, środa 24 lipca 2024
Ogromny koń w Kossakówce
11-metrowy posąg został wykonany ze styropianu. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Ogromny koń w Kossakówce

TWO
Ogromny koń w Kossakówce

Po skończeniu panorama będzie miała 200 m kw. powierzchni. fot. Wojciech Trzcionka

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich znowu tętni sztuką. Przez całe lato ogrodami w posiadłości rządzić będą artyści. Na początek postawili... ogromnego konia.
W tym roku Górkach Wielkich już po raz drugi odbywa się Artystyczne Lato u Kossaków. Na początek w ogrodach stanął... wielki koń. Dlaczego koń? Bo wierzchowce bardzo często przewijały się w malarstwie Wojciecha Kossaka, którego obrazy można podziwiać w góreckim muzeum. 11-metrowy posąg został wykonany ze styropianu, który z wierzchu pokryto laminatem. Zaprojektował go Andrzej Burkot, miejscowy artysta i kierownik schroniska, które mieści się przy muzeum słynnej pisarki. Dzieło wykonał Grzegorz Gawlas, pracownik warsztatu snycerskiego. To drugi największy koń w Europie; większy jest tylko 12-5 metrowy posąg ze Stanów Zjednoczonych.

Tego lata w ogrodach posiadłości będzie też kontynuowane malowanie gigantycznej panoramy przedstawiającej upadek Konstantynopola w 1453 roku na podstawie książki Zofii Kossak „Puszkarz Orbano". Studenci Akademii Sztuk Pięknych pierwszą część prac mają już za sobą. Malowanie niezwykłego dzieła rozpoczęli w czerwcu ub. roku. Płótno ma 200 m kw., 3 m wysokości i 60 m długości.

Na pomysł stworzenia dzieła wpadła wnuczka Zofii Kossak Anna Fenby-Taylor wraz z Andrzejem Burkotem. — Pomysł urodził się po wycieczce do Wrocławia. Bardzo zafascynowała mnie „Panorama Racławicka", a że babcia opisała wydarzenia w Konstantynopolu w książce „Puszkarz Orbano” postanowiliśmy, że dzieło utrzymane w takiej tematyce powstanie u nas — powiedziała Anna Fenby-Taylor.

Artystyczne Lato u Kossaków potrwa do 13 września. Do tego czasu realizowanych będzie wiele projektów artystycznych z udziałem dzieci i młodzieży. Szczegóły na stronach www.zofiakossak.pl oraz www.kossakschronisko.pl.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niż różowy jeleń w Cieszynie, który kosztuje nas 600 000 zł rocznie - dotacje z podatków mieszkańców miasta.

no, no taki duży koń, a podobno małe jest piękne.

ciekawe że w Skoczowie potrafią,w Brennej potrafią,a w Cieszynku ,a i owszem tez potrafią,tylko niestety za znacznie więcej niż w dwóch poprzednich przykładach i co najgorsze na miastowym garnuszku.....a nasz ojciec-nauczyciel jest taki hojny-a to na dizajn sypnie 600,a to na hale która przecieka 30,a to na projekt mostu którego nie będzie 60......a to nowy budynek ludziom postawi-którzy nie płacą czynszów.....normalnie człowiek do rany przyłóż.....

Różowy jelonek został przekazany Cieszynowi za darmo, jest ładny i wesoły, niestety koń w Kossakówce to zwialisty czworonóg bez gracji...

koń jak koń każdy widzi. Dla mnie każdy żywy koń to piękność wśród zwierząt. A ten widać ,że wykonany jest starannie.Byle go wiatr nie porwał. szkoda że Pieprz i sól zachwyca się gracją różowego jelonka a nie widzi piękna w tym styropianowym koniu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama