pojawić wczoraj, albo przynajmniej zapowiedź tego co będzie się działo.

myślenie z XIX wieku - każda gmina hoduje kilkanaście bibliotekarek, dla przykładu w Cieszynie kosztuje to ponad dwa miliony zł rocznie - i jednocześnie w żadnej gminie nie robi się literalnie nic, aby zapewnić powszechny darmowy dostęp do szerokopasmowego internetu. Biblioteki maja się dobrze?...no nie wiem, bibliotekarki na pewno i na pewno będą się trzymały stołków jak kowboj byka na rodeo. Ale kij im w bary - ja pytam wójtów, burmistrzów, radnych - gdzie wy oczy macie??... nie widzicie, co sie wokół was dzieje? WASZE DZIECI bez internetu są skazane na role wołów roboczych w świecie XXI wieku. Inwestujecie w te zakurzone sterty makulatury - szykujecie swoim dzieciom los rabów.

Książka także uczy szacunku, do innych ludzi i ... do siebie samego. I wiek XXI nie ma tu nic do rzeczy, multimediami, internetem nie zastąpisz prawdziwego kontaktu z pięknem zadrukowanych kartek. I jeszcze jedno - także w cieszyńskiej Bibliotece nowinki zagościły na równi z tradycją.

a nie za dwa miliony zł podatków na mieście.. myślę, że twoje dziecko z tych pieniędzy mogłoby znacznie lepiej korzystać

Coś się tak uwziął na biblioteki. Czyżby cię nie było stać na własny komputer i dostęp do internetu? Co chcesz przez tę pseudo akcję osiągnąć? To, że twoje dziecko dostanie laptop i darmowy internet, a ty będziesz korzystać z tego i oglądać nagie lalunie z darmowego you tube?
Dostęp do internetu jest już tak powszechny, że nie trzeba na to likwidować bibliotek. Na całym świecie - w XXI wieku właśnie funkcjonują na równi i biblioteki i komputery i internet. One się wzajemnie uzupełniają i nikomu to nie przeszkadza.

człowieku, mylisz się... internet króluje na świecie, biblioteki typu cieszyńska kawiarenka dla personelu nie maja racji bytu. I to o pieniądze chodzi, człowieku, kasa!... Jeśli cie stać - sponsoruj te trzy lalunie. Ja apeluję o przeznaczenie tych milionów z miejskiego budżetu na inwestycję w przyszłość naszych dzieci i naszą własną - w dostępny dla każdego szerokopasmowy internet. A materiałów do czytania w necie nie brakuje. Wyluzuj rajtuza - nie tylko zetlałe ramoty mogą dopominać sie o finansową kroplówke z ratusza. Maja to prawo także młodzi i nowocześni.

zastanów się co i jak jednostronnie piszesz, m.in. rozważając głębiej głos poprzednika - jeżeli zaś nic to nie pomoże, pomyśl o terapii odtruwającej i na...grupę specjalistyczną AA -ha,ha!

tobie nie pomogła

mają do wyboru bibliotekę miejską i 4 jej odziały, bibliotekę UŚ, Książnicę,bibliotekę pedagogiczną na Stalmacha i biblioteki w każdej szkole w Cieszynie. Każda sąsiadująca wieś ma bibliotekę, a w tej wsi szkoła ma bibliotekę itd
Na tych książkach pasie się prawie armia pracowników, nie dziwię się, że to kosztuje 2 MILIONY! tylko w Cieszynie. Na takie drogie książki nas nie stać! Czy w Cieszynie jest zapotrzebowanie na tyle bibliotek? Wątpię. Młodzież czyta streszczenia lektur w necie, a książki wypożycza w szkolnej bibliotece i oddaje nie otwierając ich nawet, bo polonistka sprawdza ich aktywność w bibliotece.

sądzisz, że terapia nie pomogła? najbardziej skuteczna jest autoterapia =mogę udzielić ci korepetycji

Gratuluję i zycze wspaniałych efektów i sukcesów.
Do te lalunie?
Wypozycz,przeczytaj chociaż jedną książkę poleconą przez sympatyczne ,uśmiechnięte panie bibliotekarki!Zobacz ile robia nie tylko siedzą w wygodnych fotelach.
Zarażają swoją postawą nie tylko tych duzych ale spójrz ile maluczkich tam sie pojawia każdego dnia!
Nie ladnie tak osądzać nieładnie,.Tylko sie ośmieszasz!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama