, środa 24 kwietnia 2024
Cieszyńska trówła odkryła skarby
Sabina Knapczyk i Aleksandra Satława, projektantki "Uliczki Cieszyńskich Kobiet". 



Dodaj do Facebook

Cieszyńska trówła odkryła skarby

Tekst i zdjęcia: DARIA GUBA
Cieszyńska trówła odkryła skarby

Pokaz pieczenia cieszyńskiego strudla w wykonaniu rodziny Riessów.


Cieszyńska trówła odkryła skarby

Andrzej Klimowski, ludowy rzeźbiarz z Łączki.


Cieszyńska trówła odkryła skarby

Malowanie trówły przez dzieci na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego.


Cieszyńska trówła odkryła skarby

Historię cieszyńskiej trówły przedstawił etnolog Grzegorz Studnicki.

Tłumy mieszkańców i turystów z całego regionu wzięły udział w imprezie \"Skarby z cieszyńskiej trówły\". Po raz dziesiąty mieszkańcy Cieszyna przekonali się o tym, że tradycja jest czymś żywym, codziennym i inspirującym.
Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego festiwalu było uroczyste otwarcie "Uliczki cieszyńskich kobiet" na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, pierwszej takiej uliczki na świecie. W ten sposób postanowiono upamiętnić siedem kobiet zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego - wybrano kobiety, które wyprzedzały czasy, w których żyły, miały odwagę i pasję, której potrafiły wiele poświęcić.

Na patronki uliczki prowadzącej od wyjścia z Oranżerii w kierunku dziedzińca zamku wybranych zostało siedem spośród jedenastu kobiet, opisanych w książce "Cieszyński Szlak Kobiet". Są wśród nich Marianna Górniak-Cienciałowa, Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Gabriela Thun von und Hohenstein, Stefania Michejdowa, Łucja, Maria Monne, Janina Marcinkowa oraz Nina Górniak. Postaci będą symbolizować przestrzenne bryły-lampy z nazwiskami kobiet. Obiekty wykonane z hi-macsu, nowoczesnego materiału, zaprojektowały studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Sabina Knapczyk i Aleksandra Satława. - Chodziło o to żeby stworzyć formy bardziej współczesne, ponieważ kobiety, którym poświęcona jest uliczka wyprzedzały swoje czasy. Na początku to miały był zwykłe tabliczki, później padł pomysł, żeby stworzyć tabliczki w chodniku, przypominające aleję gwiazd. Inspiracją dla nas stały się kryształy. Każda z tych kobiet była wyjątkowa tak, jak wyjątkowy jest kryształ spośród wszystkich kamieni - tłumaczyła Aleksandra Satława.

Otwarciu uliczki towarzyszyła promocja publikacji "Cieszyński Szlak Kobiet" (zawierającej biogramy 11 kobiet) autorstwa Władysławy Magiery. - Życiorysy są bardzo ciekawe, bo kobiety te żyły w zupełnie innych realiach. Wniosły wiele do historii Cieszyna i całego regionu, dlatego zasługują na pamięć - powiedziała autorka książki.

"Skarby z cieszyńskiej trówły" to spotkanie miłośników regionu, folklorystów i ludowych twórców na Cieszyńskim Jarmarku Rzemiosła. Na Wzgórzu Zamkowym jak co roku zobaczyć można było pokazy tradycyjnego rzemiosła, spróbować regionalnych przysmaków oraz kupić ludowe pamiątki. - Cieszyński jarmark rzemiosła to wspaniała zabawa i okazja do zaprezentowania tradycji swojego regionu - przyznał Stanislav Otruba z Orawy, który od 10 lat z żoną i synami zajmuje się wyrobem wałaskich dzwonków ze stali. Jitka Čechowa z Jabłonkowa od 19 lat piecze i zdobi pierniki. Kształty wymyśla sama. - To moje hobby. Większość pierników rozdaję znajomym, co rok sprzedaję pierniki na cieszyńskim jarmarku - powiedziała uczestniczka jarmarku.

Tradycją festiwalu jest Cieszyński Konkurs Pieczenia Strudla. W tym roku tytuł najsmaczniejsze ciasto upiekła Zuzanna Burczyk z Kaczyc. - Małżonka ma przepis na strudel, którego nawet mnie nie chce zdradzić - śmiał się Bronisław Burczyk, który w imieniu żony odebrał pierwszą nagrodę.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

nie chce mi się wierzyć, ale czyżby...!?!

kryształ (myślę, że autorka ma na myśli diament), rezerwowałbym np dla świętych kobiet chrześcijaństwa, z ostatnią Matka Teresą z Kalkuty, a nasze wspaniałe cieszynianki obdarował innym porównaniem, odnalezionych pośród innych kamieni szlachetnych...

pardon, z całym szacunkiem: Cieszynianki...

odnalezionym...

Oba Cieszyny liczą około 60 tys. ludności i zgłoszono PIĘĆ (nie licząc ceramicznego) strudli do konkursu. Zaiste, świetny wynik po 9 latach istnienia imprezy. Pani na zamku powinna z wizgiem wylecieć z ciepłej posadki zabierając ze sobą rodzinę Riess raz na zawsze.

jak tu się do czegoś doczepić, jak nie ma do czego? tuz obok pachnący strudel -jest! każdy pretekst dobry...a nie odnalazłeś w tym tradycyjnym przysmaku zakalca? nie, bo rozgościł się w twoich emocjach...

oj, nie znalazłaby się tajemnica poliszynela w cieszyńskiej trówle - przytrzasnęło by ją jej wieko - ot i cała tajemnica...

...Zakłada się, że w czasie pięciu pierwszych lat działalności „Zamku” powstanie:
• 120 miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach,
• 30 miejsc pracy w sektorze turystyki,
• 10 firm doradczych,
• 5 firm działających w sektorze turystycznym,
• 10 nowych produktów.

taa, z powodu strudla. a moze powinna od razu popelnic seppuku? to Twoje wieczne narzekanie zaczyna byc coraz bardziej odjechane.

i tyle

hahaha
to do komentarza na temat nazwiska:)

cieszynska twierdza ostatniej obrony,pychy układow /ministerstwo urojonego dezajnu...pa pa/

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama