, środa 22 marca 2023
Graniczny szlaban trafił do muzeum
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk (z prawej) przekazuje graniczne pamiątki Marianowi Dembiniokowi, dyrektorowi Muzeum Śląska Cieszyńskiego. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Graniczny szlaban trafił do muzeum

TWO
Dokładnie dwa miesiące po wejściu Polski i Czech do strefy Schengen znoszącej kontrole graniczne, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk przekazał do Muzeum Śląska Cieszyńskiego metrowy fragment szlabanu i tablicę z mostu Przyjaźni.
Uroczystość odbyła się dzisiaj po południu w sali Rzymskiej pałacu Larischów. — Cieszę się, że ten „złamany" szlaban zostanie w muzeum jako symbol czasów, w których Polska i Czechy były przedzielone. Nas nie będzie, ale on pozostanie jako przestroga — mówił wojewoda przekazując pamiątkę Marianowi Dembiniokowi, dyrektorowi Muzeum Śląska Cieszyńskiego. — Teraz turyści będą mogli zobaczyć, jak w Cieszynie łączyła się Europa — dziękował dyrektor muzeum.

Z inicjatywą przekazania do muzeum fragmentu szlabanu i niebieskiej tablicy granicznej wystąpiła kilka miesięcy temu do wojewody administrującego przejściami Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Na zgodę nie trzeba było długo czekać. — Szlaban z mostu Przyjaźni został pocięty na 39 kawałków. Metrowy fragment zostanie w muzeum, a mniejsze kawałki w formie pamiątek trafiły w ręce prywatne — mówił Jerzy Herma z Solidarności. Szlabany otrzymali m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, ludzie kultury i osoby, które przez lata były zawodowo związane z granicą.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A jo nie dostoł... jakby rozpisali przetarg to bych kupił, i dołbych moc, a takich kolekcjonerów jak jo je wiyncyj...

kOMEDYJE.

kOMEDIAŃCI

sAMI TACY BUZERANCI

A co z wiatami.O tym nie dyskutowali bo to już konkretny temat no i niepotrzebny pasztet.

MOWA O TYCH Z FOTOREPORTAŻU MUZEUM ODBIERA SZLABAN

ale sie Panowie nudzom

a niektórzy widzę się nie "uczom" ortografii a szkoda...

Zapytaj tych buzerantów lepiej o to co u nich z WIATRAMI, bo tak oczami na tych fotkach przewracają.

Trzeba jeszcze koniecznie do zbiorów dołączyć gacie Komendanta Straży Granicznej.

Ryba ty sobie swoje gacie wypierz to może poczujesz sie lepiej i jak nie masz nic do powiedzenie to bądz prawdziwa rybą i milcz.

jak czytam dyskusje i komentarze na lamach "gazetycodziennej" to raz mi się płakac a raz smiac chce.
wiekszośc nie ma zielonego pojecia o przedmiocie dyskutowanym. A już o zabytkach i historii naszego miasta - biała plama. Dochodzi do takich sytuacji gdy jeden z cieszyniaków oprowadzając po Rynku swoich znajomych wskazując na Pomnik św. Floriana powiedział, że to ostatni z Piastów cieszyńskich.
JUTRO JEST OKAZJA BY WSZYSCY CI KTóRZY CHCą SIę "PODCIąGNąC" w tym temacie zapraszam jutro/czwartek 22.02.br o g.10..00 na Rynek przed COK Domem Narodowym, gdzie będą czekali Przewodnicy PTTK którzy w ramach " Swiatowego Dnia Przewodnika Turystycznego oprowadzac będą chetnych po zabytkach Cieszyna / nieodplatnie/ m.in. po nowo powstałych szlakach książąt cieszyńskich Piastów i książąt cieszyńskich Habsburgów. zapraszamy.

@Kora. "Zdrowy grzech jest zawsze lepszy od niezdrowej cnoty". Kumasz?

Mom nadzieję, że ten szlaban z tablicą będą usytuowane gdzie indziej bo w sali egipskiej to pasuje jak świni chomonto :))) . Przwodnikom dziękuję za zaproszenie i ciekawą inicjatywę. A ze zrobienia z Florka ostatniego z Piastów toch sie serdecznie uśmioł :)))

Jakby Kto urodził się niedawno to mu mogę podpowiedzieć, że za tzw. komuny bywało podobnie. Jedna uroczystość a okazji do pokazania się tysiące. Wszędzie były wstęgi, przecinania, powitania, dzieci z kwiotuszkami itd.. Ty Zygmuncie, znamy a jakże, też już zacznij coś działać a nie tylko od ipmry do impry. Może "górnicze" życie cię tego nauczyło ale... podziałć tyż trza trochy. Kilometrów swoim "czarnym" Pan Wojewoda nabił juz co niemiara, tera do roboty. Szkoda, że fragmenty trafiły w ręce prywatne. Moim zdaniem niewielu z obecnych samorządowców w cieszyńskim walnie przyczyniło się do owego szlabanu złamania. Chyba, co niektóre, wręcz przeciwnie. Żeby choć kupili w przetargu, żeby choć refleksja. Choćby nad tymi taksiorzami, nad komunikacją i wieloma innymi sprawami które pozostały daleko "w tyle" za przepiłowanym szlabanem. A tak między nami, Panie Jurku H., tyn szlaban, należało... złomać

To naprawdę przykre. Zaś nos oszukali. Miał być szlaban do kupienia-wylicytowania dla WSZYSTKICH chętnych a tak "znajomki od biedronki", "koolturalni" i inni "ZWIĄZANI" :) . Isto większość tych co dostała konsek szlabanu już downo o tym nie pamięto (tak zainteresowani i zorientowani w temacie). ŻENADA !

Kolejna dęta imprezka, obejrzyjcie sobie zdjęcia na oxie, kto brał w tej hucpie udział i w tym czasie nie pracował.

Wszystko na nie i wszystko sie nie podoba ,to ja pytam co dobrego robią na codzień Ci malkontenci ktorzy takie bzdury tu wypisują ?Co im jest w stanie sie podobac i to docenia ze jest dobre, umie mi ktos z was negatow na to pytanie mądrze odpowiedzieć ?????????????

a Ty co robisz o tej porze zamiast spać?

"liszynele" "vocemy" i inne moge zrozumiec że was nie stać na swój internet tylko korzystocie ze służbowego. nie być cie jednak tacy wysrani. napiszcie "zdanie odrębne" albo zapieprzajcie do Prokuratury jak sie wom nie widzi akurat som dni wolne a nie siedzieć na budżetowym stołku, pierdzieć w niego i godać ża pachni

Wielko szkoda, ze tych rogatek i szyldow kansi nie schowali, ino porzazali na kunski i rozdali.Mogóm sie moż e jeszcze za jakisich pore roków przidać. Trzeja teraz w Allegro sie dziwac, kiedy to bydom sprzedowac. Historia lubi sie powtarzac, a znajonc relacje miedzy nami Cieszyniokami a Pepikami, to sie nigdy nie dogodumy. Za Kumuny Czesi nie sprzedali naszym ani pomaranczki, ani banana, choc tego mieli w odróżniyniu do nas pelne regały. A jak juz sprzedali, to czeski celniczki nie pusciły przez most ( kazdy ze starszych rocznikow to pamjynto dobrze). Pozniej zamknieto granica, bo w Polsce skazenie po Czernobylu, a u nich za Olzum juz ni. Potym Slidarnosc - bylo im za niebezpiecznie. No a potym sprzedowali nom strasznie gorzołe, z ktorej sie szlo potruc.
Teraz czasy sie zmiyniły, je niby lepij, ale poczkejcie, Pepik bydzie Pepikym. Swoji chraktery pokozali wtedy i do dzisio sie nie zmiynili, ino tela, ze teraz oni u nas hałture na targu kupujum. No i dodrze im tak.
A ze skuli tych rogatek zas se nasze Władze impreze zrobiły, to dobrze. Niech wiedzum ze to uni u żłoba siedzóm.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama