, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Instytut dla całej Europy
Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku oraz prof. Oźmin. fot. Marcin Mońka Dodaj do Facebook

Instytut dla całej Europy

MM, DesignAlive.pl
Instytut dla całej Europy

Od lewej: prof. Michał Oźmin, Pete Kercher i Finn Petren. fot. Marcin Mońka

W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie otwarto jedyne w Polsce centrum badań nad projektowaniem uniwersalnym. Jego patronem został prof. Michał Oźmin, wybitny architekt i projektant, wykładowca akademicki, założyciel i wieloletni aktywny uczestnik EIDD Design for All Europe.
- Dla wielu osób design to synonim dla pięknych, drogich i mało użytecznych przedmiotów jak słynna wyciskarka do cytrusów, która do wyciskania soku raczej się nie nadaje. Nas interesuje design rozumiany jako proces, który pozwala zmieniać otoczenie i czynić je miejscem jak najbardziej przyjaznym ludziom - przyznał podczas inauguracji Pete Kercher, ambasador EIDD.

Instytut Projektowania dla Wszystkich im. Michała Oźmina powstał pod patronatem EIDD - European Institute for Design and Disability (Europejski Instytut Projektowania i Niepełnosprawności), który obecnie funkcjonuje pod nazwą Design for All (Projektowanie dla Wszystkich). Instytut będzie promował ideę projektowania dla wszystkich, inicjował badania, gromadził i udostępniał archiwum EIDD.

- W warsztatach powinni uczestniczyć uczniowie szkół średnich czyli nie tylko przyszli projektanci, ale i prawnicy, menedżerowie i lokalni politycy. To oni będą za parę lat podejmować ważne decyzje. Dlatego już teraz musimy tłumaczyć czym jest projektowanie dla wszystkich i zarażać ludzi naszą ideą - mówił podczas inauguracji prof. Michał Oźmin.

Specjalnie na inaugurację Instytutu przyjechał z Irlandii projektant David Roberts, jeden z pierwszych uczniów prof. Oźmina. - Przed przyjazdem profesora do Irlandii mieliśmy muzykę i poezję, a wszystko było oparte na kulturze ziemniaka. Teraz mamy ponad 2500 absolwentów wydziałów wzornictwa, a idee designu są mocno rozpoznawalne. Ogromna w tym zasługa prof. Oźmina - opowiadał Roberts.

Instytut powstały w Cieszynie będzie pełnić rozmaite role, prof. Oźmin zwraca uwagę na walor edukacyjny. Podobnego zdania jest Finn Petren, prezes EIDD. - Wciąż się rozwijamy w całej Europie, a EIDD zaczyna pełnić jedną z wiodących ról w sugerowaniu jak powinny organizować się społeczeństwa. Instytut nie jest tylko dla Cieszyna, jest dla całej Europy. Jednak to właśnie z Cieszyna będzie emanować wiedza o tym, co będzie obecne w Europie. Wszystko odbywa się w zgodzie z naszą zasadą, aby podnieść jakość życia poprzez wdrażanie zasad projektowania dla wszystkich - zadeklarował.
Komentarze: (68)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byłech na wystawie grzejników bo myślołech, że bydem mogł przygrzac z nowego sprzetu jakis dobry towar a tu same cieplne :( Zawiodlem sie na Zamku sZTUKI :]

cenzorskie zapędy nowych właścicieli to krzyżyk na tym portalu.. Tak beznadziejnie nieciekawie tu nigdy nie było

zastrajkować i przez jeden dzień nie będziemy się logować na GC? Co myślicie? Może przestaną cenzurować i wycinać posty.

nie straszcie bo jestescie smieszni :) :D

"Prezent pod choinkę": 8 ton upominków dla dzieci z Ukrainy " który został skomentowany cyrylicą cenzor ksenofob z ochab wywalił. Obłuda i
cenzor wywalił słowo ....i "cynizm"
oraz w ramach swobody wypowiedzi blokował IP

cenzor wywalił odnośnik, który dałem, a dotyczył wypowiedzi Rexlexxa. Czyżby się bał czegoś? dziwne, bo z drugiej strony zostawia i nie cenzuruje wulgaryzmów. Może cenzor z rynsztoka i dlatego chamstwo, wulgaryzmy mu bardziej odpowiadają niż normalność? No to ma GC awans na rynsztokową.bravo

Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. SJL

Dziś dżentelmen jest rzadkością, cham codziennością.

Niektórzy odnajdują miejsce na ziemi dopiero po swoim pogrzebie.

Bardzo dobrze !!! Cyrylicom to se możesz u swoloczy za wschodnia granica pisać wołku piżmowy

Nie bądź śmieszny "obrońco wschodniej swołoczy" :D ha ha ha

"Prezent pod choinkę": 8 ton upominków dla dzieci z Ukrainy " który został skomentowany cyrylicą cenzor ksenofob z ochab wywalił. Obłuda i

dość tego wychwalania zamku codziennie. dla większościcieszynioków to wrzód na d.... miasta. ważniejsze tematy trapią mieszkańców, m.in. dziurawe drogi, nieodśnieżone chodniki i wiele innych. gazeta winna zmienić nazwę na "zamkowa", to nikt nie nędzie się wyżywał, bo i pies z kulawą nogą tam nie spojrzy!

Kolejna zamkowa wydmuszka (dużo pompatycznych słów i pusto w środku) za nasze podatki... Czy ktoś w końcu położy temu kres?

Tyle miał lat nowy właściciel GC w momencie wprowadzenia stanu wojennego 21 lat temu.

... panie Szczurek. Co to jest i za jakie pieniądze ...

miało chyba być!

natychmiast podwyżka czynszów komunalnych, podatku od nieruchomości, no i coś jeszcze się sprzeda na Instytut....

ble ble ble
fiu fiu fiu
zamek cudny jest ole!!!!!!!!!!!!!

przestancie promowac ten mierny przybytek. Przestancie piac, ze maja cos wspolnego z designem. Polskie srodowisko designu niewiele slyszalo o zameczku. Jego rola jest marginalna i sztucznie rozdmuchiwana.

na zamek 1 111 000 zł a na piłkę nożną 70 000 zł. To jest podział środków.

podwyzka czynszów komunalnych musi być żeby utrzymać ten zamek i armię urzędasów

weselnego, ale dlaczego naród się nie bavi...?

broni i handlu obwoźnego ...?

teraz pistolety są inkrustowane sztucznymi diamentami...?

nadzieja nasza w ETNOLOGII i jej magi ?

1. Jakie jest minimum kadrowe nowo powstałego Instytutu ?
2. Ilu pracowników naukowych zatrudnia ?

nolleb 2010-12-14 08:56:28
dlaczego gazeta nie podaje najnowszych wiadomości z cieszyna np.że zaprzysiężono nowego burmistrza kto ostatecznie znajduje się w radzie po rezygnacji ficka i cybulskiego

Gratulacje Pani Ewo. Jak można domyśleć się czytając komentarze, dla wielu jeszcze dizajn, projektowanie, architektura to puste i niepotrzebne słowa. Chcą konkretów - może chleba i igrzysk? A tak wiele krajów właśnie tworząc własny, wyrazisty dizajn tworzą nową rozpoznawalną markę kojarzącą się z danym krajem - projektanci duńscy, skandynawscy. Coś fantastycznego. Tylko się cieszyć, że takie idee kiełkują w Cieszynie. To jest szansa na zaistnienie na międzynarodowej arenie. Mam nadzieje, że znajdzie się wielu młodych, chętnych ludzi z otwartymi umysłami! Trzymam kciuki. Pozdrawiam z dalekiej Północy

bzdury a nie dizajn, zając sie czyms sensownym i pożytecznym społecznie, ciągle jakies zamiki debilne galerie vivalcanty a jeść nie ma co dzieci biedne drogi dziurawe i zaśnieżone a ci furt o pierdołach to już słuchać nie idzie, do roboty nieroby z gołębiem na czele i resztą

Właśnie o takich komentarzach myślałam pisząc. Trzeba patrzeć też ciut dalej...Ale rozumiem, że zawsze będą tacy, którzy będą chcieli (niemal) zamieniać galerie na żłobki, teatry na noclegownie (?) a dotacje na kina przekazać na łatanie dziur... Pani mikel, sa instytucje, które tym powinny się zajmować więc dajmy spokój z takim populizmem. Są instytucje opiekuńcze i są jednostki zajmujące się np.drogami a jeśli są niewydolne to nie jest to wina pracowników Zamku. I nawet oni tego nie naprawią, ani pieniądze im przyznane.

Nuti, włóż własne pieniądze i kreuj dizajn

jeżeli to zrobią co mówią, to jak rozumiem przyniesie to wymierne dochody, nie tylko filantropijne ale także pieniężne, bo jeżeli to ma być nowy schemat na dalsze rozwijanie definicji Parkinsona za pieniądze podatników, to jestem przeciw. Jestem gotowy pogratulować Gołębiowskiej pod jednym warunkiem, jeżeli poprowadzi Zamek Cieszyn w ten sposób, że nie będzie trzeba do niego dopłacać. no, chyba że staniemy się naraz tak bogatym społeczeństwem, które nie ma problemów finansowych, które ma w świetnym stanie drogi, wszystko utrzymane na TIP TOP poziomie, i nie będzie co robić z pieniędzmi podatników.... w takim przypadku przymknę oko, nawet dwa, to drugie dla Pani Ewy:-)

Instytut dla całej Europy w mieścinie z targowiskiem... Ze klubem piłkarskim grającym w a-klasie. Z dziurawymi drogami i mentalnością urzędniczą o wiecznie nie dających się rozwiązać obiektywnych problemach. Boże... Co za Mrożek...

CH.Watt. od czegoś można zacząć. Jeśli Zamek zaistnieje, to może rządzącym łatwiej przyjdzie zainwestować w drogi dojazdowe, wygląd miasta itp. Może obecność prasy, telewizji, ludzi związanych z działalnościa Zamku (goscinnie) wpłynie mobilizująco, może wreszcie zaczną się wstydzić tego jak miasto wygląda (chociaż ja i tak kocham to miasteczko).

dlaczgo wyemigrowałeś z Cieszyna ?

Nie wyemigrowałam

absurd jak z Mrożka... Cieszyn widać głupi na tyle, żeby go strawić i jeszcze być dumnym z czkawki, którą latami będzie się mu odbijać

Pan Cybuski kiedyś powiedział że Zamek ma z czasem samofinansować się. Czy coś w tym stylu. Pana Włodka już nie ma. Teraz kolej na innych. Rada niech się bierze do roboty. Zawsze jest możliwość przedwczesnych wyborów.

Nuti, zamek jest już 5 lat. Pokaż mi coś na dowód, ze przyszła tu przedsięborczość. Powstało kilkadziesiąt firm jednoosobowych, z czego połowa już nie istieje. Zamek przez 5 lat pochłonął 6 mln zł. Opamietaj się.

OK. Opamiętuję się. Pewnie masz rację. Może jestem idealistką. Ale mam wrażenie, że jednak ostatnie pomysły sa nowe (centrum badań) i zmierzają do tego, żeby Zamek sam się finansowal, więc jest światełko w tunelu.

Słowacja powinna być przygotowana do wyjścia ze strefy euro - uważa przewodniczący tamtejszego parlamentu.

"Najwyższy czas
, by Słowacja przestała wierzyć w to, co mówią przywódcy strefy euro i przygotowała plan B. Czyli ponowne wprowadzenie słowackiej korony" - powiedział Richard Sulik, szef słowackiej Rady Narodowej.

nie potrafi porządku utrzymać, a Słowacją by się chciał zajmować.

znowóż zniknął mi cały, długi,wymuskany wpis... te przydarzające się czasami rozczarowania są jednym z przyczynków, które wszak uzbrajają mnie w cierpliwość i wytrwałość,z drugiej jednak strony świadczą o wątłej nieodpowiedzialności, no właśnie: operatora, właściciela GC - pewnie rzadko ktoś pozwala sobie na dłuższe, impresje czy rozważania - a na pewno...znikanie później tekstu z irytującą treścią w czerwonej ramce, odwodzi od takiej decyzji, tym bardziej, że nie mam do dzisiaj wyczerpującego wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje /muszę jednak przyznać obiektywnie, że Wojtek, były już naczelny, kiedyś sprawę tego zakłócenia,przybliżył mi - na niewiele się jednak to zdało, ponadto ja jestem w sprawach techniczno-elektronicznych mało pojętny,więc pewnie dlatego też "jeżech po zadku"...

żadnym autorytetem gospodarczym, a na pewno nie dla Polski. Oni mają inne problemy, a my inne, albo b. dyplomatycznie: inaczej rozwiązywać należy problemy w Słowacji, a inaczej w Polsce.

Nie narzekaj. Po zwycięstwie wyborczym PO w roku 2007 zarówno prasa niemiecka, jak i rosyjska nie ukrywały zadowolenia, że w Warszawie znowu zapanuje porządek.

wątłej odpowiedzialności rzecz jasna...cholera jasna...

Chłopak miał 13 lat jak wprowadzano stan wojenny i nie ma szans zrozumieć kto parał się cenzurą i w jakim celu.

Dobry duch chroni nas przed pana dłuższymi impresjami. Nic tak nie zniechęca forumowicza jak wpisy osobników bawiących się słowem. Proszę łaskawie pisać zwięźle.

Syrenka na kacu>> red. Wojciecha Trzcionki 2010-12-13 13:21:51
Всегда слушай себя, но не свои желания. Не уподобься чувствам и словам

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama