, sobota 2 marca 2024
Cała Polska ciągnie do Cieszyna. Dla klimatu i filmów
Przegląd zainaugurowano w środę w cieszyńskim teatrze. fot. Marcin Markiton/Fotosprinter.pl Dodaj do Facebook

Cała Polska ciągnie do Cieszyna. Dla klimatu i filmów

DARIA GUBA, TWO
Cała Polska ciągnie do Cieszyna. Dla klimatu i filmów

Film urodzonego w Cieszynie reżysera Tomasza Emila Rudzika zainaugurował tegoroczny przegląd. fot. Daria Guba

Wczoraj ruszył 12. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” pod patronatem Gazetycodziennej.pl. Na inauguracji zobaczyliśmy film dość niezwykły, bo nie polski, czeski, ani słowacki - do czego przyzwyczaili nas organizatorzy - a niemiecki. I to wyreżyserowany przez... cieszyniaka.
Mowa o filmie „Desperados on the Block” urodzonego w Cieszynie Tomasza Emila Rudzika, który opowiada o tym, jak ścieżki trojga studentów różnych narodowości przecinają się w windzie anonimowego akademika w Monachium. Clara, Motek i Sin są trójką emigrantów, którzy pragną akceptacji i ciepła, szukają namiastki tego, co nazywamy domem. Tomasz Emil Rudzik mieszkał w jednym z takich olbrzymich bloków i postanowił przerwać krąg sąsiedzkiego braku zainteresowania. Teraz film pokazał w Cieszynie. Został bardzo ciepło przyjęty.

— Podczas prezentacji filmu w Łodzi poznałem Maciej Gila, dyrektora programowego cieszyńskiego przeglądu, który zaproponował mi pokazanie filmu nad Olzą — mówi reżyser. Tomasz Emil Rudzik urodził się w Cieszynie, gdzie spędził pierwsze pięć lat życia. Obecnie mieszka w Kolonii. — W Cieszynie czuję się wspaniale, mimo, że byłem tu ostatnio siedem lat temu. Z dzieciństwa pamiętam kilka rzeczy, ojciec często kręcił mnie kamerą, chyba coś mi z tego zostało — uśmiecha się.

Do Cieszyna przybyli już też inni goście m.in. słowacki artysta Svätopluk Mikyta, którego prace od pierwszego dnia przeglądu można oglądać w Galerii Szarej. Akredytację odebrali również reżyser Robin Kašpařík, artystka Elena Leszczyńska, czy pomysłodawca plakatu składającego się aż z siedmiu odsłon Bohdan Heblík. Większość gości zjawi się w Cieszynie jednak przed samym weekendem.

Do Cieszyna cały czas ściągają też miłośnicy kina z całej Polski. Zarezerwowane są wszystkie miejsca w cieszyńskich hotelach. Impreza co roku przyciąga fanów kina z całej Polski, którzy cenią sobie kameralny klimat miasta i oryginalny program festiwalu.

Katia Czernikowa i Jakub Skrywanek przyjechali na przegląd z Wrocławia. — Jestem tu już siódmy raz — mówi Jakub. — Przyjechaliśmy głównie na czeskie kino, które uwielbiamy, ale przede wszystkim zamierzamy miło spędzić czas. Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu to wielka, masowa impreza, a w Cieszynie jest bardziej kameralnie, przyjemnie. To niesamowicie klimatyczne miasto.

— To już nasza trzecia wizyta w Cieszynie, ale dotąd jeszcze nigdy nie byłyśmy na całym festiwalu. Tym razem przyjechaliśmy na całą imprezę — mówi Monika Gleindek, studentka z Krakowa, która do Cieszyna przyjechała z koleżanką. — Podoba mi się retrospektywa Martina Šulíka, którego bardzo lubię. Będzie szansa zobaczyć jego etiudy i dokumenty, które generalnie są mało dostępne. Ciekawe jest też gatunkowe kino grozy. Cały tegoroczny program jest bardzo fajny. To na pewno najciekawszy program spośród tych, które widziałam w ciągu całych trzech lat. A to, że festiwal jest w Cieszynie, to jego największy plus — przyznaje Monika.

Otwarcie 12. Kina na Granicy from Sebastian Woźniak on Vimeo.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

cieszmy się Cieszynem,gdy coś się udaje a nawet, gdy coś /się, ktoś/ knoci... chociaż wówczas mniej łatwo - snoci...

OK

no, chodzi o dwie osoby, trzy przecież /dwie z prawej,druga z lewej są znane/...

z Cieszyna.

a zatem,z prawej: v-ce burmistrz Cieszyna, Włodzimierz Cybulski, Jolanta Dygoś, dyrektor i pomysłodawca festiwalu, burmistrz Czeskiego
Cieszyna, pan Slovacek /pewnie nazwisko przekręciłem/ - życzę pożytecznych, atrakcyjnych wrażeń...

.

c.d. a ta pani, obok Jolanty Dygoś, to chyba pani Slovackova (może żona burmistrza),organizatorka ze strony czeskiej... oglądałem sympatyczny filmik z otwarcia...

jakos nie widac banerów reklamowych, chyba pierwszy raz ! cicho sza!

to pasożyty

na kręcenie gluta Ficek chce dać 350 000 zł...

Pomoc miasta dla festiwalu nie przekroczyła z pewnością 35 000 zł. Na film Ficek chce wydać 350 000 PLN. Ot proporcje...

oby nie wydał... kolarze niestety już wzięli

Ktoś tu najwyraźniej zaczyna negatywną kampanię wyborczą! Chyba ze strachu puściły nu nerwy...

my wiemy ,że jesteś nikim , bo samo placebo to nic
Panie były Przewodniczący.
Jednak medyk nie może się wyzbyć tego wstrętnego
żargonu.

taa na to zadupie....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama