, wtorek 3 października 2023
Jak artyści wskrzeszają umarłe
Teatr Gry i Ludzie z Katowic pokazał w Cieszyńskiej Wenecki „Karnawał Wenecki”. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Jak artyści wskrzeszają umarłe

WOJCIECH TRZCIONKA
Jak artyści wskrzeszają umarłe

Byli szczudlarze i gondolier... fot. Wojciech Trzcionka


Jak artyści wskrzeszają umarłe

Były muzyka i tańce... fot. Wojciech Trzcionka


Jak artyści wskrzeszają umarłe

Spektakl odbywał się w magicznej scenerii. fot. Wojciech Trzcionka


Jak artyści wskrzeszają umarłe

Artyści po raz kolejny pokazali, że są w Cieszynie miejsca magiczne, które warto ożywiać. fot. Wojciech Trzcionka

Cieszyńska Wenecja to miejsce magiczne. Szkoda, że odkryli je dopiero organizatorzy „Off - alternatywa”, sceny odbywającej się równolegle z 20. edycją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic”.
„Off - alternatywa” trwa od wtorku pod patronatem Gazetycodziennej.pl. Obejmie całe miasto, wchodząc w jego zaułki, uliczki, domy, szkoły, teatr. Artyści ożywili już... odrapany mur Zakładu Karnego, gdzie pokazali wideoinstalację i umierającą stację kolejową, prezentując w poczekalni wystawę malarstwa.

W czwartkowy wieczór tymczasem scena przeniosła się na ul. Przykopa, do dzielnicy zwanej Cieszyńską Wenecją, gdzie Puńcówka płynie z wolna. Artyści po raz kolejny pokazali urzędnikom, że są w Cieszynie miejsca magiczne, które warto ożywiać, pokazywać i chwalić się nimi.

Teatr Gry i Ludzie z Katowic pokazał tam spektakl „Karnawał Wenecki”. Każdy z widzów obowiązkowo musiał założyć na twarz maskę. Był gondolier, byli aktorzy z pochodniami, szczudlarze, Casanowa, kusząca dziewka. A wszystko to w cudownej scenerii domków wiszących nad kanałem, w świetle pochodni i latarni.

— To wspaniałe miejsce i cudowny pomysł, żeby „Karnawał Wenecki” zorganizować w Cieszyńskiej Wenecji. Taki karnawał powinien odbywać się tutaj co roku - przez weekend albo tydzień, obejmować całą okolicę i przyciągać turystów. To miejsce to jeszcze nieodkryta atrakcja, którą należy promować — przekonywało kilku mieszkańców i turystów obserwujących niecodzienny pokaz na ul. Przykopa.

Niestety, miasto nie robi nic, aby ożywić ten piękny kawałek Cieszyna...

PISALIŚMY: Wenecja czeka na lepsze czasy

„Off - alternatywa” potrwa do niedzieli i odwiedzi jeszcze wiele miejsc w obu Cieszynach. Program: Off scena alternatywna
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i ja tam byłem, wiele istotnych, pieknych wrażeń piłem - tak, miasta robi bardzo niewiele, względem ukrytego, nieodsłonietego uroku tego miejsca - jego przedstawiciele mają "zbyt grubą percepcję, pozbawieniu daru Muz"... no, cóz...

CIESZYN odzyska swoje miejsce w kulturze i na arenie nie tylko krajowej!!!

WENECJE... jak dworek przy Bielskiej i bedzie po kłopocie, a tak znów trzeba użerać się z mediami i resztą świata...
Komu jest potrzebny ten harmider, nieprawdaż

władz centralnych partii magistratu

,aby ożywić ten piękny kawałek Cieszyna...
A ile pozostalo z dawnej Cieszyńskiej Wenecji? Kilka tylko starych domków z łamanym dachem. Reszte pozwolono wyburzyc lub przebudowac na jakies koszmarki archtektoniczne. Miasto robi, miasto ma konserwatowa i to miasto jest winne dewastacji......

super, miałem okazje oglądać podobne występy w Strassburgu. To przyciąga turystów z pewnością.

przez festiwal to lipa, panie Trzcionka. Tak marnej imprezy od dawna w Cieszynie nie było, śladów zainteresowania i widzów ze świecą trzeba było szukać, zero, puchy. Chyba organizacja nieprofesjonalna, choć może ambitna?.. A to, że wg pana dopiero organizatorzy festiwalu odkryli cieszyńską Wenecję, skomentuję krótko: szczyt bufonady. Pozdrawiam, ja-nek.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama