, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Niech nad Olzą zabrzmi beat
— Spotykamy się wieczorami żeby wspólnie pograć — mówi Bartek Mazur. fot. Ewelina Zimny Dodaj do Facebook

Niech nad Olzą zabrzmi beat

MARCIN KOLANKO
Niech nad Olzą zabrzmi beat

— Chcielibyśmy częściej zostawać w Cieszynie — tłumaczy Daniel Heller. fot. Ewelina Zimny

Obaj są cieszyniakami. Na co dzień pracują i studiują. Ich zajęcia niekoniecznie związane są ze sztuką. Po godzinach realizują swoje twórcze pasje. Zrzucają robocze ciuchy i zaczynają dzień od nowa. Marzą o stworzeniu sceny klubowej w Cieszynie.
— Spotykamy się wieczorami żeby wspólnie pograć. Towarzyszy temu specyficzna energia. Ona daje nam „kopa”. Gdy po całym dniu roboty kładę igłę na winylu, życie kręci się w rytm naszego ulubionego beatu — mówi Bartek Mazur (27 lat lat), jeden z cieszyńskich dj-ów. Nie chcą jednak poprzestać na graniu dla samych siebie, dlatego szukają wszelkich okazji, by ich ulubiona muzyka zabrzmiała w uszach cieszyniaków i nie tylko. Widzą w tym mieście potencjał i chcą go wykorzystać. — Bywamy w różnych klubach w Polsce i za granicą. Tam możemy posłuchać dobrej muzyki. Chcielibyśmy częściej zostawać w Cieszynie i tutaj słuchać ciekawej muzyki. Wszędzie dobrze, ale w domu... powinno być najlepiej — komentuje Daniel Heller (25 lat), współtwórca tego nieoficjalnego kolektywu.

Idea stworzenia sceny klubowej w Cieszynie, nie jest wyssana z palca. Rośnie liczba ludzi zainteresowanych alternatywnym podejściem do muzyki klubowej. Niestety okoliczne lokale nie zaspakajają ich potrzeb, serwując swoim gościom muzyczną papkę w stylu pop, dance i techno. Dla właścicieli tych miejsc najważniejsze jest by było kolorowo, dochodowo i żeby bezmyślne brzmienia podrywały gości do tańca. Działania cieszyńskich dj-ów stanowią kontrofensywę do piątkowo-sobotnich potańcówek w modnych cieszyńskich klubach. Niejednokrotnie napotykali na swojej drodze zamknięte drzwi. Znalezienie własnej przestrzeni wymaga sporej pomysłowości. — Z własnej inicjatywy szukamy miejscówek na swoje imprezy. Miejsce nie jest ważne. Czasami jest to Stary Targ, innym razem miejski basen. Czasem wspomagamy swoim graniem artystyczne inicjatywy naszych znajomych — dodaje Daniel.

Niedawno wraz z grupą podobnych zapaleńców zorganizowali projekt „Podaj Kabel”. W jego ramach szkolili warsztat dj-ingu i vj-ingu, razem z sąsiadami zza Olzy. Chcą wspólnie budować artystyczną przestrzeń, nie tylko klubową. Czy znajdą odpowiednie miejsce w Cieszynie?
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A jaki to problem? Na zamku wiatr po pustych salach hula, aż się prosi, żeby wypełnić je muzyką.

W domu narodowym i muzeum też hula, chyba że to inny wiatr -- nie pustki a konserwy.

tutaj tylko tradycja trówła dezajn muzea pomniki sale konferencyjne /my wiemy co jest dobre i potrzebne/to czego nie znamy wyrzucamy/nowe horyzonty nowa muzyka/życzę wam wiary i odwagi wspaniałej muzyki powodzenia

Bartek jesteś rewelacyjny!!! Dzisiaj po raz pierwszy słyszalam co potrafisz w Radiu Helax ..... masz wielki potencjał i jestem pewna, że wszystkie twoje plany to kwestia czasu aby sie spełniły.

optymizm jednak weryfikuje "zatwardziałość wygodnego stołka", którego interesuje co? ważne, żeby się działo... najtaniej i bez pytań w stylu: "czy możecie nam pomóc"... biurokracja i brak popracia... to główne problemy dla podobnych inicjatyw... [wiem, z własnego doświadczenia]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama