, wtorek 3 października 2023
Kino okrakiem na Olzie
Projekcja się udała. Widzowie wracali do domów zadowoleni. Jedyne na co narzekali to chłód. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Kino okrakiem na Olzie

TWO
Najprawdopodobniej pierwsza transgraniczna projekcja filmowa na świecie odbyła się w piątkowy wieczór nad Olzą. Projektor stanął w Czeskim Cieszynie, a ekran w Cieszynie. Na widowni - komplet.
Projekcja filmu „Muzyka” słowackiego reżysera Juraja Nvoty o miłosnych perypetiach saksofonisty z pogranicza słowacko-austriackiego była jednym z wydarzeń trwającego w Cieszynie i Czeskim Cieszynie 11. Przeglądu Filmowego „Kino na granicy” pod patronatem medialnym Gazetycodziennej.pl. — Marzyłam o tej chwili od lat — mówiła stojąc na brzegu Olzy Jolanta Dygoś, dyrektorka przeglądu. Projekcję zadedykowała swojej mamie i ciotce, które w czasach, gdy granica była mocno strzeżona, spotykały się na dwóch brzegach rzeki i krzycząc do siebie informowały się, co słychać u rodziny w Polsce i w Czechosłowacji. — Granica to dla mnie miejsce szczególne, dziś ostatecznie ją łamiemy — mówiła wzruszona Jolanta Dygoś, za co otrzymała gromkie brawa.

Ekran stanął na polskim brzegu Olzy, a widzowie siedzieli po stronie czeskiej, na stopniach stworzonych w 2005 roku klika metrów od mostu Przyjaźni do transgranicznego spektaklu Leszka Wronki. — Projekcja z klimatem — przekonywali ludzie. Projekcja się udała. Widzowie wracali do domów zadowoleni. Jedyne na co narzekali to chłód. Dziś nad Olzą (sobota godz. 21.00) drugi transgraniczny pokaz, tym razem „Stróża nr 47” Filipa Renča. Nad Olzę arto zabrać ze sobą karimatę i koc.

11. Przeglądu Filmowego „Kino na granicy” trwa do niedzieli. Szczegółowy program projekcji dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu:
kliknij - Kino na granicy

WSZYSTKO O FESTIWALU:
Nie zależy nam na gwiazdach
Dziesiąta muza złamie granicę
Kino nominowane obok Ery!
Święto kina łączy Cieszyny
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

widzowie nie mieli nic na rozgrzewkę? lekkomyślni!!!

ludzie, na kolejny pokaz proszę stawić się z karimatami i śpiworami, bo zgrzytanie zębami zagłuszało film! :D

że bez gorzoły nima imprezy :-)

Wars=>Doda 2009-05-02 15:18:18
Już dawno wiedziałem ,że ludzie sięgający po władzę to hipokryci - co zabrakło argumentów??? Oto one. To ,że coś wypadało zrobić w przeciągu jednej czy dwóch kadencji ,żeby się uwiarygodnić na piastowanym stanowisku, to nie jest zasługa burmistrza ale usprawiedliwieniem jego nieudolnej władzy. Bo pytanie jest proste - jakimi kryteriami kierowała się władza decydując się na remont tych a nie innych kamienic w ubiegłym roku??? Przecież budynków w zarządzie miasta jest przeszło 300 .Zatem kto odgadnie ,że to budynkowi przy ul.Pokoju 4 wyremontowano fasadę a nie np. Menniczej 28 czy jakieś innej - odpowiedz Doda (o)??? Planowany remont, przypadek a może krewna burmistrza sobie to załatwiła???Powiedz Doda dlaczego budynek przy ul. Limanowskiego nad delikatesami - kto tam kupił mieszkanie- przecież ta fasada nie była zniszczona i jej remont wymagał by wyjaśnienia? I dalej Doda ,który z budynków skorzystał na dotacji przy remoncie fasady w wysokości 30000 zł na ogólną kwotę 50000 zł będącą w budżecie przeznaczonym na ten cel w danym roku??? z wyjątkiem tego ,w którym mieszka burmistrz ???. Widzisz Doda (o) tu cię mam. Tu ta władza przegrywa gdyż kręci nie tak jak jej wypada. Zatem nie podskakuj bo to czasami kończy się bardzo poważnie. Nie jest ważne to ,że władza coś robi bo trudno oczekiwać ,że siedzi się przez 10 lat na tyłku i nic się by nie zrobiło,ale głownie jest ważne jak to robi a tu mam osobiście bardzo poważne wątpliwości i tylko wyjątkowo słabej postawie opozycji i braku konsekwencji ten zgubny dla Cieszyna układ władzy trwa dalej.

Facet wyluzuj,nadajesz nie na temat! może dobrze by ci zrobiło , jabyś wolno . na głos. przeczytał artykuł który komentujesz!

Cieszyn jest fantastyczny! Byłem na pokazie z dziewczyną , niesamowite przeżycie! Brawo Jola Dygoś!!!

Masz poważne kompleksy! Lecz się!

Sedno sprawy- jeśli należysz do "wielbicieli" moich komentarzy, nie musisz mnie cytować -wystarczy odesłać zainteresowanych do odpowiedniego tekstu.

=> POP: Jak to nie mieli? Oczywiście, że mieli! Zwłaszcza lewa strona widowni jak sobie zaostrzyła (bezalkoholowym oczywiście...) zmysły to melodię z "Dziewczyny o perłowych..." podchwyciła z ekranu natychmiast i chórkiem podtrzymała...
A tak poważnie to i treść i forma tej projekcji znakomite. Ukłony dla Organizatorów.

Bardzo dziękuję za komentarze w imieniu Organizatorów. Skończyło się, odpoczywamy (powiedzmy :-)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama