, poniedziałek 27 marca 2023
Bezimienni patroni cieszyńskich ulic
Który Heczko jest patronem tej ulicy? fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Bezimienni patroni cieszyńskich ulic

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Bezimienni patroni cieszyńskich ulic

Nadawanie nazw ulic należy do kompetencji rady gminy — wyjaśnia Andrzej Kiliś. fot. Michael Morys-Twarowski

W nazwach cieszyńskich ulic nieraz pomija się imię patrona. Można się jedynie domyślać o kogo chodzić. Prawdziwą zagadką jest ulica Heczki – to nazwisko nosiło kilkanaście osób zasłużonych dla dziejów regionu.
W trzytomowym „Słowniku biograficzny ziemi cieszyńskiej" jest sześciu Heczków, a w podobnym zestawieniu na stronie internetowej Książnicy Cieszyńskiej – jedenastu. Z Ewidencji Numeracji Porządkowej Nieruchomości prowadzonej przez Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Cieszynie wynika, że patronem ulicy jest Jan Heczko. Był to zmarły w 1927 roku nauczyciel, wieloletni kierownik szkoły w Koszarzyskach na Zaolziu.

Czy to on jest jednak patronem ulicy? Nie jest to takie pewne. Prawie 40 lat temu ukazał się artykuł historyka Witolda Iwanka, w którym opisywał on zmiany nazw cieszyńskich ulic i placów. Na podstawie przedwojennej książki adresowej ustalił, że ulica Heczki upamiętnia nie Jana, ale Jerzego, zmarłego w 1907 roku pastora ewangelickiego z Ligotki Kameralnej.

Heczko to najbardziej zagadkowy przypadek. Patronów ulic pozbawionych imienia jest jednak więcej – przykładowo nie da się wyczytać z tabliczki, że Przepiliński, nauczyciel i żołnierz z czasów I wojny światowej, miał na imię Hieronim.

— Nadawanie nazw ulic należy do kompetencji rady gminy — wyjaśnia Andrzej Kiliś, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości w Urzędzie Miejskim w Cieszynie. — Zdarza się, że różne stowarzyszenia proponują, aby w ten sposób uhonorować daną osobą. Dodaje, że w odpowiednich uchwałach patron ulicy jest opisany z imienia i nazwiska wraz z uzasadnieniem oraz opisem zasług danej osoby.

Tabliczki bez imion patronów dotyczą starszych cieszyńskich ulic. Czy kiedyś będzie można z nich wyczytać, kogo dokładnie mają upamiętniać?
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wójek Jan Heczko ur 1925r z Wisly był dziekanem Politechniki w Łodzi Oddziału w Bielsku

Tajemnica poliszynela...

Tajemnica poliszynela to rzekoma tajemnica, o której wszyscy wiedzą, lecz nikt o niej głośno nie mówi.

Określenie tajemnica poliszynela prawdopodobnie wywodzi się z włoskiego lub francuskiego teatru lalek. Poliszynel był garbatą postacią, która charakteryzowała się wielką gadatliwością i wciąż rozsiewała plotki. Niby to szepcąc pod nosem dzieliła się wszelkimi informacjami z publicznością. Zatem tajemnica Poliszynela jest powszechnie znaną wiadomością.

W przypadku tajemnicy poliszynela (w przeciwieństwie do otwartej informacji) nikt się nie przyznaje do wiarygodności ani nie żąda weryfikacji. W języku niemieckim istnieje podobne sformułowanie offenes Geheimniss - otwarta tajemnica. Jest ono używane przy dżentelmeńskim podejściu do wstydliwych lub kompromitujących spraw. Informacja jest odpowiednio uwzględniana w decyzjach, lecz sama treść nie jest omawiana.

Inne jeszcze pochodzenie może mieć swą podstawę w poniższym, lecz konkretne użycie zostało wprowadzone przez szlachtę. Szynel to elegancki płaszcz wojskowy. Gdy dowódca się spił, młodsi oficerowie "wypożyczali" płaszcz, by wychodzić do eleganckich barów (klient w mundurze wyższego oficera jest inaczej traktowany niż niższe szarże, poza tym kiedyś lokale były podzielone zwyczajowo na dostępne dla wyższych sfer, średnich oraz plebejuszy). Było to zabronione, ale że sam dowódca zawinił pijaństwem, nikt nie karał oficerów. Fakt był powszechnie znany w środowisku, lecz jego nagłośnienie mogło tylko przynieść szkody dla obu stron. Więc milczano.

Brawo Wars, długo to trwało, ale widzę, że odrobiłeś lekcję.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu, jeśli jego treść zawierać będzie niecenzuralne słowa bądź wyrażenia. Będziemy też wyrzucać opinie, które: nawołują do przemocy, urażają uczucia religijne, są rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne, wulgarne, obraźliwe, naruszają zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, zawierają reklamy produktów lub usług, propagują alkohol, narkotyki lub inne środki odurzające, obrażają osoby publiczne lub inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu, są pisane tylko wielkimi literami, zawierają długi ciąg znaków interpunkcyjnych, zawierają uwagi skierowane do redakcji, dziennikarzy i pracowników Gazetycodziennej.pl.

Trochę wydumany problem: poza Heczką nie ma problemu z identyfikacją

Tajemnica Poliszynela = Sfrustrowany Frustrat

(...)

a co w Cieszynie nie ma większych problemów jak nazwy ulic ?
proponuję przejechać sie Bielską....albo zacząć nią dojeżdżać codziennie do pracy...:-(

niechce powiedzieć. owszem zgodnie z ustawą o maorządzie gminnym do kompetencji wyłacznej rady należy m.in nadawanie nazw ulicą i placą. jednak wcześniej należy powiedzieć iż do kompetencji burmistrza należy przygotowywanie projektów uchwał. stąd wieć kto nadał ul.heczko jak nie bogdan

Bardzo zalezy mi na aktualnym adresie e-mailowym autora
Pana MICHAELA MORYSA-TWAROWSKIEGO. Nie chce upubliczniac mojego. Jaka jest szansa skontaktowania sie z Panem Twarowskim?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama