, czwartek 7 grudnia 2023
Gwary nie należy się wstydzić
— Strona ma służyć propagowaniu naszej gwary wśród młodego pokolenia — mówi Tomasz Sochacki. fot. ARC Dodaj do Facebook

Gwary nie należy się wstydzić

TWO
Powstał nowy portal o Śląsku Cieszyńskim, ale dość nietypowy, bo w całości pisany gwarą cieszyńską.
Stronę www.gwara.zafriko.pl stworzył Tomasz Sochacki z Kończyc Małych. „Na miano mi je Tómek, urodziułech sie w Kóńczycach Małych dwacet osim rokóm tymu, tóż żech uż je stary kóń. Mój Tacik robili na szachcie a Mama byli ajzybanerym tak jak mój starzik. Starka dycki gospodarzili, mieli pore krów, cieloka i kupa gowiedzi – kaczyce, kury i trusioki. Lotało tego dycki po placu. Jako mały synek żech rod chodziuł po lesie, miołech rod zwierzynta i przirode. Jak mi było piynć roków to mie Mama posłali do przedszkola, a potym jak mi było siedym roków do szkoły. Uczyłech sie dojść tak, ale Tacik na mie poska nie żałowali. Jak żech prziniós jakóm złóm note to mi nieroz wyrzazali. Jak mi było patnost roków to poszełech do szkoły do Cieszyna, tam żech chodziuł sztyry roki. Potym poszełech sztudyrować na wysoki szkoły na UŚ do Cieszyna na Etnologie i powiym Wóm, że dziepro tam żech sie zainteresowoł naszóm gwaróm" — pisze o sobie Tomasz Sochacki.

Na pomysł stworzenia portalu wpadł podczas ostatniej Wigilii, gdy przeglądał zdjęcia dziadka i uświadomił sobie, jak szybko giną dawna kultura, tradycja, a zwłaszcza język przodków. Jako że jest etnologiem i od dawna gromadził teksty gwarowe, szybko wrzucił je na stronę, a teraz już tylko uzupełnia serwis. Pisze w nim o folklorze, kuchni, muzyce, tańcach, obrzędach, architekturze. Jest też kącik z anegdotami. A wszystko gwarą.

— To ma być strona poznawcza, która ma służyć propagowaniu naszej gwary wśród młodego pokolenia. Chcę pokazać młodzieży, że gwary nie należy się wstydzić i że można jej używać jak normalnego języka — mówi Gazeciecodziennej.pl Tomasz Sochacki.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Widzioł żech to i cieszym sie, że kiery sie aspoń chycił za redagowani takigo portalu, życzym powodzynio i moc gośći, jo bedym zaglondoć, a rad poczytom jak co nowego uwidzym.

Piykne, ino jak se poradzicie z ortografióm jak tukej i po polsku robióm łokropne błyndy (:)

na ox.pl czytałem o tym 9 stycznia... no coments

Tetryk - OX dostał mój artykuł, na portalu zebrzydowice.net ukazał się jako pierwszy. Nie czepiałbym się pana Trzcionki bo napisał sumienni, skontaktował się z autorem strony i napisał od Siebie. Co innego Wielki Dziennik Zachodni i pan Gardaś - który owszem napisał własny tekst, ale cytuje w nim wywiad który ja przeprowadziłem z tomkiem... oczywiście ten mały fakt pominął. Ja Dziennika i Głosu już nie kupuje, wiem, jak tam się pisze artykuły... nie wychodzi się zza biurka a wypowiedzi się wymyśla - przykładem może być wypowiedź wójta, ktory zarządał sprostowania - jego wypowiedź była wymyslona! sprostowanie się ukazało... reszta ludzi jednak to olewa. Moim zdaniem w tej chwili oprocz zebrzydowice.net - Gazeta codzienna jest najlepsza :D

Wspominany przez ciebie portal zzyna skad sie da...

brawo! Nareszcie ktos docenil wartosc gwary.
Nic tylko nasladowac.

No fajnie bydymy godac po naszymu, ale chcialabych tez jakieś piesniczki downe usłyszeć moga byc i pisane coby nasi młodsi sie nauczyli. A ji jak kapuste wyrychtować,szwołki albo gałuszki na sniodani zrobić.Mogym dać pore przepisów.

Ja ja ... cosikej takigo sie musi yny chwolić i to na głos bo to nas wyróżnio od zbytku a przeca niechcymy być przeciyntni prowda?

Panie Tomku Brawo!!! Tak trzymać.Bardzo się cieszę z tego co Pan robi.Uwielbiam czytać Adama Wawrosza,panią Kupiec z Nydku i wielu innych.Wiem ,że daje Pan wielką radość i przyjemność tym portalem.Kłaniam się. cieszyniok.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama