, czwartek 7 grudnia 2023
Piekli, smakowali, oglądali
Ceramiczny stół cieszyńskiej artystki Sylwii Rusin. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Piekli, smakowali, oglądali

ER
Niezwykle przystrojone świąteczne stoły można oglądać w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Oprócz stołów tradycyjnych są też bardzo nietypowe, wykonane przez artystów i projektantów.
Niedzielne otwarcie świątecznej wystawy przyciągnęło na Zamek setki mieszkańców Cieszyna i turystów. Nie bez powodu - można było nie tylko oglądać eksponaty, ale też samemu lepić świąteczne ciasteczka, piec je, uczyć się pakować prezenty, robić koronkowe ozdoby choinkowe, czy wziąć udział w bożonarodzeniowym kiermaszu.

Świąteczne stoły są pokazywane w całym Zamku. W baszcie oglądać można stół, na którym znalazły się prywatne pamiątki cieszyniaków. Łącznie rodzinne pamiątki przyniosło 39 osób. Jednymi z najciekawszych są ozdoby choinkowe z Peru i stajenka z Ekwadoru przywiezione przez harfistkę Ewę Jaślar-Walicką. Wicestarosta cieszyński Mieczysław Szczurek przyniósł obrus, który od wielu lat towarzyszy jego rodzinie podczas wieczerzy wigilijnych. Zaś Paweł Czupryna, redaktor naczelny „Głosu Ziemi Cieszyńskiej" pokazał lampę naftową, z którą po wieczerzy wigilijnej szło się do chlewa z opłatkiem dla bydełka.

Oprócz tradycyjnego już stołu świątecznego cieszyniaków, pokazywanego na Zamku co roku, tym razem zobaczyć można również sześć innych projektów. W oranżerii pokazano tradycyjny góralski stół świąteczny przygotowany przez Małgorzatę Kiereś z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Są też stoły wykorzystujące ludowe motywy we współczesnym dizajnie grup AZE i Isle Design, pojawił się również zaprojektowany z wykorzystaniem modnego ostatnio filcu stół firmy Motiff. Zaś w Zamku Sztuki zobaczymy typograficzny stół Artura Frankowskiego, współautora  pisma Silesiana, ceramiczny stół cieszyńskiej artystki Sylwii Rusin i stół kompozycji świątecznych Kwiaciarni Włoskiej. — Liczymy, że wszystkie te stoły będą inspiracją dla osób odwiedzających wystawę — przekonują organizatorzy.

Stół stworzony z rodzinnych pamiątek mieszkańców Cieszyna będzie można oglądać do 16 grudnia, a pozostałe stoły do 20 stycznia. Wstęp na wystawę bezpłatny.

***

W niedzielę na Zamku został także rozstrzygnięty konkurs kulinarny na tradycyjne, cieszyńskie  ciasteczka. W konkursie wzięło udział 10 osób. Jury pierwsze miejsce przyznało Annie Świerczek, drugie miejsce Kindze Riess, a trzecie ex aequo zajęły Teodolinda Banot i Ewa Bojda.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

no smacznie bylo :)

Naprawdę udana impreza dla każdego. A dzieci miały wyjątkową frajdę

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama