, piątek 19 kwietnia 2024
Plony zebrane, czas na zabawę. Gminno-powiatowe dożynki zakończone (zdjęcia)
Tegoroczne dożynki powiatowe świętowane były w Skoczowie. fot. Jarosław Rakowski 



Dodaj do Facebook

Plony zebrane, czas na zabawę. Gminno-powiatowe dożynki zakończone (zdjęcia)

BARBARA ŚLIŻ, zdjęcia: JAROSŁAW RAKOWSKI
W minionych tygodniach rolnicy świętowali w Brennej, Goleszowie, Wiśle czy Ustroniu. Podczas tego weekendu dożynki odbyły się w Skoczowie. Barwny korowód wyruszył z parkingu na placu Stary Targ. Na jego czele szła orkiestra pod batutą Józefa Klimurczyka. Kolejno skoczki, gazdowie, burmistrz wraz ze starostą, radni Skoczowa i Ci najważniejsi, rolnicy z sołectwa skoczowskiego.
Setki mieszkańców zgromadziło się na ulicach miasta, by znaleźć dogodne miejsce do oglądania tradycyjnego korowodu, który przeszedł ulicami: Stalmacha, Zofii Kossak, Cieszyńską, Mickiewicza i Objazdową, by dotrzeć na skoczowski rynek i uroczyście otworzyć gminno-powiatowe dożynki.

Przejazd korowodu zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Przystrojone wozy i traktory pięknie prezentowały się na ulicach miasta. Rolnicy częstowali zgromadzoną publiczność miodem, chlebem, owocami, miodulą. - To bardzo piękne, że wciąż podtrzymywana jest taka tradycja, że wciąż potrafimy dziękować za plony, że pamiętamy o tych, którzy tak ciężko pracują na roli. Przykre jest to, że to święto prawdziwie przeżywają tylko starsi. Młodzi nie mają już takiego przywiązania do dożynek. Dla nich to jest tylko kolejna możliwość, podczas której mogą spotkać się z przyjaciółmi - komentuje Emilia Foltyn, uczestniczka dożynek.

Gospodarze tegorocznego święta, Elżbieta i Kazimierz Targosz z Harbutowic przywitali tradycyjnym chlebem i solą wszystkich zgromadzonych na skoczowskim rynku mieszkańców. - Dzisiejsi gazdowie reprezentują rolników ziemi cieszyńskiej ze wszystkich dwunastu gmin. To na nich ciąży odpowiedzialność za to święto. Za święto chleba rozumianego dosłownie i metaforycznie, czyli tego wszystkiego, co daje ziemia w postaci plonów, ale także to, co wytwarza praca człowieka - mówił Czesław Gluza, starosta cieszyński. - To jest nasze wspólne święto, ale przede wszystkim święto cieszyńskiego rolnika. To nawiązanie do wspaniałej tradycji naszych dziadów, cieszę się, że tak bujnie rozkwitła ona w odrodzonej Polsce - dodaje.

Różnorodność programu pozwoliła każdemu znaleźć coś dla siebie. Obrzęd dożynkowy rozpoczęły dzieci z klasy 1-6 Szkoły Podstawowej w Kiczycach oraz przedszkolaki. Imprezie towarzyszył występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, grupy Trojoki z Rybnika i kabaretu Chwila. Dożynki to nie tylko okazja do dziękczynienia za plony, ale przede wszystkim możliwość zapoznania się z tradycją i kulturą, tym, co miejscowi gospodarze mają do zaoferowania. Stoiska wokół rynku wypełnione były kwaśnicą, miodulą, plackami, oscypkami, kołaczami, a także ręcznymi wyrobami artystycznymi.

Podczas tegorocznego święta wręczona została nagroda powiatu w dziedzinie kultury im. ks. Leopolda Szersznika. Laureatem w kategorii artystycznej został Jan Chmiel, muzyk i poeta ludowy z miejscowości Kowale, dyrektor wielu regionalnych chórów, współtwórca skoczowskiej orkiestry, autor sztuk scenicznych oraz Słownika Gwary Cieszyńskiej. - Nagroda jest dla mnie wielkim odznaczeniem, nie spodziewałam się tego. Podejrzewam, że dostałem ją głównie za moją twórczość w tym najpiękniejszym języku świata, jaki kiedykolwiek poznałem - komentował laureat. 
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

...

Prosty lud potrzebuje igrzysk i rządzący starają się mu zapewnić rozrywkę, by zapomniał o tym, co najważniejsze.

...

Człowieku Mały Ryneczek jest w zupełnie innym miejscu!!!

Mały Ryneczek od 700 lat!

A czym ma się chwalić Pani Żagan długiem, tym że majątek Gminy wyprzedaje do końca tym że obietnice właśnie sołectwom nigdy nie spełni ,mowa o kanalizacji .Bardzo mi szkoda tej Pani bo żyć w takim zakłamaniu musi być strasznie źle.

była tak gruba, że wszyscy bez mała zapomnieli o swojej robocie i się bawili! Szacun dla organizatorów, było na prawdę przednio. Aż dziw, że w Skoczowie... :D

A po co zdjęcia skoro nie było na dożynkach pana Wojtka Krawczyka :P

nie mowiac juz o pani burmistrz Jance Żagan !! A gdzie zdjecia z imprezy , no moze kumus sie nie chcialo zrobic bo za krotko byl na imprezie a czasami z takich pierdolow pokazujecie zdjecia a teraz dziwnym trafem nic , dlaczego ..... ????????????????????????????????

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama