, czwartek 6 października 2022
Kultura na weekend: X Spotkanie Gajdoszy i Dzień Dawnych Kultur w Brennej
Podczas kolejnych warsztatów "Przydasie" na Zamku w Cieszynie stare meble zyskają nowe życie. fot. www.zamekcieszyn.pl Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: X Spotkanie Gajdoszy i Dzień Dawnych Kultur w Brennej

BARBARA ŚLIŻ
Mówi się, że sezon ogórkowy trwa w pełni, a w kulturze cały czas coś się dzieje. Po przerwie na \"Wakacyjne Kadry\" ruszyło na nowo kino, a w nim powtórka z rozrywki, czyli Kac Vegas 2. W Ustroniu spotkanie z Tadeuszem Kijonką, a na miłośników zwierząt czeka kolejna wystawa kotów.
W kinie w Cieszynie…

22-28.07.2011 HOP godz. 16.00

Głównym bohater - zajączek wielkanocny Hop marzący o byciu gwiazdą rocka. Jednak pewnego dnia zostaje przejechany samochodem przez Freda, młodego nieroba, w którym w tej właśnie chwili budzi się coś na kształt wyrzutów sumienia. Obaj tak do siebie niepodobni współlokatorzy zrozumieją, że oto nadszedł czas, by dorosnąć. Wstęp 15 i 12 zł.

22-28.07.2011 Kac Vegas w Bangkoku godz. 18.00, 20.00

Kolejne podejście do ślubu? Drugi wieczór kawalerski, ale tym razem w Bangkoku? Dlaczego nie? Tym razem czwórka przyjaciół udaje się w podróż do egzotycznej Tajlandii na ślub Stu. Po niezapomnianym wieczorze w Las Vegas przyszły pan młody woli nie ryzykować i spędzić tę noc w hotelowym pokoju. Alan ma jednak inne plany. Co z tego wyniknie? Jeśli jeszcze nie widzieliście Kac Vegas w Bangkoku macie szanse nadrobić zaległości. Film od soboty w cieszyńskim kinie Piast. Cena biletu 16 zł.

A w Centralu…

22-24.07.2011 Harry Potter i insygnia śmierci godz. 17.00

Ostatnia część przygód Harrego i jego przyjaciół wyświetlana będzie w kinie Central. Harry razem z cały Hogwartem staje naprzeciw ciemnym mocom. Wcześniej jednak młody czarodziej wraz ze swoimi przyjaciółmi muszą odnaleźć wszystkie horkruksy. Jak potoczy się ostateczna walka? Po pierwszym dniu wyświetlania film zarobił 90 mln dolarów. Dotychczas finałowa część przygód Harrego Pottera przyniosła 476 mln dolarów zysku. Cena biletu 80 koron.22.07.2011 Plenerowa projekcja filmu: Listy do Julii godz. 21.00

Listy do Julii są wzruszającą, a zarazem wciągającą love-story, opowieścią o płomiennej miłości młodych, ale także o wskrzeszeniu miłości, który wydawała się dawno już martwą. Film wyświetlany będzie podczas kina plenerowego na rynku w Czeskim Cieszynie. W przypadku niekorzystnej pogody, seans przeniesiony zostanie do kina Central. Wstęp wolny.

Foto

fot. www.fotoSprinter.pl

23-24.07.2011 Lidice godz. 20.00

Lidice są opowieścią o zwykłych ludzi, którzy przez absurdalny zbieg okoliczności stanęli na drodze historii. Film opowiada o losach mieszkańców wsi Lidice skupiając się na relacjach międzyludzkich, szczególnie zaś miłości, która dała początek całej historii. Cena biletu 80 koron.

22 lipca

Wymiana ciuchów na granicy

Świetlica Krytyki Politycznej Na Granicy zaprasza na imprezę "Otwarta Szafa Na Granicy". Akcja polegać będzie na wymianie przedmiotów zalegających w szafach i nie tylko, aczkolwiek użytecznych dla kogoś innego. Każdy kto tylko ma ochotę wziąć udział w wymianie powinien przynieść ze sobą film, książkę, ciuch, czy inny niepotrzebny przedmiot z domu, który będzie mógł wymienić na coś nowego w Świetlicy Krytyki Politycznej. Akcja rozpoczyna się w piątek, 22 lipca o godz. 14.00, potrwa do godz. do 17.00. Organizatorzy przewidują przedłużenie imprezy. "Otwórz Szafę Na Granicy" organizowane jest przy współpracy z dzieciakami z O!Świetlicy Krytyki Politycznej.

Wino, furtka, pies, ogródek

Czytelnie i Kawiarnia Literacka Noiva zapraszają na wernisaż wystawy Pavli Kroškovej Byrtusovej. Autorka prac jest absolwentką Uniwersytetu Ostrawskiego. Wystawa dzieł Byrtusovej potrwa do 14 września. Wernisaż odbędzie się 22 lipca o godz. 17.00.

Foto

fot. materiały prasowe

Spotkanie z Tadeuszem Kijonką

Towarzystwo Miłośników Ustronia we współpracy z Muzeum Ustrońskim zaprasza na spotkanie autorskie z Tadeuszem Kijonką. Poetą, publicystą, dziennikarzem i redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk". Spotkanie odbędzie się w piętek, 22 lipca w Muzeum Ustrońskim o godz. 17.00. Wstęp wolny!

Muzyka na Rynku

Grają "Rock & roll stela", współpracują z Torką i innymi kapelami góralskimi. Zespół muzyczny Polandia po raz pierwszy wystąpił podczas finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2004 roku na skoczowskim rynku. Już w piątek, 22 lipca będzie można ich usłyszeć na żywo podczas koncertu na cieszyńskim rynku organizowanego przez Dom Narodowy. Występ rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny. W razie nie pogody koncert przeniesiony zostanie do Sali Widowiskowej COK-u.

Ani Mru Mru

Lokomotywa, Pole golfowe, Otwarcie hipermarketu, a może Małysz? W ustrońskim Amfiteatrze wystąpi kabaret Ani Mru Mru. Michał Wójcik, Marcin Wójcik i Waldemar Wilkołek z pewnością zaprezentują najwyższy poziom sztuki widowiskowej. Chociaż grupa istnieje już od 1999 roku to ich występy nadal przyciągają sporą grupę publiczności. Kabareciarze wystąpią 22 lipca o godz. 20.00. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w MDK Prażakówka.23 lipca

Wystawa kotów

Kocie piękności po raz kolejny przyjadą do Cieszyna. Persy, syjamy, rosyjskie niebieskie, devon rex i cornish rex razem ze swoimi właścicielami będą przygotowywać się do dwudniowej wystawy, która odbędzie się na Hali Widowiskowo-Sportowej w Cieszynie. Co roku miasto odwiedzają wystawcy z Polski, Czech, Słowacji, Francji, Danii, Finlandii, Rosji, Włoch i Chorwacji. I tym razem nie powinno być inaczej. Wystawie będą towarzyszyć stoiska z kocimi akcesoriami. Dwudniowa impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 10.00. Wstęp: dorośli 10 zł, dzieci 7 zł.

Foto

fot. Daria Guba

Przydasie

Zamek Cieszyn zaprasza na kolejne warsztaty z cyklu "Przydasie", podczas których stare meble zyskują nowy charakter i nowe życie. Zajęcia poprowadzą Maciej Sobczak i Łukasz Wysoczyński. Stare, niepotrzebne przedmioty zyskają nowe podczas warsztatów, które rozpoczną się o godz. 15.00 w sobotę, 23 lipca.

Zamek Cieszyn poszukuje projektantów stela, żeby pokazać ich prace na wystawie "Dizajn stela", która towarzyszyć będzie tegorocznej edycji "Skarbów z cieszyńskiej trówły". Organizatorzy proszą o kontakt każdego projektanta pochodzącego z Cieszyna, bądź z okolic, którzy chcą wziąć udziału w wystawie w Zamku Cieszyn. Zainteresowani projektanci proszeni są o przesłanie swojego portfolio ze zdjęciami (300 dpi) i biografią (do 2000 znaków) na adres designstela@babyzchlopem.com . Organizatorzy zastrzegają, że skontaktują się z wybranymi osobami. Zgłoszenia przyjmowane będą do 12 sierpnia.

Foto

fot. www.zamekcieszyn.pl

Przewodnik czeka

W tę sobotę ruszy kolejna wycieczka z cyklu "Przewodnik czeka". Tym razem przewodnik PTTK oprowadzać będzie po Czeskim Cieszynie. W czasie wycieczki będzie można dowiedzieć się m.in. gdzie znajdowała się fabryka mebli giętych Thonet-Mundus. Przewodnik z pewnością nie pominie także wydarzeń z 1920 i 1938 roku. Zbiórka uczestników o godz. 11.00 przy cieszyńskim Domu Narodowym.

Jazz dla dzieci

W ramach Artystycznego Lata u Kossaków zorganizowany zostanie koncert jazzowy dla dzieci. W Górkach Wielkich wystąpią m.in. Małgorzata Szmuda, Hubert Świątek, Ireneusz Wojtczak. Koncert połączony z warsztatami dla dzieci rozpocznie się o godz. 13.00 w sobotę, 23 lipca.

Lato spotkań z kulturą i tradycją Górali Śląskich

Starosta Cieszyński serdecznie zaprasza do Wisły na weekendowe spotkania z kulturą i tradycją Górali Śląskich. Cykl wakacyjnych imprez będzie trwał do 20.08.2011 roku. Zabawa odbędzie się w Enklawie Budownictwa Drewnianego, mieszczącej się przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle. Podczas imprezy wystąpi zespół regionalny "Wisła". Zgromadzeni goście będą mogli skosztować regionalnych potraw przygotowanych specjalnie na ten dzień. Przedstawienie folkloru taneczno-muzycznego górali wiślańskich rozpocznie się o godz. 14.00 w sobotę, 23 lipca.

X Międzynarodowe Spotkania Gajdoszy i Dudziarzy

Spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy to cykliczna impreza folklorystyczna gromadząca grono zainteresowanych kulturą muzyczną Beskidu Śląskiego osób. Jubileuszowemu spotkaniu towarzyszyć będą prezentacje archaicznych instrumentów rzadko używanych przez kapele. Dla gości przygotowana będzie przez Zbigniewa Wałacha wystawa poświęcona gajdom i beskidzkim Gajdoszom. Występy kapel poprowadzi Andrzej Niedoba. Po zakończeniu wszystkich prezentacji muzycznych odbędzie wspólny koncert muzykantów i zabawa. Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą w oprawie muzycznej górali na Istebnej Stecówce w sobotę, 23 lipca o godz. 15.00. Gazetacodzienna.pl objęła patronatem medialnym wydarzenie.

Foto

fot. Maciej Kłek

Budka Suflera

Kto z nas nie zna Budki Suflera? "Takiego Tango", "Jolka, Jolka", czy "Martwe Morze", kto nie chciałby na żywo usłyszeć tych piosenek? Magiczne lato w Ustroniu daje taką możliwość! Już w sobotę, 23 lipca w ustrońskim Amfiteatrze wystąpi Budka Suflera. Przed artystami, jako support wystąpią So Band i Antyrama. Pierwszy koncert już o godz. 17:45. Bilety w cenie 60 zł do nabycia w Biurze Informacji Turystycznej, MDK Prażakówka i siedzibie Laurus.

Foto

fot. Paulina Ogłódek

Jazz Quest Trio

Projekt gitarzysty Arkadiusza Michalika to zabawa brzmieniami, poszukiwanie nowej formy muzycznej. Artysta wraz z członkami swojego zespołu zagra w chybskim amfiteatrze w sobotę, 23 lipca podczas koncertu z cyklu "Zawsze po 21-wszej". Wstęp wolny!

24 lipca

Odpust w Stonawie

Kolejny raz w Stonawie (powiat karwiński) odbędzie się odpust ku czci Marii Magdaleny, patronki miejscowego kościoła, któremu towarzyszyć będą imprezy kulturalno-sportowe. Stonawska parafia słynie głównie z tego, iż msze odprawiane są w nim zarówno w języku czeskim jak i polskim. Weekendowemu wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. międzynarodowy turniej piłki nożnej oraz wyścig w koszeniu trawy kosą oraz kosiarką żyłkową. Punktem kulminacyjnym odpustu będzie niedzielna msza święta w języku czeskim (godz. 8.00) oraz polskim (godz. 10.00). Pierwszą z nich dopełni występ solistów Martiny Jurikovej oraz Klemensa Słowioczka z towarzyszeniem Chóru Mieszanego Stonawa. Podczas polskiej sumy wierni wysłuchają "Hymnu Tysiąclecia". W niedzielę, od godziny 9.00 w parku PZKO, odbywać się będą koncerty oraz pokazy artystyczne, które zakończy zabawa taneczna pod gołym niebem. Nieco wcześniej, ok. godz. 22.00 stonawskie niebo rozświetlą fajerwerki.

Foto

fot. Jiří Brzóska

Lato z Muzyką 2011

Podczas tego weekendu w Parku Pokoju wystąpią Katarzyna Słota-Marciniec, Emilia Bernacka i Bartłomiej Kozina. Cykl koncertów plenerowych, organizowanych w miesiącach letnich w Parku Pokoju cieszy się dużym zainteresowaniem. Muzyka rozbrzmiewająca w parku pozwala mieszkańcom Cieszyna poczuć atmosferę "Małego Wiednia". Każdy, kto tylko ma czas i ochotę może odpocząć i zrelaksować się przy nastrojowej muzyce. Rozpoczęcie o godz. 16.00 w niedzielę, 24 lipca.

Dzień Dawnych Kultur

Drużyna rekonstrukcji historycznej BDN odtwarzająca czasy Pierwszych Piastów zaprezentuje się podczas Dnia Dawnych Kultur w Brennej. W tym dniu będzie można podziwiać pokaz rzemiosła, walki, inscenizację bitwy, zatańczyć i zaśpiewać, a także wziąć udział w konkursach sprawnościowych. Impreza rozpocznie się o godz. 8.00 w niedzielę, 24 lipca na boisku sportowym w Brennej Centrum. Wstęp wolny!
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

śliwowicy ze dwa łyki * ksiądz w kościele celebruje *
Zbyszko dzielnie mu wtóruje * kubuś też już upieczony * Alleluja! biją dzwony!...

oj ten deszcz, krzyżuje szyki...a tak dobrze jest słuchać góralskiej muzyki...

mniam...

fajna ta rubryka zapowiedzi

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama