, poniedziałek 15 sierpnia 2022
"Chodzynie Mikołajów" w Istebnej (fotorelacja)
Wczoraj w Istebnej odbyło się tradycyjne "Chodzynie Mikołajów” fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

"Chodzynie Mikołajów" w Istebnej (fotorelacja)

JM, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Wojok, debły, śmierć, biskup, paterek, cygón z cygónkóm powrócili do Istebnej. Jak co roku w okolicach 6 grudnia Zespół Regionalny \"Istebna\" zorganizował tradycyjne \"Chodzynie Mikołajów”. Ten niecodzienny korowód można było zobaczyć wczoraj w Istebnej.


- Mikołaje to grupa obrzędowa podzielona na „biołych” i „czornych”, która ukazuje, że zawsze na końcu zwycięża dobro - powiadał Tadeusz Papierzyński, kierownik Zespołu Regionalnego "Istebna". Zauważa on, że grupa stanowi swego rodzaj teatr ludowy, który zachowuje się głośno, budzi lęk, ale każdy z niecierpliwością na niego czeka. - Cały korowód prowadzi „Wojok”, który po uzyskaniu zgody gospodarzy wpuszcza najpierw hałaśliwą grupę „czornych”, robiącą zamęt, wykonującą obrzędowe tańce, a następnie wyprowadza ją z izby i daje pozwolenie grupie „biołych”, która symbolizuje dobro. Zaś na samym końcu zawsze przychodzą Cygan z Cyganką, dokonując symbolicznej sprzedaży skradzionych rzeczy oraz Śmierć, z której sideł można się wykupić - wyjaśnił inscenizację Papierzyński.

Tradycja nakazuje, aby orszak odwiedzał domy 6 grudnia lub najbliższą tej dacie niedzielę, stąd w tym roku zespół postanowił odwiedzać mieszkańców Istebnej 5 grudnia.

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fajne zdjęcia;)

fajna sprawa taka tradycja

Tadek Papierzyński robi niesamowite rzeczy, dobrze, że są tacy ludzie, którym nie brakuje zapału do podtrzymywania tradycji.

zdjęcia rewelacje, świetna zabawa, buzia sama się uśmiecha...Pomysł inscenizacji niezwykle trafny, symboliczna walka dobra ze złem, zwycięstwo dobra... jakże potrzebne w czasach wycofania i całkowitego zerwania z tradycją...

super!

Panie Macieju, bardzo udane zdjęcia! :) Proszę o więcej tego typu foto-relacji. :)

czemu zdjecia sa rozmazane?

Przyjemnie ogląda się te zdjęcia na waszym forum jako odtrutkę, bo naszej telewizji nie da się oglądać. Trwa tam “mikołajkowy” cyrk z wielkimi przełomami i zakończeniem posuchy w relacjach z Rosją.

...

z Biskupa? Wszyscy będziecie się smażyć w piekle!!!

Biskup też.

Jezus umarł, ale kilkaset tysięcy facetów pilnuje interesu.

Kościół z narodem, naród z torbami.

Fajne foty Maciek. Widać, że mieliście tam wesoło :)

Dzięki że trzymacie tradycje to jest piękne

Ludzie nie znacie się na wartościach tradycji i obrzędowości jakie były na terenach Trójwsi dlaczego piszecie takie bzdety że naśmiewają się z Biskupa to wasza niewiedza sprzyja tylko pogarszaniu opinii na ten temat poczytajcie a potem pisz o smarzeniu sie w piekle chyba kolejny PISowiec sie wypowiedział.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama