, niedziela 26 maja 2024
O koronkach z Koniakowa w Muzeum Ustrońskim
Koronki swoją popularność zawdzięczają między innymi koniakowskim stringom. Fot. ARC Dodaj do Facebook

O koronkach z Koniakowa w Muzeum Ustrońskim

Popularna koniakowska koronka wciąż w modzie! Koronczarki nie heklują już tylko stringów, w sprzedaży dostępne są także biustonosze, bluzki, torebki, ozdoby świąteczne i od lat niezmiennie obrusy i serwetki. Muzeum Ustrońskie zaprasza na noworoczne spotkanie poświęcone książce \"Koronka koniakowska\".
Wszystkie koronki powstają ręcznie, przeważnie z białych lub kremowych nici. W przypadku odzieży spotkamy także inne kolory. Istotą koronek z Koniakowa są motywy roślinne oraz inne wzorce zaczerpnięte z natury. Każdy element koronki tworzony jest osobno, dopiero na sam koniec łączy się je za pomocą różnych technik w całość.

Książka jest pierwszym wydaniem, który zawiera opis powstawania koronek. - Materiał zgromadziliśmy na podstawie zapisków archiwalnych. Rok pracy nad tą książką dał mi niezwykłą satysfakcję, praca była ciężka, ale warta zachodu. Jest to pierwsze wydanie dokumentujące historię powstawania koronek, jej tradycji w naszym regionie - mówi Małgorzata Kiereś, autorka książki.

Nauka robienia koronek przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Głównym ośrodkiem koronczarstwa szydełkowego jest Koniaków. To tam praktycznie każda kobieta posiada tę umiejętność. Popularność i zapotrzebowanie na koronkę wzrosło w XIX wieku., kiedy zamożne kobiety nosiły czepce wykonane właśnie z koronki. Dziś niewątpliwą sławę uzyskała dzięki koniakowskim stringom.

Spotkanie w Muzeum Ustrońskim odbędzie się 5 stycznia o godzinie 16.00 i połączone będzie z wystawą koronek. Książkę w cenie 35 złotych kupić będzie można w trakcie imprezy.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

na Radio Maryja, nie na żadne cele, aresztanci sami sobie winni

Hasło - KAŻDY BURMISTRZ PIERWSZĄ PENSJĘ PRZEZNACZY NA CEKE CHARYTATYWNE / BĘDZIE TO CZĘŚCIOWA SPŁATA DŁUGU PAŃSTWA WOBEC OBYWATELI/.

Dobrze Ciotko ,że to poprwiliście.

Muzeum Ustrońskie
Muzeum Ustrońskie zaprasza na noworoczne spotkanie
z Małgorzatą Kiereś,
kierującą Muzeum Beskidzkim
na temat książki
„Koronka koniakowska’,
które odbędzie się w środę 5 stycznia 2011r. o godz. 16.00

Masz synku rację!

Dobrze - informacja jest jednak nieprecyzyjna -proszę napisać ,ktorego dnia i miesiąca jest to spotkanie- bo naworoczne spotkanie rozumiem ,że już było w nowy rok a ten mamy za sobą.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama