, czwartek 7 grudnia 2023
Pilch ozłocony Cieszynianką
Jerzy Pilch po gali długo przyjmował gratulacje i dyskutował z fanami jego literatury. fot. Janusz Zięba Dodaj do Facebook

Pilch ozłocony Cieszynianką

JANUSZ ZIĘBA
Pilch ozłocony Cieszynianką

Laureaci Cieszynianek w komplecie. fot. Janusz Zięba

Jerzy Pilch pisarz, publicysta i dramaturg pochodzący z Wisły otrzymał we wtorek w Teatrze im. A. Mickiewicza Złotą Honorową Cieszyniankę. Podczas uroczystej sesji rad gmin Śląska Cieszyńskiego wręczono też czternaście laurów Srebrnej Cieszynianki.
Była to już dwunasta uroczysta sesja, na której osoby szczególnie zasłużone dla gmin zostały uhonorowane laurami ziemi cieszyńskiej. Honorową Złotą Cieszyniankę w ubiegłych latach otrzymali m.in. premier Jerzy Buzek, czy eurodeputowany Jan Olbrycht. W tym roku na wniosek Wisły postanowiono uhonorować tym wyróżnieniem Jerzego Pilcha.

Pisarz podczas uroczystej gali podkreślał swoje związki ze Śląskiem Cieszyńskim (od lat mieszka w Warszawie). Parafrazując słowa Gabriela Márqueza powiedział: — Wszystko to, co najważniejsze w moim życiu zdarzyło się pomiędzy 1. a 10. rokiem życia, w domu moich dziadków Czyżów w Wiśle, numer chałupy 569. Zapamiętane postacie, język, gwara – to mnie ukształtowało i w decydujący sposób wpłynęło na moją literaturę.

Jerzy Pilch urodził się w Wiśle w 1952 roku. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest felietonistą „Dziennika". Wcześniej swoje teksty publikował w „Tygodniku Powszechnym" i „Polityce". Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich w tym nagrody im. Kościelskich w 1989 roku za „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” i nagrody Nike za powieść „Pod Mocnym Aniołem” w 2001 roku. Opublikował też m. in. „Spis cudzołożnic”, „Tysiąc spokojnych miast”, Inne rozkosze”, „Bezpowrotnie utraconą leworęczność”, „Pod Mocnym Aniołem”. Napisał scenariusze do „Żółtego szalika” i „Miłości w przejściu podziemnym”. Wystąpił również w filmie Witolda Adamka „Wtorek” gdzie zagrał rolę właściciela fabryki krasnali ogrodowych i konesera kobiecych wdzięków. Jerzy Pilch jest też fanem futbolu i jednym z najbardziej znanych kibiców Cracovii.

Podczas uroczystej sesji wręczono też czternaście laurów Srebrnej Cieszynianki. Otrzymali je: Jan Pasterny – gmina Brenna, Mieczysław Puzoń – Chybie, prof. Jan Herma – Cieszyn, Andrzej Klimowski – Dębowiec, Anna Stanieczek – Goleszów, Jan Król – Hażlach, Małgorzata Kiereś – Istebna, Wanda i Stefan Brandysowie – Jaworze, Józef Drabina – Skoczów, Irena Strządała – Strumień, Emilia Czembor – Ustroń, Paweł Podżorski – Wisła, Bronisława Brzezina – Zebrzydowice.

87-letni Paweł Podżorski, najstarszy z laureatów (współtworzył Zespół Regionalny Wisła, uczestniczył w organizacji Tygodnia Kultury Beskidzkiej), mówił wzruszony: — Wyróżnienie jest wspaniałe, jestem bardzo szczęśliwy. Miło jest być nagrodzonym za to, co z pasją robiło się przez całe życie, w co wkładało się całe serce.

Najmłodszy z wyróżnionych, 41-letni Andrzej Klimowski - rzeźbiarz i malarz ludowy z Łączki, bardzo ucieszył się, że jego działalność została zauważona. — Ten laur to dla mnie wielki zaszczyt i honor — podkreślił laureat.

Laury to inicjatywa Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej zrzeszającego dwanaście gmin powiatu cieszyńskiego oraz gminę Jaworze.
Komentarze: (48)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ulubieniec salonu III RP

Nawet mieszkaniec gminy Jaworze Laureatem tu zostać może

napisz lepiej, że ci się nie podoba że krytykuje kaczory, a nie tam o jakimś salonie.

Gdy nieszczera jest krytyka Jedno oko ja przymykam

trochę za duża pompa... po co wychodzili burmistrzowie, żeby powiedzieć jedno zdanie a przewodniczący rad, żeby je w kilkunastu następnych rozwinąć? Niepotrzebna strata czasu, fragment z Pilcha, odczytany poprawnie przez aktora - mało reprezentacyjny (rozumiem, że miał być akcent cieszyński), no ale ostatecznie.... najbardziej podobała mi się, z całym szacunkiem dla laureatów, orkiestra dęta ZPiTZC. To zadęcie... + chór, fragment Pilcha i samo wręczenie przez burmistrzów Cieszynianek,zupelnie by wystarczyły

Z przykrością muszę stwierdzić, że Pan najzwyczajniej nie wie co mówi :) ZPiTZC (Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J.Marcinkowej) Nie posiada orkiestry dętej :) Orkiestra która dawała swój występ na wręczeniu z tego co wiem należy pod PSM (Państwową Szkołe Muzyczną) ZPiTZC miał swój udział w imprezie owszem, były to urodziwe dziewczyny, które jako "hostessy" pomagały w wręczaniu odznaczeń laureatom. No i cóż teraz by trzeba było ocenić po jaką cholere Pan się tam zjawił jeśli nawet dobrze skrytykować się nie potrafi... dej se luzu chopie :)

"Wszystko to, co najważniejsze w moim życiu zdarzyło się pomiędzy 1. a 10." jak to rozumiecie, czyli dorosłe życie jest bez znaczenia...?

Pracował też dla "Hustlera", gdzie się znalazł prosto z "Tygodnika Powszechnego"

Z tym Panem Klimowskim to tochę przesada, te nagrody mają być chyba dla ludzi, którzy robią coś bezinteresownie dla innych a nie słychać żeby ten panoczek coś takiego zrobił. Ta galeria to normalny sklep w którym sprzedaje swoje wyroby,jego zasługą jest to że można darmowo obejrzeć towar. To trzeba w Dębowcu nagrodzić wszystkich sprzedawców, bo w pozostałych sklepach też sie nie płaci przy wejściu. Ten aprytnie pomyślany sklep nazwany galerią pewnie nawet podatku od nieruchomości nie płaci nie mówiąc o innych. Czy ten Pan artysta dostał jakąś nagrodę za swoja twórczość o ile to jest twórcość?

zapraszam do "sklepu" - www.andrzejklimowski.pl.tl

To już chyba koniec Kieresiowej - gdzie miechem strzeli tam ona - czego jeszcze z regionlanych wyróżnień nie dostała ??

zapewniam że wrogów A. Klimowski nie ma, taki człowiek nietuzinkowy jest naprawdę szlachetnym, mało spotykanym"egzemplarzem" człowieczeństwa w dzisiejszym hamskim'pełnego nienawiści, głupoty i obłudy świecie.Człowieczku mały opamiętaj się co piszesz i bój się żeby cię ktoś nie namierzył, bo jest po tobie, czeka cię lincz przytłaczającej większości ludzi. Zajeż do Łączki i popatrzsię w oczy temu wielkiemu człowiekowi, jestem pewny że cię KTOŚ ukarze za to co piszesz,powykręca cię w wielkich bólach. Widac że się odgrywasz za to co piszą na OX-ie,przecież artysta może nie miec nic z tym wspólnego

wstyd mi za ciebie mały człowieczku debo-wczan(ku),
nie przyznawaj się, że masz coś wspólnego z Dębowcem

no fakt, przeczytałem komentarze na ox-ie pod artykułem Złoty Pilch i tam znajduje się odpowiedz w treści komentarzy na ten hamskie, uzasadnione już zachowanie "małego człowieczka"

dlaczego strzelac w plecy Panu Klimowskiemu ? za to, co piszą na OX ? tam i tak piszą prawdę i to jeszcze z kulturą.

Pan Andrzej Klimowski nie jest malarzem ludowym, jak pisze autor report. słowo "ludowym" jest zbędne, natomiast treśc dodana przez osobę podpisującą swoje mądre myśli Debo-wczan winna byc usunięta, ponieważ treśc mija się z prawdą, jest obraźliwa i nawołuje do agresji.

Dziwię się że takie hamstwo jest tolerowane i propagowane. To nie tak, coś ci się poplątało. Nie wiem czy jest taki adwokat, który chciałby cię bronic gdybyś się teraz ujawnił ty debo-wsza,
Pomyślec, że mnie teraz targają z łóżka bo jakiś narkoman się za dużo naszprycował czy jakiś przegrany polityk.

nikt z "obozu" byłego wójta nie brał kolejnej jego przegranej pod uwagę. Zdziwienie ? Jeśli to cud sprawił, więc z wyrokami Sądu się nie dyskutuje.

CHam, na litość boską!

Przecież drugi kandydat wiedział o kontrkandydacie, podpisując zgodę na kandydata, licząc się z ewentualną przegraną. Od kilku miesięcy mówiło się o A.Klimowskim i to on był zgłoszony jako pierwszy.

fakt, pchał się jak po swoje, bez zahamowań. Jeśli do przyszłego roku nie wyhamuje to proponuję, by Dębowiec miał pusty fotel przy rozdawaniu statuetek, jak Wisła w zeszłym roku.Oczywiście jeśli nie będzie tak mocnego kandydata jak A.Klimowski a oponent będzie szarżował dalej.

prędzej słowo Bóg, pisze się przez duże "B" a hamstwo pisze się rozmaicie, w tym wydaniu pisze się przez "h".
dobry cytok cyto cy tak cy tak

Takich ludzi już tu nie ma. Była uzasadniona potrzeba, by zaimportował Go nasz Dębowiec aż z N.Targu . Darzmy go szcunkiem i zachęcajmy go do dzialania a nie zniechęcajmy Go, pisząc bzdury. Wielki artysta a zarazem wzór do naśladowania.

zgadzam się . brawo. nie wyganiajmy Tego Pana z powrotem do gór!!!

Pozdrowienia dla czerwonego Dębowca. Przestańcie się indyczyć.

jestem administratorem stronki Pana A.Klimowakiego i zapewniam że On sam nie uczestniczy na forach, tym bardziej nie podpisuje się Andrzej K. Tego rodzaju zabawy i inne, np. związane z reklamą zlecił mojej osobie. Nie uczestniczę tu, ponieważ obecnie nie mam czasu na nic, pracuję w dwóch zakładach, bo potrzebuję kasy na kolejną rekonstrukcje kolana. Zgadzam się z miłymi komentarzami, Pan A.Klimowski to rzadki egzemplarz.

Klimowaki czy Klimowski?

Z otwartymi rękami przyjmiemy Pana, Panie Klimowski u siebie, tzn. w ścisłym centrum naszego miasta. Czeka na Pana miejsce lokalowe, oczywiście że bez żadnych opłat i zobowiązań. Ponadto u nas, czeka na Pana kolejna nominacja. Czekamy na odpowiedź butapirazol@interia.eu
Pozdrawiam, dobrze życzący.

AK na pewno nie wróci do gór, gdzie znajdzie drugą taką Dorotkę

hehehehe !!! a kto się podszywa za mnie ?? admin stronki galerii - czy jak kto woli sklepu - jest tylko jeden damdob-ek :) więc wara !! za dużo nasiedziałem się nad stronka żeby byle kto wycierał mną dupę !!

do propozycja - tylko 6 osób wie ze pracuje w dwóch zakładach - ciekawe kto się wygadał !!! - a rekonstrukcja faktycznie mnie czeka - koszt 9 tyś zł wiec może podjadę do "sklepu" w Łączce i wezmę jakąś płaskorzeźbę do lombardu i zastawię a potem napisze na stronie Galerii ze -AK- mi bardzo pomógł bo pożyczył jedną ze swoich prac ? Kto jest za !!

Był już taki jeden cwany Lechu ps. Bolek, który płakał że nie ma kasy na operację serca (100 000). Parę miesięcy po operacji za friko w Huston okazało się, że hackerzy włamali się do bankowego konta Bolka i ogołocili je z kwoty ok 0,5 mln złotych choć wcześniej płakał w mediach, że Danka na miesiąc 6000 zl puszcza -taka rozrzutna, a on biedny, on chory. damdom to jak - przyznaj się.

wiem też, że damdob nie jest cwaniakiem, bo A. Klimowski ma alergię na cwaniaków

widzę że damdob uczy się skromności od swojego mistrza. Nie przyznaje się że poprzednia operacja wyczyściła mu kieszeń a skromne 9 tyś. to tylko wpisowe na klinike a co dalej ? Ja to przerabiałem z moim synem.

kto tu jest damdob prawdziwym ? ten nerwowy na pewno nie ! fajna zabawa, mimo to nie dam się, już pisałem że nie mam czasu !!!

założę się ze 95 % wpisów to zasługa Andrzeja K. bo on bardzo lubi się sam nakręcać

można sprawdzic, co robił w tym czasie A. Klimowski, co najciekawsze, gdzie przebywał w tym czasie, jest pewne że nie był w tym czasie przy komputerze, są świadkowie. Co do Andrzeja K. nie wiem co on porabia i kim jest.

Już nie jesteśmy tak czerwoni, jak w minionych latach.

niech się Pan nie przejmuje co tu fanzolą pod Pańskim adresem a robi swoje .niech się Pan dalej nakręca

towarzysze,widzę,że już nadchodzi czas, by towarzysze ... na emeryturkę. Pomożecie ?

Zostawić synekury? Czy kolega ocip.ał?

znaczenie słowa - polecam słownik tym którzy normalnie pracują i przez co nie znają tego słowa.Pozdrawiam Pana A.K.-Mniej zazdrosna indyczka.

Anerzejku gratulujemy i życzymy palszych sukcesów.

dla czego tylko połowa? przecież indyków, towarzyszy i kolesiostwa pastuszkowego czy pastuchowego nie ma aż tylu w Centrum.

ciekawe, jak czuł się, protegowany bączkowy, wielkiego rozmiaru indor, .....y z Łączki, który gratulował laureatowi w Teatrze, a nie głosował za nim ? Ilu było takich dwulicowców ? niech się wiara dowie. Nadchodzi Dzień Dziękczynienia, współczuję wam !

od dziś, przechodzę na wegetarianizm.
Jo.

nie mogłem "za", bonczkowe zabroniły

ale jaja !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama