, sobota 2 marca 2024
Dawna prasa w internecie
Do „Gwiazdki” można dotrzeć przez strony www.kc-cieszyn.pl i www.sbc.org.pl. fot. ARC Dodaj do Facebook

Dawna prasa w internecie

GL, TWO
Dobra wiadomość dla miłośników historii. W internetowej Śląskiej Bibliotece Cyfrowej można już czytać „Gwiazdkę Cieszyńską”. Na razie dostępne są roczniki 1852-1902, ale wkrótce pojawiać się będą kolejne.
„Gwiazdka” trafiła do internetu dzięki Książnicy Cieszyńskiej, w ramach programu digitalizacji zbiorów. – Program zainicjowany został w 2003 roku – mówi dyrektor tej instytucji, Krzysztof Szelong. – W jego fazie pilotażowej, przy wykorzystaniu środków własnych biblioteki oraz będących w jej dyspozycji prostych narzędzi informatycznych, zdigitalizowano wszystkie historyczne katalogi zbiorów. W latach 2003-2005 zostały one udostępniane w internecie, stając się – obok tworzonych równocześnie katalogowych baz danych – ważnym składnikiem wyszukiwawczego instrumentarium Książnicy.

W styczniu ubiegłego roku w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej podpisano porozumienie, na mocy którego Książnica dołączyła do grona instytucji współtworzących Śląską Bibliotekę Cyfrową. Książnica Cieszyńska w pierwszej kolejności do jej dyspozycji oddała kopie dokumentów przygotowanych na potrzeby Cieszyńskiej Biblioteki Wirtualnej. Teraz przetworzane są kolejne archiwalia. Zbiór, obejmujący monografie oraz dokumenty historyczne, wydawnictwa statystyczne i źródłowe, pamiętniki, bibliografie, informatory, które bezpośrednio odnoszą się do Śląska Cieszyńskiego, bądź też odgrywają pomocniczą rolę w badaniach nad jego dziejami, liczy blisko 13 tys. stron. Będzie on stopniowo wzbogacany o cyfrowe kopie powstające w rezultacie projektu „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego”. Poza liczącą około 1000 jednostek inwentarzowych kolekcją manuskryptów Biblioteki Leopolda Jana Szersznika, znajdą się tu cyfrowe wersje kilkudziesięciu tytułów dawnej cieszyńskiej prasy, w tym również tych najbardziej znanych, jak „Gwiazdka Cieszyńska”, „Dziennik Cieszyński”, czy „Silesia”. W sumie cyfrowy zasób, który Książnica Cieszyńska zamierza w obecnej fazie programu udostępnić za pośrednictwem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, obejmie kopie blisko 400 tys. stron. Liczba ta ulokuje Książnicę Cieszyńską w ścisłej czołówce instytucji udostępniających swoje zbiory w ŚBC.

„Gwiazdka Cieszyńska – Pismo naukowe i zabawne” była tygodnikiem wydawanym w Cieszynie w latach 1851-1939. Po roku 1906 ukazywała się jako dwutygodnik. Pismo po 1863 roku (po powstaniu styczniowym) podkreślało polskość Śląska, dbało o krzewienie oświaty wśród polskiej ludności Śląska Cieszyńskiego. Od 1888 roku było finansowane przez Katolickie Towarzystwo Prasowe. W wieku XX wystąpiło przeciwko wpływom socjalizmu i jego ruchu. Na łamach „Gwiazdki” debiutowało wielu śląskich literatów. Byli to m.in.: Ernest Farnik, Józef Lompa, Robert Zanibal, Juliusz Ligoń. W 1907 roku jej nakład wynosił ponad 4,6 tys. egzemplarzy.

Do „Gwiazdki” można dotrzeć przez strony www.kc-cieszyn.pl i www.sbc.org.pl.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niestety nie udało mi się uruchomić przeglądarki stron "Gwaiazdki", oczekiwanie trwało 15 minut i nic. Radość przedwczesna:(

Mozilla to, niestety, nie najlepszy pomysł w tym przypadku. Spróbuj w Explorerze.

No tak, trzeba się przeprosić z IE...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama