, poniedziałek 4 marca 2024
Jerzy Pilch dostanie Honorową Złotą Cieszyniankę!
Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Obecnie mieszka w Warszawie, ale często wraca w Beskidy. fot. Paweł Sowa/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Jerzy Pilch dostanie Honorową Złotą Cieszyniankę!

PIOTR MALAK
Honorową Złotą Cieszyniankę otrzyma w tym roku urodzony w Wiśle pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy Jerzy Pilch — dowiedziała się Gazetacodzienna.pl. — Jestem duchowo wzmocniony — mówi nam znany publicysta.
Taką decyzję podjęto podczas ostatniego posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej. Nagroda przyznawana jest osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Śląska Cieszyńskiego. — Jestem duchowo wzmocniony. Najcenniejsze są wyróżnienia, które mają domowy charakter. Fakt uhonorowanie mnie na starość taką nagrodą zyskuje dla mnie szczególną wagę — powiedział Gazeciecodziennej.pl Jerzy Pilch.

Związek Komunalny Ziemi Cieszyńskiej, w którym zasiadają burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu cieszyńskiego postanowił uhonorować swoją nagrodą słynnego pisarza Jerzego Pilcha na wniosek burmistrza Wisły Andrzeja Molina. — Jerzy Pilch jest jednym z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarzy, którego korzenie wywodzą się z Wisły. Choć od wielu lat nie mieszka na Śląsku Cieszyńskim to w swojej twórczości literackiej i publicystycznej często nawiązuje do tradycji i wartości kultywowanych w naszym regionie. Przez ten laur Cieszynianki chcemy mu podziękować za pamięć o naszej ziemi, o Wiśle i Beskidach, za humor i ironię z jaką opisuje miejsca i żyjących tu ludzi — uzasadnia kandydaturę i werdykt związku Andrzej Molin.

— Przez to, że tych parę akapitów, parę stron, które poświęciłem i poświęcam Śląskowi Cieszyńskiemu – moim stronom, daję wyraz temu, że stąd pochodzę. Spora część mojego pisania poświęcona jest sprawom wiślańsko-cieszyńsko-luterskim. Widać, że to wszystko jest w taki czy inny sposób ważne, jest akceptowane i jest nawet do uhonorowania — mówi laureat nagrody.

Jerzy Pilch urodził się w Wiśle w 1952 roku. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest felietonistą „Dziennika". Wcześniej swoje teksty publikował w „Tygodniku Powszechnym" i „Polityce". Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich w tym nagrody im. Kościelskich w 1989 roku za „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” i nagrody Nike za powieść „Pod Mocnym Aniołem” w 2001 roku. Opublikował też m. in. „Spis cudzołożnic”, „Tysiąc spokojnych miast”, Inne rozkosze”, „Bezpowrotnie utraconą leworęczność”, „Pod Mocnym Aniołem”. Napisał scenariusze do „Żółtego szalika” i „Miłości w przejściu podziemnym”. Wystąpił również w filmie Witolda Adamka „Wtorek” gdzie zagrał rolę właściciela fabryki krasnali ogrodowych i konesera kobiecych wdzięków. Jerzy Pilch jest też fanem futbolu i jednym z najbardziej znanych kibiców Cracovii.

Statuetka Honorowej Złotej Cieszynianki przyznawana jest od 1997 roku. Jej laureatami w latach poprzednich byli: Jerzy Buzek, Jan Olbrycht, Daniel Kadłubiec, Antoni Michałek, Janusz Guziur, Tadeusz Kubok, Małgorzata Mendel-Miśka i Andrzej Faruga.

Statuetki Srebrnych i Honorowej Złotej Cieszynianki zostaną wręczone podczas uroczystej sesji rad gmin Ziemi Cieszyńskiej 11 listopada w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.
Komentarze: (92)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo dobrze, gratuluję laureatowi wyróżnienia, a ZKZC trafnej decyzji

Nareszcie dobry wybór! Szczerze gratuluję :))

No, należało mu się.

wróg wiary katolickiej i wróg polskości- idol POmyleńców

mieczykk ty idioto

Serdecznie i gorąco gratuluję.

czy tego ktoś chce czy nie polskość i katolicyzm tworzą jedność, kto to neguje, zaprzecza faktom

protestant może być dobrym Polakiem, jeśli uznaje panującę rolę katolicyzmu w Polsce

no, którego zdzielić mieczykiem?

no, który kórna hata

cyk....ale bez alkocholó
ty to masz łep (B) Pisowski

maja tu wstęp, do katolickiego grodu...?

tak trzymać...

bo brzydko pachniesz...

Pierwszy i najważniejszy Wiślanin do czasów Adama Małysza, pozostawił na stałe ewangelicki ślad w wielkiej literaturze polskiej. Postacie biskupa Wantuły, biskupa Burschego, pastora Potraffke, Pawła Kohoutka, starego Kubicy, babci Czyżowej, choć „opisywane z duszą na ramieniu”, oddają niepowtarzalny klimat wczorajszej i dzisiejszej ewangelickiej Wisły.

"mieczykk 2008-10-02 15:34:09
czy tego ktoś chce czy nie polskość i katolicyzm tworzą jedność, kto to neguje, zaprzecza faktom..."
Zwróć uwagę, że nie kościół zbawia człowieka i daje mu z łaski życie wieczne, ale Jezus Chrystus, Którego kościół katolicki tez głosi. Troche mylisz pojecia i tematy. Nik nie broni ci wyznawać polskości, patriotyzmu czy innych Twoich przekonań, ale niektóre Twoje hasła to czysta utopia i szkoda Twojego czasu i miejsca w przestrzeni wirtualnej...?
Zdrówko!

Gratuluję panie Jerzy Statuetka się należy.

Ja tam w twórczości Pilcha cenię najbardziej wątki alkoholizmu i słabości do kobiet, tak trzymac!!!!!

N: Szósta...... JP:Szósta rano czy szósta wieczorem?...... N: Szósta w południe.

Gratuluję i życzę wielu czytelników !
PS
nie pasuje mi to uzdrowisko bo większość kopci mułkiem !

W kwestii formalnej - określenie 'statuetka', kojarzy mi się raczej ze statuą, posągiem, wyobrażeniem postaci ludzkiej; nie wiem czy jest najszczęśliwsze w odniesieniu do cieszynianki ; )

co właściwie stoi na przeszkodzie? Będzie Cieszynianka i to złota, czyli jest już jakiś początek...?
Co zrobi Jerzy, zęby wyszczerzy? A może jest dla niego nowe wyzwanie, ciekawsze niż alkohol i kobiety...?

Przepraszam, bardzo mnie to nurtuje, czy ta dama z reklamy Laser Studia to mieszkanka Cieszyna? Ktoś może podpowie? Chciałbym się zapytać gdzie dostała kupić takie zgrabne pantofelki?

Gratulacje, po Małyszu najbardziej znany synek z Wisły

nie nadaje się. nie powiedziały dlaczego..? trudno...

1200-cia Cieszyna?

Pytam, dlaczego nie ma statuetki srebrnego , czy złotego Cieszynianina? Przecież mężczyzna z powodzeniem mógłby go otrzymać Co do kobiet nie mam nic przeciwko Cieszyniance

Brawo Pilch!!! Najlepszy polski pisarz:-))))

pełnię środków do zbawienia ma tylko Kościół rzymskokatolicki, my pójdziemy do nieba

Ta cieszynianka to chyba za przeszlośc alkoholową pana Pilcha. Nadal chyba za kolnierz nie wylewa.Co do tworczości....jakoś mało o niej slychać i widać. Ale cieszynianke tez nie takie pewrony dostawały, więc nich tam!

przepraszam za literówkę: nie takie PERSONY

...z tym najlepszy! Obecny rząd, też miał być najlepszy, a nic nie robi, bo boi się, że spieprzy

chachachacha, boki zrywać z twojego stwierdzenia.

A ja myślałem, że miało być: nie takie pierony...

to nie chciałbym Cieszynianki statuetki, tylko taką żywą

Chcesz żywą, bo na statuetkę, to się będziesz ino dziwoł!

Nic z tego ,te już dawno przekwitły. Tymu sie dziwjym ,ze je dajom w listopadzie a ni na wiosne. Pilchowi i taj je jedno jakom dostanie bo mu już to loto.Zostało mu jyno pisani ło babach i cieszynioczkach. Może sie bu na coś bydzie nadowała ta broszka ,bydzie se mól przypiąć ,ąspoń mu to bydzie stoło a nie lotało.

mieczykk,czy ty masz oprócz pisania głupot i obrażania wszystkich myślących inaczej, jeszcze jakieś zainteresowania? Może zbierasz znaczki albo grasz w szachy? Czy z tobą można na jakiś temat porozmawiać? Słuchaj,gdygyś miał przekonać kogoś niewierzącego a poszukującego do twego katolicyzmu,to tylko odstraszysz człowieka.Twój katolicyzm bliski jest faszyzmowi i nacjonalizmowi.Proszę cię,zmień się,pokochaj ludzi jak to czynił Jezus,bądź dobrym człowiekiem.Wiesz,twoje wpisy do niedawna drażniły mnie,teraz już nie,teraz mi ciebie żal.Ty jesteś chory,a świat w którym tkwisz to średniowiecze.Czy można Ci jakoś pomóc?

mysle ze jemu by nie pomogli ani rybniku czy opawie

czy ten stek przekleństw i rozpusty w jego "wypocinach" to ma być wzorzec dla Ziemi Cieszyńskiej. A fe -- ..
Tak można obniżyć rangę nagrody

Birgemajster z Wisły. Dobrze pograł, bo nie było sprzeciwu ani kogoś "lepszego"...?

Wiara nasza musi być "osadzona" w Piśmie Świętym", tzn. trzeba się "zlustrować" i sprawdzić, czy dobrze wierzymy. Mamy wierzyć, jak powiada Pismo!
A w Biblii czytamy, nie o Katolikach czy ewangelikach, ale głównie o Żydach, że są Narodem Wybranym, oraz czego dokonał dla Żydów i pogan Pan Jezus...
Życie wieczne (zbawienie) związane jest nie z kościołem ale Zbawicielem - Mesjaszem (hebr.)
Otóż, każdy, katolik, ewangelik, zielony, metodysta, baptysta, świadkowie (nie-bo negują boskość Pana Jezusa)- a więc każdy,
"Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił Go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu Swoim.
A TAKIE JEST TO ŚWIADECTWO:
że żywot wieczny dał nam Bóg, a żywote ten jest w Synu Jego.
Kto ma Syna (w Niego wierzy) ma żywot (wieczny), kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota.
To napisałem wam, którzy wierzycie w Imię Syna Bożego, OBYŚCIE WIEDZIELI, że macie żywot wieczny." (1list Jana 5, 10-13)

Jeżeli jesteś uczciwy w swoich przekonaniach, to wejrzyj do swojej Biblii, Tysiąclatki (używa kościół Rz-K) i sprawdź mnie, czy dobrze napisałem...?
Jeżeli będziesz miał dalej wątpliwości, idź do księdza i porozmawiaj z nim. jeżeli Cię zlekceważy i zignoruje, nie rezygnuj, ale walcz o prawdę, Bóg będzie Cię błogosławił...nie zrażaj się, to samo przechodzili pierwsi uczniowie Jezusa, i też mnóstwo kłoppotów za związek z Jezusem, ponieważ nie posawali do przyjętej linii Judaizmu. Dla wielu ważniejsze jest stanowisko niz zbawienie i życie wieczne... Przemyśl to i nie łącz polityki z wiara w Boga, bo źle na tym wyjdziesz...
Zdrówko!

To ciekawe jak wielu chce nawrócić mieczykka, który jakoby pobłądził, na właściwą drogę.

Nie będzie przymusowej kastracji pedofilów
» Nie będzie przymusowej kastracji pedofilów Zamknij X
Nie będzie przymusowej kastracji pedofilów
fot. Marcin Kaliński
Nie będzie przymusowej kastracji pedofilów

To z pewnością zaboli Donalda Tuska. Jeszcze niedawno obiecywał Polakom przymusową kastrację pedofilów. Już wiadomo, że słowa nie dotrzyma.

kosztowne doświadczenie...? Niektórym może na ta lekcje nie starczyć życia, ponieważ Polacy to naród niewyuczalny. nawet wojny nic nie wskórały...!
Szok nad Wisłą i nic ...?

ludzie jo mom zajoba,a do komputera mnie przyspawali a jo i tak temu nic nie kumam,wróóóććć,ne mirtem,ne rozumiem.

Dla pewnych celów, dla swej wygody - można podważać rangę nagrody

...Niektórzy chcieliby tylko wzmiankę: Jerzy Pilch dostanie Cieszyniankę!

Nie lubię kaczorów, ale to jednak jakieś postacie. Postacie oczywiście negatywne, nadające się tylko do tego żeby się z nich śmiac i ich obrażac. Ręki takim się nie podaje. Tusk natomiast żadną postacią nie jest. Nie rozumiem dowcipkowania sobie z niego czy nienawiści do niego bo on nie jest postacią negatywną, nie jest też pozytywną, jest postacią żadną. Zawsze był chłopcem na posyłki i zawsze będzie, ot taki zwykły szarak. Za kilka lat nikt nie będzie go pamiętał. Ile osób dzisiaj pamięta jak miał na imię Marcinkiewicz, taki sam chłopiec na posyłki? Ile osób pamięta w ogóle, że taki ktoś był premierem? Równie dobrze premierem mógłby byc Kawecki z Zarządu dróg w Cieszynie, ten sam poziom.

na kandydatów w USA co mówią, ręce opadają...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama