, wtorek 6 czerwca 2023
Na emigracji pisał o Śląsku Cieszyńskim
Józef Kornblum urodził się w 1917 roku w Pruchnej. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Na emigracji pisał o Śląsku Cieszyńskim

DG
5 sierpnia mija rok od śmierci Józefa Kornbluma, urodzonego na Śląsku Cieszyńskim pisarza, prozaika i pamiętnikarza żydowskiego pochodzenia.
Józef Kornblum urodził się w 1917 roku w Pruchnej jako syn kupców Berty i Jaka Kornblumów. Po ukończeniu w 1935 roku bielskiego gimnazjum wyjechał do Palestyny, aby podjąć studia na Uniwersytecie Jerozolimskim. Jak sam mówił, do wyjazdu skłoniła go nieprzyjemna dla Żydów sytuacja w Polsce. - Przez panujący na Śląsku Cieszyńskim antysemityzm nie mogłem rozpocząć studiów w Polsce, a bardzo chciałem. Nic mi innego nie pozostało jak wyjechać - wspominał.

Przyszły pisarz nie skończył podjętych na emigracji studiów biologicznych. Sytuacja polityczna zmusiła go do zadbania o swój byt, rozpoczął więc pracę elektrotechnika, pracował na budowach i jako urzędnik w Biurze Odszkodowań Niemieckich. Zamieszkał w Izraelu, gdzie dopiero w wieku 60 lat zdecydował się na debiut literacki. Był jednym z członków sekcji autorów polskich przy Izraelickim Związku Pisarzy.

W swej twórczości Józef Kornblum odwoływał się do rodzinnych tradycji ziemi cieszyńskiej. Jego najbardziej znanym utworem jest nawiązująca do biografii autora powieść "Ziemia przyobiecana". Wspomnienie z lat dzieciństwa zawarł w zbiorze opowiadań "Od Wisły do Jordanu". W 2002 roku wydany został powstający przez kilkadziesiąt lat zbiór opowiadań "Obrazki Izraelskie", powracający do wydarzeń sprzed II wojny światowej. Trzecią książką pisarza była "Miłość i szarańcza na tle Ziemi Obiecanej".

Józef Kornblum odwiedził rodzinne strony dopiero po 50 latach. - Jak człowiek żyje gdzieś wiele lat, to na starość już raczej nie wraca. Ale staram się nie zerwać z Polską mojego duchowego kontaktu. Chyba jestem na tej linii pomiędzy Polakiem a Żydem - wspominał.

W 2002 roku pisarz otrzymał tytuł honorowego obywatela Cieszyna.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To Mr. Yair Kornblum
I'm looking for any information about your father.
Please contact me by e-mail marcin.zar@op.pl
Best regards

a nie dla Kiedronia, a może dla obu, a może dość tych głupich i mącących w głowie tablic?

właściwie to chyba Yosef, nie Józef?

oprócz 4 czy 5 obcych języków znał świetnie gwarę cieszyńską i obyczaje tej ziemi...

co się robi z Polakami ...?

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość

Data i miejsce urodzenia: 23-05-1980, Kalisz
Stan cywilny: żonaty

Wykształcenie: wyższe
Ukończona szkoła: Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Społecznych - mgr nauk politycznych
Zawód: politolog

?

poseł PiS-u nie ma ani jednej ani drugiej. Może kłopot z myśleniem albo z emocjami - ADHD ...? Tylko późno się to objawiło...?

Józef Kornblum- pisarz- prozaik, urodził się w 14 lutego1917 roku w Pruchnej. W 1935 r. po ukończeniu gimnazjum wyjechał do Palestyny, by tam studiować na Uniwersytecie Jerozolimskim. Jego rodzice prowadzili w Pruchnej sklep kolonialny do roku 1936, następnie również wyemigrowali do Palestyny. Sytuacja polityczna zmusiła Kornbluma do zadbania o swój byt, stąd rozpoczął pracę elektrotechnika, pracował na budowach. Zamieszkał w Izraelu i dopiero mając prawie sześćdziesiąt lat zdecydował się na debiut literacki. Po raz pierwszy odwiedził Polskę po pięćdziesięciu latach nieobecności. W 1994r. przebywał na Śląsku Cieszyńskim jako gość Uniwersytetu Śląskiego a także Ośrodka Chrześcijańsko-Żydowskiego Domu Narodowego w Cieszynie, brał udział w licznych konferencjach po obu stronach Olzy. W roku 2002 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Cieszyna. W swoich utworach często nawiązuje do tradycji rodzinnych Śląska Cieszyńskiego. Wspomnienia z lat, które spędził w Pruchnej, zawarł w zbiorze opowiadań ,,Od Wisły do Jordanu” i jak sam mówi, jest cząstką tej ziemi, którą szczególnie ukochał.

Obrazki pełne goryczy
O tomie opowiadań Obrazki izraelskie Józefa Kornbluma*

Obrazki izraelskie Józefa Kornbluma392 powstawały przez kilkadziesiąt lat (1945-2001). Są one epickim zapisem wydarzeń mających miejsce zarówno tuż przed drugą wojną światową, jak i współcześnie, uchwyconych z perspektywy jednego człowieka. Narratorem jest w nich polski Żyd, który przyjechał do Palestyny jeszcze przed wybuchem wojny i tam zdobył zawód elektrotechnika. Bohaterami jego opowieści są ludzie, których spotkał podczas swej codziennej wędrówki z torbą narzędzi na ramieniu, oraz ich często niezwykle skomplikowane losy. Odnosi się jednak wrażenie, że owe biografie stanowią jedynie pretekst do mówienia o sprawach bardziej uniwersalnych, bo odnoszących się do życia nie tyle jednostek, ile całej społeczności Izraela. Autor perfekcyjnie przedstawia tę współczesną izraelską mieszankę wielu kultur, religii i narodów. Był to najważniejszy cel powstania książki, o czym pisze sam autor w słowie wstępnym: „Pragnę poprzez te opowiadania przedstawić Izrael prawdziwy, nie ten z ilustrowanych stron tygodników czy z mrożących krew w żyłach obrazów telewizji, ale Izrael prozaiczny, codzienny, a jednak fascynujący” (s. 6).

Kornblum porusza w Obrazkach izraelskich przynajmniej kilka ważkich kwestii. Po pierwsze, zauważa w Izraelu obecnych tam uciekinierów z krajów ogarniętych drugą wojną światową, niedoszłe ofiary nazizmu, które tu, u boku swoich żydowskich braci i pod kuratelą brytyjską, wcale nie znajdują wytchnienia i spokoju. Żydzi niemieccy, nazywani Dajczerami, tylko pozornie są w Izraelu mile widziani, tak naprawdę zupełnie irracjonalnie obwinia się ich o sprowokowanie wojny:
W rzeczywistości drwią z nas i – nie do wiary – winią za ten wybuch antysemickiej dżumy.Bogatych Żydów za to, że afiszowali się i chełpili swym bogactwem, biedaków, że sympatyzowali z lewicą, inteligencję żydowską, że zbytnio przewyższali gojów, że byli źdźbłem w oku.Rzuca się nam obelgi i oszczerstwa, że jesteśmy równocześnie za bogaci i za biedni, za mądrzy i za głupi. Tam i tu te same argumenty, to samo upokorzenie... (Pół pokoju, s. 16).
Ofiarą tych nastrojów w Palestynie, uzewnętrznianych szczególnie pod koniec lat trzydziestych, jest właśnie główny bohater opowiadania Pół pokoju – Rudolf-Reuwen (dzielący pokój z narratorem), który nie może znaleźć sobie miejsca w antyinteligencko nastawionej społeczności. W Tel Awiwie jego niemiecki dyplom inżyniera-chemika na nic mu się nie przydaje, więc musi pracować jako kelner. Z powodu niezwykle trudnej sytuacji materialnej opuszcza go żona wraz z dzieckiem, a on sam ostatecznie popełnia samobójstwo. Podobnie tragiczne losy stają się udziałem bohaterki opowiadania Joanna. Została ona jako dziecko umieszczona w burdelu dla niemieckich żołnierzy z SS w Belgradzie. Konsekwencje tego ciągną się za nią przez całe życie – jest odrzucona przez męża, jego rodzinę, przyjaciół (wielu Żydów z Izraela, którzy nie przeszli przez piekło Holokaustu uważa, że w domu publicznym znalazła się tak naprawdę z własnej woli...). Bohaterka innego opowiadania (Rut-Gertrud) próbuje zapomnieć o przeszłości i Zagładzie, rzucając się w wir życia. Ostatecznie umiera w samotności, powalona ciężką i nieuleczalną chorobą.

http://www.tnn.pl/rozdzial.php?idt=1404&idt_r=4832

czynności umysłowych, a nabyte kompulsywne warczenie i pierdzenie.

młodzieżowy aktyw platformy jak widać trenuje przed kolejnymi wyborami.

Józef Kornblum zmarł 5 sierpnia 2008 roku, więc w tym roku mijają dwa lata od jego śmierci, a nie rok - jak napisała dziennikarka. Znowu pomyłka w Gazecie Codziennej.

YPI

Thank you for remembering my father. He died on August 5 2008.

Best regards,

Yair Kornblum

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama