, czwartek 23 maja 2024
Atrakcja zamknięta na trzy spusty
Na cieszyńskich cmentarzach żydowskich zachowało się 1576 nagrobków, a najstarszy z nich pochodzi z 1686 roku. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Atrakcja zamknięta na trzy spusty

WOJCIECH TRZCIONKA
Cieszyn wydał właśnie mały przewodnik - Śladami cieszyńskich Żydów. Niestety, największej atrakcji szlaku, dwóch kirkutów, turyści nie zwiedzą.
Cieszyńskie cmentarze żydowskie przy ul. Hażlaskiej są bardzo piękne i mają bogatą historię - do czasów współczesnych zachowało się 1576 nagrobków, a najstarszy z nich pochodzi z 1686 roku. Od kilku lat nekropolie są jedną z atrakcji szlaku zabytków żydowskich, który biegnie przez Cieszyn i Czeski Cieszyn. Nekropolie znalazły się też w wydanym właśnie przewodniku biura promocji i informacji Urzędu Miejskiego „Śladami cieszyńskich zabytków". Niestety, turyści nie mogą przespacerować się alejkami i oglądać pięknych macew, gdyż bramy kirkutów są zamknięte.

— Cmentarze przy ul. Hażlaskiej są prywatną własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i to od niej zależy, czy są otwarte, czy nie. My tylko pomagamy je okresowo sprzątać. Nic więcej nie możemy — rozkłada ręce burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek.

— Często oprowadzamy zorganizowane grupy turystów po cieszyńskich cmentarzach, bo wcześniej umawiamy się z nimi, a klucz od bram ma na stałe historyk Muzeum Śląska Cieszyńskiego Janusz Spyra — mówi nam Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Przyznaje jednak, że problem jest z turystami indywidualnymi, którzy pojawiają się pod cmentarzami bez uprzedzenia i nie wiedzą, gdzie szukać kluczy.

Rozwiązanie problemu jest bardzo proste - wystarczy umieścić tabliczkę z informacją, gdzie klucz do bramy można znaleźć. Czemu opiekunowie cmentarza jeszcze tego nie zrobili? — Miasto nigdy z nami na ten temat nie rozmawiało. Nie widzę problemu, żeby to załatwić — mówi Dorota Wiewióra. Burmistrz Ficek jest jednak zdania, że to Gmina Wyznaniowa Żydowska jako właściciel powinna sama rozwiązać problem. — Nie my opiekujemy się tym cmentarzem — dodaje.

Stary cmentarz żydowski przy ul. Hażlaskiej w Cieszynie został założony jako prywatny kirkut w 1647 roku za zgodą księżnej Elżbiety Lukrecji przez Jakuba Singera. Po ogłoszeniu edyktu tolerancyjnego dla Żydów na Śląsku (1713) na cmentarzu zaczęto grzebać osoby spoza rodziny. W 1785 roku cmentarz został odkupiony przez powstałą w Cieszynie gminę żydowską. Ze względu na brak możliwości dalszego poszerzania cmentarza, w 1907 roku gmina żydowska uruchomiła nowy cmentarz oddalony o kilkaset metrów. Był on używany w okresie międzywojennym. W czasie II wojny oba cmentarze zostały zamknięte przez hitlerowców. Zniszczeniu uległy po wojnie. W 1999 roku odnowiono nową część cmentarza. Stara dalej pozostaje zniszczona.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Atrakcja (!) zamknięta na trzy spusty.... wątpliwy moralnie tytuł. To przecież cmentarz, a nie cyrk, by pisać o nim "atrakcja"

W Pradze kirkut jest wielka atrakcja turystyczna i za wejscie na jego teren placi sie slono. Moze by tak i w Cieszynie. Gmina Zydowska zarabila by na utrzymanie i renowacje macew.

szczególnie u koszernych

Pecunia non kotlet... ;P

Pan redaktor znów ujawnia swoją skłonność do przesady(jeśli chodzi o tytuły). Inga, czy naprawdę nie widzisz różnicy między stolicą Czech a Cieszynem?

Drogie Panie, nie zapominajcie, że Cieszyn to miasto akademickie ...

i starsze od Pragi...!

Wojtek, tak trzymać!

Przecież Powązki to też atrakcja turystyczna, obowiązkowe miejsce zwiedzania każdej wycieczki do Warszawy i nikt z tego nie robi problemu, chyba tylko Żydzi !

by też kiedyś był "atrakcją turystyczną". Dobry smak to pojęcie XIX wieczne.

Jeszcze nie zlikwidowano gmachu głownego?, bo aulę podobno już tak

Mieszkam blisko cmentarza żydowskiego i wiem z doświadczenia, że bramy cmentarza muszą być zamknięte inaczej szerzy się meliniarstwo. Przecież ten cmentarz nie ma stałej opieki tak jak Powązki. O czym mówicie? A tabliczka na pewno przydałaby się , widzę jak podjeżdzają samochody z obcymi rejestracjami i z ciekawością zaglądają. W końcu jest to własność gminy żydowskiej, więc z Bielska do Cieszyna mają dobrą drogę, korona im z głowy nie spadnie jak przyjada przybić tablicę

Raz muszę Pana, Panie Wojciechu, pochwalić. Ale nie obejdzie się i bez skrytyki. Przeczytałem: http://www.super-nowa.pl/art.php?i=4850. To tam, razem z tym tu, to dwa różne (!!!) i w miarę dobrze napisane artykuły przy jednej robocie. Jeden temat, a dwa całkiem różne problemy. O.K. Ale z całości widać, że jest Pan przede wszystkim dziennikarzem, a temat Panu wisi.

Poniższy link dotyczy raczej mozliwości zorganizowania i wykonania porządku na kirkutach niż mozliwości wstępu na nie, ale... http://www.super-nowa.pl/art.php?i=3157

ten homo to pedał???

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama