, czwartek 6 października 2022
Cieszyn: Dwustu obcokrajowców w letniej szkole języka polskiego
Przez 4 tygodnie uczestnicy kursu sierpnia będą się uczyć języka polskiego biorąc udział w przedpołudniowych zajęciach. fot. Marcin Mońka Dodaj do Facebook

Cieszyn: Dwustu obcokrajowców w letniej szkole języka polskiego

PAP/INTERIA.PL
Ponad dwustu obcokrajowców zapisało się do 21. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.
Na rozpoczynający się za dwa tygodnie kurs w ramach 21. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej w Cieszynie organizowany przez Uniwersytet Śląski przyjadą studenci z 28 krajów świata, m.in. z Kuby, Nigerii, Egiptu, Tunezji, Kanady, Niemiec, Rosji, Japonii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji.

PISALIŚMY: "Przyjechali do przyjaciół"

Niektórzy przyjeżdżają do Cieszyna przez kilka lat z rzędu. - Jednym z weteranów jest na przykład Amerykanin, który był już z nami 10 razy - powiedziała w poniedziałek wykładowca w letniej szkole dr Wioletta Hajduk-Gawron. Dodała, że cieszyńską szkołę często także odwiedzają słuchacze z Japonii i Chin.

Przez 4 tygodnie uczestnicy kursu sierpnia będą się uczyć języka polskiego biorąc udział w przedpołudniowych zajęciach. Będą mogli także doskonalić naukę wymowy w trakcie zajęć z konwersacji, która jest piętą achillesową wielu słuchaczy pochodzących m.in. z krajów azjatyckich.

- Osobom z krajów słowiańskich nauka języka polskiego idzie łatwiej, inne nacje napotykają głównie na problemy związane z wymową. Francuzi muszą opanować "h", Japończycy i Chińczycy mają kłopot z "r" i "l", z kolei Hiszpanie z "b" i "w". Kiedy w ubiegłym roku na zajęciach z fonetyki jeden z nich zwrócił się do mnie "Wiola" a nie "Biola" uznałam to za spory sukces - tłumaczyła dr Hajduk-Gawron.

PISALIŚMY: "Zjechali studenci z całego świata"

Uczelnia przygotowała dla nich także szereg wykładów przybliżających historię Polski, osiągnięcia polskiej literatury i kultury oraz współczesną sytuację polityczną i społeczną kraju (do wyboru wykłady w języku polskim i angielskim). Będą także redagować tygodnik letniej szkoły; wezmą udział w turnieju tłumaczy.

Wieczory będą mogli spędzić na oglądaniu polskich filmów. Weekendy zostały przeznaczone na zwiedzanie. W programie znalazły się także gry i zabawy językowe.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie letniego kursu języka polskiego będzie tradycyjnie "Sprawdzian z polskiego". W tym roku konkurs odbędzie się 14 sierpnia. Osoba, która najlepiej napisze dyktando otrzyma tytuł "Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego".

Dzień później w trakcie tzw. "Wieczoru Narodów" studenci będą występować na estradzie ustawionej na cieszyńskim rynku, żeby zaprezentować swoje kraje. Będą m.in. śpiewać piosenki, serwować tradycyjne potrawy.

Inauguracja otwierająca organizowaną od 21 lat Letnią Szkołę Języka, Literatury i Kultury Polskiej odbędzie się 1 sierpnia. Kurs potrwa miesiąc.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

NARÓD - upada,
lecz gdzie jest wielu doradców tam jest
bezpieczeństwo" (Przyp.króla Salomona 11,14).

COŚ w tym jest ... :)

a szkoda, młodzi nie mają polotu bo starzy są bez wizji...?

DYKTANDO ...?
Goni się lud z Zambi czy Nigerii taki świat !
Co ma z tego cieszyński HARVARD czy Harley ..?
Jaki profit dla uczelni czy miasta?
Zero czy minus 1.

Niech rzecznik tej szkoły napisze rzeczowo?
Wg mnie to zabawa i sztuka dla sztuki, tak jak od lat UŚ chce albo inaczej nie może ...?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama