, czwartek 19 maja 2022
"Integrator" zjednoczy mieszkańców
Kamienica przy Mickiewicza odzyskała dawny blask. fot. ARC Dodaj do Facebook

"Integrator" zjednoczy mieszkańców

ER
Dobiega końca modernizacja kamienicy przy ul. Mickiewicza 9 w Skoczowie. Popadający w ruinę budynek powoli zamienia się w Centrum Miejskie \"Integrator\", które będzie miejscem spotkań mieszkańców z kulturą, literaturą i sztuką. Tu znajdą miejsce organizacje pozarządowe i biblioteka. Tu swoją siedzibę będzie miał Miejski Dom Kultury.
Modernistyczna kamienica z 1903 roku przed II wojną światową mieściła mieszkania oraz gabinet lekarski. Po wojnie w budynku uruchomiono ośrodek zdrowia, a w piwnicach funkcjonowała łaźnia miejska. Od wielu lat kamienica stała jednak pusta i popadała w ruinę. Przed katastrofą budowlaną kamienicę uratował dopiero remont rozpoczęty w grudniu ub. roku przez miasto.

Na przełomie października i listopada prace zostaną zakończone, a w zmodernizowanym budynku będzie tętnić kulturalne życie Skoczowa. - Piętrowy budynek z zaadaptowanym poddaszem i przyziemiem zamieni się w "Integrator", czyli miejsce spotkań i integracji mieszkańców - mówi Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

Powstają tu czytelnia i biblioteka, pracownie komputerowa, ceramiczna, plastyczna i rzeźbiarska, sala konferencyjna, czy pomieszczenia do wykorzystania przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Przeniesie się tu również Miejski Dom Kultury. - Na czas imprez sala widowiskowa będzie nadal wynajmowana od Spółdzielni Mieszkaniowej "Wspólnota", a MDK będzie na co dzień miał swoją siedzibę w budynku miejskim, czyli "Integratorze" - dodaje Janina Żagan. 


Modernizacja budynku była możliwa dzięki funduszom europejskim. Gmina pozyskała na ten cel 2,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, co stanowi 76,39 proc. poniesionych kosztów. Wartość całego projektu sięga 3,2 mln zł.
Komentarze: (28)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratuluję pięknego efektu remontu. Szkoda, że przygotowany i przyjęty dwanaście lat temu, projekt techniczny kapitalnego remontu budynku, masiał tak długo czekać na realizację.

Wiem, jak to ma być w środku !
Katastrofa !
Niestety wsztstko ładne od ulicy, organizacja pomieszczeń w środku to KATASTROFA !

wyjaśnij na czym polega niefortunny rozkład pomieszczeń...

A co to kogo obchodzi jak to będzie wyglądało w środku?! I tak z tego budynku będzie korzystało góra 30 ludzi.

jeżeli ciebie interesuje tylko fasada, to pytaj we własnym imieniu...

Remont kamienicy był potrzebny już dawno, ale ten pomysł na przeznaczenie budynku..... Ma Cieszyn swój Zamek Przedsiębiorczości Ujemnej - Skoczów będzie miał swój Integrator (co za paskudna nazwa). Widać Skoczów pozazdrościł Cieszynowi synekur.

chyba jednak we wrześniu już miało być otwarcie.. czyżby lekki poślizg do wiosny ?

typu oczo'eb. Wyblaknie za 2 lata i znów malowanko

Integrator...hm, może Segregaor - sądzę, że nazwa jest robocza i ulegnie zmianie

Przyjemniejsza dla ucha nazwa to .... dziupla.

SPECJALKĄ, która notabene ma siedzibę po 2 stronie ulicy. A notabene 2 to na końcu reprezentacyjnej ulicy Skoczowa jest jeszcze Caritas.....

Z tą integracją w ciasnych pokoikach tylko bez przesady!

Stojąca ruina przy ul Mickiewicza była przedmiotem długoletniej krytyki. Obecnie gdy w końcu po długich latach udało się zdobyć środki i przeprowadzić remont zabytkowej kamienicy spełniając nieubłagalne wymogi konserwatorskie, znów jest żle. UF! więcej zrozumienia.

A co z tom cestom z 16 wieku.koci łby?

Nikt nie krytykuje remontu kamienicy - czytaj powoli i ze zrozumieniem.

Niestety moja koleżanka jest za blisko chlebodawców z ratusza, wszystko wyjdzie na jaw jak to ruszy. Ale przed wyborami (jak dadzą radę - bo coś widzę że będzie poślizg, a miało być tak pięknie)

doceniam i podziwiam oddanie, pracowitość oraz inwencję skoczowskich działaczy społeczno-kulturalnych i cieszę się, że nowa siedziba przyczyni się do wzbogacenia ich działalności!

fajnie, że "doceniasz i podziwiasz oddanie, pracowitość oraz inwencję skoczowskich działaczy społeczno-kulturalnych i cieszę się..." - szkoda, że podziwiasz za nieswoje, bo ci, którzy pracują i podatki sumiennie płacą, maja odmienne zdanie na temat kolejnego przykładu marnotrawstwa publicznych środków - tym razem w Skoczowie. Nietrudno wyobrazić sobie w wyremontowanym budynku instytucję, która w przeciwieństwie do "integratora" czy "zamku przedsiębiorczości ujemnej" dawałaby nie tylko dochód dla miasta, ale i pożytki dla jego mieszkańców

jeżeli wszystko przeliczasz na pieniądze, to z trudem i rzadko poczujesz głębszą satysfakcję i smak spełniania się...

a może: Oświata,Kultura i Sztuka ?

Oświata Kultura i Sztuka (pardon)...

Oświata Kultura i Sztuka "Centrum Integracyjne", no...

tak, przeliczam na pieniądze, moje, z mojej kieszeni na podatki wyciągnięte - i przeznaczone na zmarnowanie, kumoterstwo, utrzymanie koterii. W Cieszynie przykładem takich skandalicznych sytuacji jest Zamek "Przedsiębiorczości", MOSiR, czy Teatr, także wiele innych - gdzie olbrzymie nakłady przynoszą korzyści głównie ich dyrektorom pociotkom, czy współmałżonkom, jak w przypadku Książnicy. Skoczów wzbogaca sie właśnie o tego typu "kwiatek". A propos twego poprzedniego wpisu - gdzie ty dostrzegasz podziwiane przez siebie "oddanie, pracowitość oraz inwencję skoczowskich działaczy społeczno-kulturalnych"??.. czyżby pracowali przy remoncie wraz z rodzinami po 12 godzin na dobę, a we wsi organizowali zbiórki publiczne na remont? A może tylko wiją sobie - pracując na budżetowych etatach - ciepłe synekurki na długie lata?

Niech Pan nie dyskutuje z ludźmi, którzy z Kulturą nie mają nic wspólnego. Pański adwersarz przypuszczalnie w życiu jeszcze nic nie zrobił i tylko "podatki" płaci. Żałosne!

jak zarabia - to i robi??.. na tak mało mądra uwagę, jak poprzednia moim zdaniem pozwolić sobie mogą tylko ci, którzy faktycznie - praca się nie kalają, a żyją... PS. Inkryminowany ob. J.O. na pewno nie jest z tych, co sie przepracowują...:)

Żałośni chałturnicy, nikczemne darmozjady - prawdziwie wielkim artystom nie trzeba było Zamków, Ośrodków, Domów. Zwykle chodzili głodni, ale po sobie zostawiali arcydzieła. Płaczą i wyją o budżetowe wsparcie przede wszystkim pasożytnicze beztalencia.

zdobądźcie się na jasne i czyste spojrzenie na wysiłki ludzi, którzy nie są ideałami,więc czasami zdarzają im się niedopatrzenia czy nawet błędy - ale w istocie liczą się dobre intencje, takaż wola oraz życzliwość...

& Hare Rama

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama