, piątek 12 sierpnia 2022
Jest nowy katalog zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego (konkurs)
Epitafium Jana Żywieckiego to jeden z cenniejszych zabytków, kóre znajduje się w muzeum - mówi Irena Adamczyk, kierownik działu sztuki. Fot. Barbara Śliż. Dodaj do Facebook

Jest nowy katalog zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego (konkurs)

BARBARA ŚLIŻ
Jest nowy katalog zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego (konkurs)

Hermy Św. Doroty i Św. Małgorzaty pochodzą z kościoła w Stonawie. Fot. Barbara Śliż.

\"Sztuka gotyku i renesansu\" to kolejny katalog zawierający spis zbiorów zabytków znajdujących się w cieszyńskim muzeum. Okazją do stworzenia tej publikacji jest zorganizowana nowa wystawa w muzeum autorstwa Ireny Adamczyk dotycząca zbiorów pochodzących z tamtego okresu. Promocja książki i otwarcie wystawy miały miejsce 20 maja.
Współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz przez Unię Europejską katalog jest dużo bardziej bogatszy niż jego poprzednia wersja - "Sztuka Baroku". - Tak długo jak będę pracować w muzeum, chciałabym wydawać takie katalogi. Publikacje te są niezwykle ważne dla historyków, historyków sztuki i muzealników, gdyż na ich podstawie można zorientować się, co dane muzeum ma do zaoferowania. Poprzednie wydanie dużo prostsze, zawierało tylko spis inwentarzu i zdjęcia - mówi Irena Adamczyk, kierownik działu sztuki.

Obecne wydanie różni się nie tylko szatą graficzną od poprzedniej wersji. Zostało także poszerzone o rzemiosło artystyczne pochodzące spoza terenów Śląska Cieszyńskiego. Opisy zabytków są bardziej szczegółowe. Wydanie zawiera kompletną bibliografię i w całości zostało przetłumaczone na język angielski. - Z racji ogromnego zainteresowania zagranicznych muzeów postanowiliśmy dołączyć tłumaczenie na język angielski, by ułatwić obcokrajowcom dostęp do muzeum - dodaje Adamczyk.

POLECAMY: W Skoczowie rozpoczyna się Festiwal Musica Sacra (program)

Opracowanie katalogu wraz z przygotowaniem nowej wystawy w muzeum kosztowało prawie 80 tys. złotych. 85% sumy pokryła Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Przekraczamy Granice.

Uwaga! Konkurs!

Wygraj katalog "Sztuka gotyku i renesansu"!

Dla czytelników portalu gazetacodzienna.pl przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest katalog ufundowany przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Aby zdobyć nagrodę, należy przesłać na adres redakcji odpowiedź na pytanie: W którym okresie powstała rzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem stojąca na Starym Targu?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres: konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane oraz numer telefonu.

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji portalu gazetacodzienna.pl.

Konkurs zakończony! O wygranej powiadomimy za pomocą poczty elektronicznej.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

masz rację, strzelba do historii Kościoła nie pasuje... Co innego, gdyby to była np. fiolka z trucizną, Madejowe łoże czy stos inkwizycji....

Do Mohera! Gdybyś był troche obeznany to wiedział byś, że w katalogu opisane są np; strzelby cieszynki a to chyba nie jest sztuka kościelna. Trzeba trochę czytać i interesować sie a nie tylko umieszczać durne komentarze!

I znowu mamy to dzięki Naszemu Euroregionowi Śląsk Cieszyński :)

Niekościelnych zabytków już w muzeum niestety nie ma!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama