, poniedziałek 26 września 2022
Kino na Granicy: Cieszyński akcent w Gdyni!
3 maja, Jolanta Dygoś odebrała Nagrodę Miasta Cieszyna, którą odebrała wraz z resztą organizatorów Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. fot. fotoSprinter.pl Dodaj do Facebook

Kino na Granicy: Cieszyński akcent w Gdyni!

STEFAN MAŃKA
Kino na Granicy: Cieszyński akcent w Gdyni!

Tegoroczne nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznane zostały po raz 4 podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. fot. materiały prasowe

Najlepsze polskie filmy fabularne ubiegłego roku, najważniejsi twórcy oraz gwiazdy polskiego kina. Konkurs główny oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W poniedziałek wystartował 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po raz trzeci pojawił się tam akcent cieszyński, a dokładnie Przegląd Filmowy Kino na Granicy!
Obok konkursu głównego, w którym o Złotego Lwa walczy 12 najlepszych polskich filmów ubiegłego roku, 36. FPFF to również miejsce, w którym co roku przyznawane są nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za "wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiej sztuki filmowej". Nagrody przyznawane są w 13 różnych kategoriach, m.in. dla najlepszego Międzynarodowego Wydarzenia Filmowego. Po raz trzeci do tytułu tego nominowany został, odbywający się w Cieszynie Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W tym roku w swojej kategorii przyszło mu się zmierzyć z 50. Krakowskim Festiwalem Filmowym oraz 26. Warszawskim Festiwalem Filmowym.

Tegoroczna nominacja Kina na Granicy odnosi się do ubiegłorocznej edycji, podczas której swoją retrospektywę mieli Martin Šulík, Adam Sikora, Josef Škvorecký oraz Kornel Filipowicz, a tematem przewodnim imprezy były środkowoeuropejskie filmy grozy.

Przed ogłoszeniem wyników zapytaliśmy organizatorów cieszyńskiego Przeglądu, jak oceniają swoje szanse? - Myślę, że nie mamy szans - śmieje się Jolanta Dygoś, dyrektor Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. - Obie nominowane wraz z nami imprezy to festiwalowi giganci. Przede wszystkim mają dłuższą historię niż my, a Warszawski Festiwal Filmowy dodatkowo zaliczany jest do festiwali klasy A, podobnie jak Cannes czy Wenecja. Trudno więc, żebyśmy się z nim porównywali. Znamy jednak swoją wartość i ogromnie cieszymy się z tej nominacji, która jest dla nas ogromnym wyróżnieniem - dodaje.

PISALIŚMY: Kino na Granicy po raz pierwszy z nagrodą miasta!

Jak mówi, przebywająca na Festiwalu w Gdyni Jolanta Dygoś, zdobycie nagrody PISF nie jest głównym celem organizatorów. Dzięki trzeciej z kolei nominacji, Gdynia znowu usłyszy o Cieszynie i o odbywającym się tu Przeglądzie Filmowym, a to ogromna promocja dla naszej imprezy.

6 czerwca podczas uroczystej gali, werdyktem jury, nagrodę w kategorii Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe, otrzymały ex aequo dwa festiwale: z Krakowa oraz Warszawy. - Nagrody równorzędne są nagrodami dyskusyjnymi, jednak na pewno oba festiwale zasługują na to wyróżnienie. Gratuluję im serdecznie. Mamy nadzieję, że za rok znowu zostaniemy nominowani, tym razem za 13. edycję Kina na Granicy - komentuje wyniki Jolanta Dygoś.

Tegoroczna, trzecia nominacja do nagrody PISF, nie jest jedynym wyróżnieniem jakie w ostatnim czasie otrzymało Kino na Granicy. W ostatnim dniu 13. Przeglądu Jolanta Dygoś odebrała Nagrodę Miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nieco ponad tydzień później koncepcja plastyczna 12. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, przedstawiająca wizję 6 plakatów zaprojektowanych przez Bohdana Kofila Heblíka, otrzymała Srebrną Nagrodę w konkursie European Design Award 2011, w kategorii Poster Series. Została ona również wyróżniona w konkursie Śląska Rzecz, którego wyniki poznaliśmy w zeszłym tygodniu. Nagrodzone prace można podziwiać na pokonkursowej wystawie na cieszyńskim Zamku.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ja, najważniejsze, ze je to stela. Cieszynioki to jednak ciemnogrodek.

Gratulacje!

Gratuluję sukcesów, miło przeczytać o sukcesach imprezy stela! Powodzenia.

Dobrze, że jest Kino na Granicy. Jednak uważam, że dalsza bierna postawa władz wobec festwalu jest skandaliczna. To raptem 1000 widzów. jakby nie determinacja organizatorów, to było by duzo gorzej. Festiwal potrzebuje 200 000 zł dotacji. Potrzebuje takiej kasy, a wtedy Cieszyn ożyje - przynajmniej na ten czas. Wciąż nie wytłumaczono się z kasy na Tour de Pologne. Tam poszły jakie dokładnie środki? Co na to Pani przewodnicząca komisji finansów?

Gratuluję Organizatorom! Gratuluję także władzom, mieć taki przegląd filmowy w Cieszynie to zaszczyt dla miasta, promocja, o której tak często mówicie. Obyśmy mieli ją jak najdłużej!

Ciekawe, czy miasto Cieszyn dostrzega, że "w swoim ogródku", ma imprezę docenianą w całym kraju. Panowie Burmistrzowie, dalej pamiętamy wyliczenie dotacji na kulturę. Osobiście czekam na odpowiedni wkład finansowy miasta w tą imprezę.

super, że Kino jest wyróżniane, zauważane, w tym roku znalazło się wśród krajowych gigantów. Kwestia czasu zostanie nagrodzone:)

wszystko pasuje: kolega Szczurek wygląda, jak amant filmowy...

to znaczy, że jak kandydaci-konkurenci do nagrody się wyczerpią, cieszyńskie "Kino na granicy" otrzyma nagrodę? - po co nominować kogoś, kto z uwagi na większą skalę i kategorię festiwalu, jest bez szans?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama