, sobota 2 marca 2024
Hadyna „przysiądzie” w Wiśle
Pomnik Stanisława Hadyny w Koszęcinie, gdzie znajduje się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przedstawia profesora siedzącego na ławeczce, z fajką w ustach. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Hadyna „przysiądzie” w Wiśle

GL
Hadyna „przysiądzie” w Wiśle

Profesor Stanisław Hadyna. repr. Wojciech Trzcionka

Przebudowany amfiteatr w Wiśle, nazwany imieniem Stanisława Hadyny, nie będzie jedynym akcentem związanym z wybitnym kompozytorem. Profesor będzie miał także swój pomnik w miejscowości, z którą był związany przez wiele lat. „Przysiądzie” w jednym z rzędów w miejscowym amfiteatrze.
Pochodzący z Karpętnej na Zaolziu legendarny założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląska” zapisał się na trwałe w pamięci mieszkańców Wisły. W tej miejscowości występował często z zespołem, spędził w niej ostatnie lata życia, mieszkając w domu na stoku Bukowej, spoczął na cmentarzu ewangelickim na Groniczku. Pośmiertnie został honorowym obywatelem tego beskidzkiego kurortu. Ludzie pytani o profesora wspominają o koncertach, współpracy muzycznej z Hadyną. Teraz wszyscy będą mogli usiąść obok jego pomnika, który już wkrótce pojawi się w amfiteatrze w Parku Kopczyńskiego w Wiśle. Początkowo władze Wisły chciały nadać tylko imię profesora przebudowanemu amfiteatrowi, ale zdecydowały się na jeszcze jeden krok. Kolejnym miłym akcentem będzie jego pomnik.

— Szukaliśmy odpowiedniej formy. Myśleliśmy, żeby profesor miał pomnik podobny do tego, jaki ma kompozytor Jan Sztwiertnia. Po konsultacjach z projektantami uznaliśmy, że Stanisław Hadyna siedzący, jako jeden z widzów amfiteatru, będzie najlepszym rozwiązaniem. Jestem przekonany, że to bardzo atrakcyjna forma uczczenia wielkiego wiślanina — powiedział Andrzej Molin, burmistrz Wisły.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego amfiteatru, nadanie mu imienia profesora Hadyny oraz odsłonięcie pomnika odbędzie się w 5 czerwca. Będzie to niejako otwarcie sezonu kulturalnego w Wiśle. Na wszystkie te wydarzenia cieszy się prof. Daniel Kadłubiec, znajomy założyciela „Śląska”. — Tak bardzo zasłużył się dla Wisły, że uhonorowanie go w ten sposób będzie formą podziękowania za jego zasługi. Amfiteatr w Wiśle to miejsce, w którym występują zespoły z całej Polski, całego świata, na widowni siedzi międzynarodowa publiczność. I dobrze, bo muzyka profesora ma uniwersalny charakter. Komponując kolejne utwory Stanisław Hadyna nie zapomniał o swoich korzeniach, a jednocześnie nadał swoim dziełom taki wymiar, że są słuchane chętnie na wszystkich szerokościach geograficznych. To fenomen — przyznał prof. Daniel Kadłubiec.

Wiślański pomnik Stanisława Hadyny będzie trzecim w województwie śląskim. Najbardziej charakterystyczny znajduje się w Koszęcinie, przed siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przedstawia profesora siedzącego na ławeczce, z fajką w ustach. Dziś imię profesora noszą trzy szkoły: Polska Szkoła Podstawowa w Bystrzycy, Szkoła Podstawowa we Frydku koło Pszczyny oraz Szkoła Podstawowa nr 25 w Chorzowie-Maciejkowicach.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najpierw skacze się dla pieniędzy, bo sportowiec musi utrzymać siebie i rodzinę - mówi "Orzeł z Wisły

http://sport.wp.pl/kat,1835,title,Malysz-najpierw-skacze-sie-dla-pienied...

Lepszy pomnik dla Hadyny ? niż uznanie dla Małysz...

Ile lat mieszkal na Bukowej? Kto pamięta dlaczego dostal tytuł Honorowego dopiero po śmierci? Co przeszkadzało ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama