, sobota 21 maja 2022
Noc Muzeów w Cieszynie dopiero przed nami. Będzie się działo!
Ogólnoświatowa Noc Muzeów organizowana jest co roku w okolicach połowy maja, w różnych terminach, tak, by zwiedzający mieli okazję zobaczyć jak największą ilość placówek. Fot. materiały prasowe Dodaj do Facebook

Noc Muzeów w Cieszynie dopiero przed nami. Będzie się działo!

BARBARA ŚLIŻ
W kilku europejskich miastach rozpoczęły się właśnie Noce Muzeów. Cieszyn do tej akcji dołączy 27 maja, tuż po otwarciu nowej ekspozycji stałej. - Po baroku przyszedł czas na gotyk i renesans - opowiada Irena Adamczyk, kierownik Działu Sztuki cieszyńskiego muzeum.
Ogólnoświatowa Noc Muzeów organizowana jest co roku w okolicach połowy maja, w różnych terminach, tak, by zwiedzający mieli okazję zobaczyć jak największą ilość placówek. Co roku przybywa instytucji, stowarzyszeń, które chcą brać udział w tym wydarzeniu. - W tym roku również Czeski Cieszyn przyłączył się do tej akcji. Podczas tegorocznej nocy będzie można zwiedzić 14 miejsc, w których podziwiać będzie można cieszyńskie zabytki - mówi Adamczyk.

Cieszyńskie muzeum otwarte będzie po prawie miesięcznej przerwie, podczas której pracownicy przygotowywali nową wystawę autorstwa Ireny Adamczyk. Muzeum od ponad roku realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską, który ma na celu zaprezentowanie zabytków z epoki gotyku i renesansu. - Mamy w Cieszynie naprawdę bardzo piękną kolekcję tych zabytków, niektóre z nich były już na ekspozycji, część z nich była w magazynie lecz wymagały konserwacji. Eksponaty będą zaprezentowane w tej części, w której niegdyś stały ekspozycje baroku - komentuje Adamczyk.

Nowa część wystawy zupełnie się zmieni, zostanie odświeżona. Dla wielu osób może być zaskoczeniem. Autorka wprowadzi zupełnie nowatorskie pojęcie tej ekspozycji. - Z pewnością zobaczymy coś nowego - zapewnia. - Ta wystawa potrwa kilka lat. Będziemy mogli zobaczyć niezwykle cenne zabytki, które stanowią najbardziej reprezentatywną kolekcję sztuki renesansowej pochodzącej z terenu Śląska - dodaje.

W tej chwili w muzeum znajduje się ponad 80 tys. zabytków. Stałe ekspozycje prezentują jednie 2000 przedmiotów. Noc Muzeów ma być zachętą do odwiedzenia takich placówek podczas całego roku. - Z pewnością żadnemu ze zwiedzających nie uda się w ciągu jednej nocy zobaczyć wszystkiego, co oferuje nasz tegoroczny program. Liczymy, że znajda się chętni, którzy odwiedzą nas jeszcze raz po Nocy Muzeów - komentuje Adamczyk.

PISALIŚMY: Strumień ma ratusz i duszę z podziemnymi atrakcjami

Podczas Nocy Muzeów największym zainteresowaniem cieszą się grupy wojskowe prezentujące mundury z XX wieku. Są one zawsze wielką atrakcją dla dzieci. Tegoroczny repertuar Nocy jest bardzo bogaty. Każda z instytucji przygotowała coś niezwykłego. W każdej instytucji będą jakieś niespodzianki, koncerty i przedstawienia.

W muzeum będą pracownicy, którzy w miarę możliwości udzielą informacji na temat zabytków. Nie zabraknie między innymi biurka należącego do Napoleona II. Wiedeński mebel stoi cały czas na ekspozycji.

W tym roku swój udział w cieszyńskiej Nocy Muzeów zdeklarowało 14 instytucji:
1.Muzeum Protestantyzmu
2.Muzeum Śląska Cieszyńskiego
3.Galeria Szara
4.Urząd Miejski
5.Dom Narodowy
6.Biblioteka Miejska
7.Teatr im. A. Mickiewicza
8.Książnica Cieszyńska
9.Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Cieszynie
10.Muzeum Drukarstwa
11.Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich
12.Zamek Cieszyn
13.Archiwum i Biblioteka OO. Bonifratrów w Cieszynie
14.Muzeum Těšínska

Tutaj prezentujemy adresy placówek biorących udział w tegorocznej Nocy Muzeów oraz mapę zwiedzania
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

znane także pod nazwą Szpital Śląski będzie otwarte dla zwiedzających 24 godz. na dobę.

Z tego co się zorientowałem to w Rotundzie będzie można posłuchać chorałów gregoriańskich, a na Wieży Piastowskiej planowane jest oglądanie gwiazd z astronomem.

a wieża piastowska będzie czynna ???

w teatrze bylam dwa lata temu - serdecznie polecam :)

wprawdzie w innym terminie niz w calej Polsce ale nie szkodzi . To co pokaże Muzeum i ksiaznica to wiem ale co bedzie pokazywal Dom Narodowy czy Teatr to juz nie bardzo moge sobie wyobrazic ....??? Zastanawia mnie jednak brak udzialu w tej nocy Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego ktory tak narzeka ze Cieszyn go nie docenia a jak moze sie pokazac to go nie ma....!!!!!!!!!!!!!! ?????????????????.. Jest to ogolnie bardzo dobra akcja zeby za darmo przyciagnac ludzi do kultury i sztuki.......

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama