, wtorek 24 maja 2022
Bibliotekę dotknął kryzys
— Obawiamy się, że kryzys może negatywnie odbić się na czytelnictwie — podkreśla Izabela Kula, dyrektorka biblioteki. fot. Joanna Urbańska Dodaj do Facebook

Bibliotekę dotknął kryzys

JUR
Biblioteka Miejska w Cieszynie co roku dostaje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego około 36 tys. zł dotacji na zakup nowości wydawniczych. W tym roku, z powodu kryzysu gospodarczego, kwotę tę obniżono trzykrotnie. — Obawiamy się, że kryzys może negatywnie odbić się na czytelnictwie — mówi Izabela Kula, dyrektorka biblioteki.
Bibliotekę Miejską tworzą: wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia ogólna i oddział dla dzieci oraz cztery placówki filialne, w tym trzy o charakterze uniwersalnym i jedna specjalistyczna, z której usług korzystają osoby niewidome i słabowidzące. Od stycznia 2001 roku instytucja pełni zadania biblioteki powiatowej, a utrzymuje się przede wszystkim ze środków z budżetów miasta i starostwa, a w mniejszym stopniu z dzierżawy pomieszczeń, wpłat czytelników i sponsorów. Gdy w Polsce czytelnictwo spada, w cieszyńskiej bibliotece sukcesywnie wzrasta. Biblioteka co roku uzupełnia swój księgozbiór. 2008 roku wzbogacił się on o 4 672 woluminy. Teraz zakupy trzeba będzie jednak ograniczyć, bo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obcięło dotację dla biblioteki.

— Obawiamy się, że kryzys może negatywnie odbić się na czytelnictwie. Chociażby dlatego, że z powodu ograniczenia funduszy będziemy teraz mieć utrudnione możliwości zakupu nowości wydawniczych, a przecież to przede wszystkim ich szukają czytelnicy — podkreśla Izabela Kula, dyrektorka biblioteki.

Placówka ciągle organizuje jakieś wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się cykliczne zajęcia dla najmłodszych. Co tydzień, w ramach programu „Czytanie zbliża”, przygotowywane są warsztaty biblioterapeutyczne dla dzieci z upośledzeniem umysłowym oraz dla młodzieży z trudnościami wychowawczymi. Animacja czytelnictwa dorosłych odbywa się m.in. poprzez organizację wystaw tematycznych, spotkań z czytelnikami w Dyskusyjnym Klubie Książki, spotkań autorskich czy kursów komputerowych dla seniorów. Na wszystko to są potrzebne pieniądze.

— Staramy się, by podejmowane przez nas inicjatywy były różnorodne, skierowane do różnych grup użytkowników, a przede wszystkim, by każde z tych działań było inspirowane książką i służyło promowaniu czytelnictwa. Będziemy się starać to podtrzymywać i rozwijać. Być może jednak kryzys w pewien sposób odbije się korzystnie na czytelnictwie, bo mieszkańcy zamiast kupować nowe książki, chętniej będą korzystać z bibliotecznego zbioru udostępnianego bezpłatnie — zastanawia się Izabela Kula.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fajne rzeczy robią, szczególnie dla dzieci, ale logo wybrali sobie okropnie brzydkie.

Popatrzyłem na zdjęcie i przecztałęm zaraz potem
Chce ją zapłodnić 34 facetów. Zobacz oburzający artykuł!.. i aż się wystraszyłem co oni w tej bibliotece robią

Palanty nie na temat zawsze się znajdą.
Wracając do meritum jako czytający i czasami kupujący książki proponuję, te przeczytane
przekazywać nieodpłatnie do biblioteki.
Książka w tej chwili jest relatywnie droga, a jak
się nie gromadzi księgozbioru ,proponuję przekazać po przecztaniu bibliotece.
Jak to rozwiązać to sprawa biblioteki.

skończyć z marnowaniem naszych pieniędzy na utrzymywanie kosztownych posad pod pretekstem górnolotnych haseł. Ta instytucja kosztuje nas 800 000 zł rocznie! Za te pieniądze KAŻDY mieszkaniec Cieszyna mógłby kupić sobie na własność 20 książek!!!

w budżecie Cieszyna na biblioteki jest ponad 1 500 000 zet rocznie, sprawdziłem.. Horror!. Natychmiast pozamykać, a przynajmniej wyciąć połowę tej narośli pasożytniczej .

Nie wszyscy mieszkańcy Cieszyna mają internet,
nie każdy jest taki bystry jak Ci 'najwyższej pory i
racji".Niektórzy szczególnie starsi jednak czytają
i rozumieją najczęściej co czytają, w przeciwieństwie do niektórych internautów.
Dlatego obowiązkiem miasta jest zabezpieczenie
pewnej dawki kultury dla całkiem sporej liczby ludzi.
Może biblioteki ujawnią ilu mają czytelników.
A swoją drogą kiedy za książkę trzeba zapłacić
od 20-50 zł, i kupi takich książek w m-cu 4-5
to naprawdę trzeba być bardzo dobrze sytuowanyn, aby samodzielnie sobie na to pozwolić.
Na zachodzie są organizowane akcje np.typu
przeczytałeś książkę,zostaw ją w autobusie ,tramwaju,pociągu.

Piszę dalszą część bo musiałem przerwać.Przepraszam.
Pisze się tu wydatki na biblioteki 1,5 mln rocznie,chyba to jest razem z Książnicą, a przecież Książnica jest tylko dla uprzywilejowanych, jak likwidować to,to coś dla elit a nie dla publiki.Czyli jak nas nazywają motłochu.
Wracając do akcji przeczytałeś, daj innym poczytać
zdarma , może ich nie stać na tą książkę, a Ty uważąsz ,że do księgozbioru jej nie dołączysz.
Tu widzę rolę bibliotek publicznych i nawoływanie przez nie o darowanie im książek.
Sam mam mnóstwo pozycji ,tak około przynajmniej 500 ,którymi mógłbym podzielić się z innymi,ale
niestety spotykam się z pewnymi oporami ze strony
bibliotek.Chyba chodzi o podejrzenia kombinacji,
Czy u nas w Polsce zawsze trzeba wszystkich,którzy
chcą coś zrobić, lub dać za friko podejrzewać o
nieczyste intencje./dotyczy pracowników bibliotek
oni boją się podejrzeń o kombinacje,albo są wygodni/.

Sama biblioteka 800 000, książnica drugie tyle. Kolego, za te pieniądze, które POŻERA biblioteka można obsypać co roku książkami wszystkich w Cieszynie, czytających i analfabetów, nawet doktorów i burmistrzów. Jakieś kontrargumenty?....

jak tak to zamknąć wszystko, będzie Ci dobrze.

Wszystkie opłacane z naszych podatków schroniska dla cwaniaków i nierobów - teatr, mosir, zamek itd...

cieszyńska biblioteka jest najlepsza. Panie miłe i chętne do pomocy, dużo robią. W innych miastach biblitekom nic się nie chce robić, a u nas ciągle coś sie dzieje. gratulacje i oby tak dalej!!!

A ja jestem Biblioteką Miejską zachwycony - zarówno dobrze dobranym księgozbiorem, zawsze coś dla siebie znajdę, jak i miłą obsługą. Najlepszy pomysł biblioteki to internet dla seniora. Super sprawa i polecam. To, że tu piszę, to też ich zasługa. Doszlifo

A ja jestem Biblioteką Miejską zachwycony - zarówno dobrze dobranym księgozbiorem, zawsze coś dla siebie znajdę, jak i miłą obsługą. Najlepszy pomysł biblioteki to internet dla seniora. Super sprawa i polecam. To, że tu piszę, to też ich zasługa. Doszlifo

Racja, są super, a logo akurat najmniej istotne

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama