, wtorek 30 maja 2023
Kliknij w Szersznika
Monika Orzyszek z Książnicy Cieszyńskiej ma pełne ręce roboty. Do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej trafi 1000 rękopisów oraz ponad 400 tysięcy stron gazet. fot. Stela Dodaj do Facebook

Kliknij w Szersznika

STELA
Stare książki i czasopisma, znajdujące się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej, trafią do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Dzięki Książnicy zmienia się także sposób poruszania w wirtualnej czytelni.
Śląska Biblioteka Cyfrowa to duże ułatwienie dla miłośników książek. Interesujące nas woluminy przeglądamy w domowym zaciszu. Zamiast ślinić palce podczas przewracania kartek, klikamy myszką w kolejne strony. Od lutego do wirtualnej czytelni będą wprowadzane dzieła, będące w zasobach Książnicy. To 1000 rękopisów pochodzących z biblioteki księdza Leopolda Jana Szersznika oraz ponad 400 tysięcy starych cieszyńskich gazet, począwszy od 1848 roku. Dostępne będą „Gwiazdka Cieszyńska”, „Silesia”, Robotnik Śląski”, „Głos Ludu Śląskiego”, „Dziennik Cieszyński”, a w przyszłości być może ukazujący się na Zaolziu „Głos Ludu”.

– Cieszymy się, że Książnica nie tylko podpisuje umowę z Biblioteką Śląską, ale wyznacza także nowe trendy – mówi Jan Matuszek, wiceburmisterz Cieszyna. – Pierwotnie Śląska Biblioteka Cyfrowa była pomyślana w ten sposób, że wyszukiwanie następowało poprzez hasło, tytuł książki, a dopiero później można się było dowiedzieć, jakie książki znajdują się w danej bibliotece (w ŚBC są prezentowane zbiory kilkudziesięciu bibliotek z całego województwa – przyp. red.). Książnica stała na nieco innym stanowisku, że najpierw czytelnik wchodzi do zbiorów danej biblioteki, a dopiero później szuka interesującego go tytułu. Twórcy projektu dali się przekonać do tego pomysłu.

Dla Książnicy, która w piątek podpisała umowę z Biblioteką Śląską, wirtualna czytelnia to nic nowego. Od kilku lat działa Cieszyńska Biblioteka Wirtualna. Dostępnych jest w niej kilkadziesiąt pozycji. Jakim zainteresowaniem cieszą się zbiory? – Dziennie odnotowujemy kilkadziesiąt wejść, co jak na taką materię jest dobrym wynikiem – ocenia Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

adres Sląskiej Biblioteki Cyfrowej to

A właśnie - jaki jest adres? Jeśli wolno spytać oczywiście :p

no i co , autor artykułu dość, nie napisał najistotniejszej informacji to jeszcze ma gdzieś zapytania internautów.

wystarczy wpisać w google frazę "Śląska Biblioteka Cyfrowa", a już wyskoczy wam adres www.sbc.org.pl czy naprawdę jesteście aż tak leniwi????

mieszkańców Cieszyna 800 000 zł rocznie... Więc każdy z nas płaci ok. 20 zł za tą przyjemność. Ja dziekuję.

najpierw załatajmy dziury na miejskich ulicach, dajmy dzieciom choć jedno boisko, potem finansujmy koterie..

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama