, poniedziałek 27 marca 2023
Ateizm wyzwala ekumenię
Józef Szymeczek i jego książka. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Ateizm wyzwala ekumenię

— Luteran i katolików najbardziej zbliża zagrożenie ateizmem — mówi Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, który promuje swoją najnowszą książkę o sytuacji wiernych Kościoła ewangelicko-augsburskiego na Zaolziu.
„Augsburski Kościół Ewangelicki w Czechosłowackiej części Śląska Cieszyńskiego” to książka, która cieszy się sporym zainteresowaniem po obu stronach Olzy. Na spotkania z autorem przychodzi wiele osób. Tak było również w Ustroniu, gdzie w Muzeum Zbiorów Marii Skalickiej Gazetacodzienna.pl spotkała prezesa.

Jak postrzegani są ewangelicy po czeskiej stronie?
— Ewangelicy na Zaolziu byli zawsze przodownikami w życiu narodowym Polaków na czeskiej ziemi, co w pewien sposób można zaobserwować i dzisiaj. Czeski kościół ewangelicki jest instytucją wielokulturową, używa się tam na co dzień dwóch języków - polskiego i czeskiego, co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym na tle wspólnoty europejskiej.

Jak wygląda integracja katolików i ewangelików za Olzą?
— Chyba trochę lepiej niż po stronie polskiej. Faktycznie ruch ekumeniczny jest bardziej zaawansowany niż w Polsce, być może pomaga temu właśnie ta wielokulturowa tradycja. Ale chyba najbardziej zbliża zagrożenie czeskim ateizmem.

A jak to było dawniej?
— W czasach, kiedy nacjonalizm był wartością nadrzędną, połączenie kultur, do którego już wtedy Polacy na Zaolziu dążyli, było odbierane negatywnie, dochodziło do różnych spięć. Dziś, gdy żyje się bardziej w duchu europejskim wielokulturowość, do której dąży Kościół ewangelicki na Zaolziu, jest odbierana bardzo pozytywnie.

Rozmawiała: DOROTA KOCHMAN
Komentarze: (43)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ateizm to jak widać jedyna siła, która zbliża do siebie chrześcijan i powstrzymuje ich przed podrzynaniem sobie gardeł w imię boże.
Zaprawdę powiadam wam w niebie będą i ateiści bo oni porzucili wiarę widząc co wyczyniają ze swoimi bliźnimi wierzący.

To trzeba kupić :-)))

Luteran i katolików najbardziej zbliża zagrożenie ateizmem. Czyzby kasiura sie kończyła?

Cała wiara sprowada się niestety do "bicia kasy".
Ten wielki orędownik rodzenia dzieci przez dzieci(słynny ostatnio przypade3k 14- latki),ksiądz,który ją nachodził ma związki z ośrodkiem adopcji dzieci .Czy mam więcej tłumaczyć??

Nie wiem dlaczego kilka poniższych postów jest tak lakonicznych i zdawkowych na temat wielkich spraw Polaków po obu stronach Olzy. Przecież w jednoczącej się Europie naprawdę mamy jej wiele do zaoferowania nie zatracając przy tym własnej tożsamości. Wychodząc ze środowiska wielonarodowego ,wielowyznaniowego o bogatej spuściźnie historycznej i zakorzenionej tradycji możemy mądrze na tym forum podyskutować. Zwłaszcza ,że autor w/w książki jest prezesem Kongresu Polaków w Republice Czeskiej , który może ,i chce dla społeczności polskiej a jednocześnie w porozumieniu z naszymi sąsiadami czegoś dobrego dokonać. Czemu sprowadzać 666 nie okazuj za każdym razem ,że jesteś ignorantem spraw dotyczących naszych sąsiadów tak głęboko przez historię doświadczonych.

"666 nie okazuj za każdym razem ,że jesteś ignorantem spraw dotyczących naszych sąsiadów tak głęboko przez historię doświadczonych." Proszę Cie Wars. Tylko nie zarzucaj mi ignorancji w sprawach dot. naszej Malej Ojczyzny.W tm temacie napisalem tylko to co widzisz. Nie mam ochoty by rozwijać dyskusję w proponowanym przez Ciebie kierunku. Pozdrawiam

Sprytnie owinąłes wbawełnę :-) że tak powiem

Obawiam się, że na Zaolziu o wiele gorzej od czeskiego ateizmu jest postrzegany rydzyko-kaczy moheryzm. Dzięki niemu szeregi ateistów i obojętnych religijnie szybko rosną.
Nic tak nie zaszkodziło ostatnio polskości na Zaolziu, jak sojusz kaczej partii z mnichem z Torunia. Polska jako kraj rządzony przez fanatyków religijnych, sprzymierzonych z nastawionym antypolsko prezydentem Klausem, trudno było o gorszą promocję Polski na Zaolziu

Eda

Wiślok ,Ty w zaolziańskich sprawach orietujesz się tak jak Stalin w demokracji. W krótkim czasie potrafisz powiedzieć tyle głupot,m że twój nick którym podpisujesz wypowiadane przez Ciebie poglądom bardziej szkodzą Wiśle niż Kaczyńscy Polsce.Kaczyńscy już dawno zeszli ze sceny pora ,żebyś ty też zniknąl z tego forum.

A boga nie ma i po co ta dyskusja. Prezes Szymeczek głęboko wierzy że jakiś tam Adam przelatywał Ewę a potem jej córy a Ewa dawała synom. Przecież już pierwsza bajka jest do kitu ale któż jak nie prezes ma wierzyć, jak i on pierze mózgi studentom w Ostrawie a bozi nie ma i nie było prezesie i stworzono wiarę po to by przedewszystkim nas Polaków trzymać u pysku.

Chodzi o to żeby nie udawadniać na siłę kto jest lepszy, mądrzejszy. Luteran, katolik czy ateista - taki sam człowiek. Nie ma o co się kłócić.

Redakcjo, piszecie o ekumenii, o integracji katolików i luteran za Olzą, a ignorujecie taką imprezę jak Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie. Uważnie czytam Codzienną i nie znalazłem ani jednej wzmianki na ten temat, a szkoda..

Sorki, ale fulosz synek. Jak prezes Sz. obraża Polaków-ateistów na Zaolziu, nazywając ich zagrożeniem, to ciebie nie rusza. Kruca, jakie zagrożenie? Szymiczek ma jednoczyć wierzących i niewierzących, a nie fanzolić o ateistycznym zagrożeniu, bo to są kpiny. Odtrąca od PZKO kilkadziesiąt tysięcy ludzi, bo mniej więcej tylu jest mówiących po polsku Zaolziaków-niewierzących. Pónbóczek rozsądzi, kto sprawiedliwy, a wielu z tych pobożnych na pokaz katolików i ewangelików trafi do piekła za obłudę. Polska jako kraj fanatyzmu religijnego i 2 bliźniaków oszołomów to niestety TYPOWY obraz naszego kraju lansowany przez czeskie media. I ten obraz trafia do ludzi, niestety. I nie jest to czas przeszły, bo jeden z nich jest dalej prezydentem. To, że tak jest jest winą kaczek i Rydza, nikogo więcej. Media zawsze lubią oryginałów, bo się dobrze sprzedają. To, że Klaus, sojusznik kaczek, jest jednocześnie zdecydowanym przeciwnikiem przywracania Polakom utraconych wskutek działań hitlerowców majątków, to też fakt. Czeskie media jadą równo także po Klausie, tak samo jak po kaczkach. Bo zawsze jest im fajnie nabijać się z oszołomstwa, ludzie się śmieją z głupoty polityków

Ateizm to Bezbożnictwo.A bezbożnictwo to chaos.Mądry kraj jakim jest USA ,nigdy nie dopuścił do tego abyateiści rządzili tym krajem, dlatego są tym czym są. A w Rosji zaczęło się nie dawno dopiero lepiej dziać ,gdzi ci przypomnieli sobie od czasów rewolucji o Bogu. Ale nie o to idzie. Przecież prezes Szymeczek jak wiesz został wybrany demokratycznie, glosami tych ,ktorzy w środowiskach polskich stanowią większość nac Zaolziu. Nigdy też nie ukrywał swoich poglądów. Pisząc ,że zagrożenie ateizmem stanowi płaszczyznę do ekumenicznych postaw wierzących ma dużo racji. Przecież nie namawia ateistów by stali się wierzącymi- bo to ich wolny wybór. Ale zwraca uwagę na podziały wśród chrześcijan i nie potrzebne spory doktrynalne w obliczu ateizacji i laicyzacji społeczeństwa. Wiślok -jesteś większym kiepem niż ci nasi politycy. Myślenie to dla ciebie nieosiągalny stan ducha.Pan Szymeczek mówi ,że ateizm (czytaj bezbożnictwo)jest zagrożeniem dla chrześcijan a nie ateiści. Ci(ateiści) stanowią już tylko zagrożenie dla siebie samych.

dzięki geniuszom jak ty,nie zginiemy,bo pier.... głupoty i nie zdajesz sobie z tego sprawy!Pojedź do Stanów(jeśli dostaniesz wizę),zobaczysz tam ciemnotę i prawdzie debilstwo,a Ci "Chrześcijanie" bombardują inne kraje w imię miłości bliźniego?
Poczytaj może,że wiara nie polega na wysyłaniu ludzi do nieba!O kościele"scientology"albo mormonach,którzy mają po kilka żon nie piszę,żeby nie przeciążać ci obwodu w szarej komórce.

Rozumiem ,że odpisuje mi Wiślok ,skoro postanowiłeś się nie podpisywać, aby na całą Wisłe nie ściągać złych mocy ,a jeżeli to inny ateista ,który wypowiedzią Pana Szymeczka poczuł się urażony to trudno ale też ma kłopoty z myśleniem. Sądząc po agresji i głupocie wypowiedzi domyślam się ,że to może być jeno Wiślok. Mówisz o bombardowaniach cepie jeden - pokaż mi jeden kraj na tej ziemi z wyjątkiem Eskimosów i wiele pomniejszych plemion ,który by nie uciekał się do przemocy i nie bombardował innego kraju czy innych ludzi nie mordował. Bóg zna człowieka - dlatego dał mu przykazanie "nie zabijaj". I tylko tym co wydaje się ,że są Jemu równi przychodzi myśl ,że można sprzeciwić się temu przykazaniu. Zatem pierwszy bunt był w niebie- i ty Wiślok zarówno z tym co podpisuje się nickiem Belzebub ,też byście bombardowali. Prawdziwych chrześcijan zostaw w spokoju i bądź sobie ateistą- myślenia ciebie już i tak nikt nie nauczy bo to też łaska ,której nie udało się ci do tej pory dostapić. Czytaj ,może kiedyś dojdziesz do poznania perawdy ale oszczędź sobie tych beznadziejnych wypowiedz ,ktorych nawet nie masz odwagi podpisać.

Sorki Kocie, ale przeginasz: 1.nie jestem ateistą 2.to nie ja odpisałem ci poniżej 3.zrozum, że ludzie dzielą się na dobrych i złych w każdej społeczności. Są źli i dobrzy wierzący, źli i dobrzy ateiści. Obrażaniem ateistów na pewno nikogo z nich nie przekonasz do zostania wierzącym

I na tym wlasnie polega katolicyzn w Polsce- obrazac inne wiary, rzucac obelgi na ateistow tylko dlatego,ze sa ateistami, zero tolerancji, zero otwartosci, a na koniec wybrac sobie kaczke i rydza jako idoli, zamknac sie w 4 scianach i glupoty na sasiadow wypisywac na forum..W USA katolicyzn widziany jest jako religia skrajna, nie majaca nic wspolnego z pomaganiem blizniemu, no chyba ze w gre wchodzi kasa. Przykre, ale jak zawsze- prawdziwe.

Wiślok- 1.zrobiłem zastrzeżenie ,że może to niebyć Wiślok -odpowiadając na mój poprzedni post wyszło ,że to ty, ale cóż w tej sytuacji jak ktoś postów nie podpisuje -to wyjątkowy kretyn!!!. Ciebie mam z usprawiedliwionego. Nie usprawiedliwia cię jednak wysuwanie tezy ,że Pan Szymeczek twierdząc ,że luteran i katolików najbardziej zbliża zagrożenie ateizmem występuje przeciwko ateistą -ludziom o takich poglądach. Z jego wypowiedzi można wysunąć jedynie tezę ,że w obliczu powszechnego zagrożenia bezbożnictwem ludzie wiary powinni się jednoczyć. Nikt tu nie obraził ateistów- ponieważ ekumenia to przymiot ludzi wierzących a ateizm nie jest wiarą- jest powszechnie przyjmowanym poglądem odrzucającym istnienie Boga. Pan Szymeczek jako osoba wierząca ma prawo troszczyć się o współwyznawców swojej wiary i chrześcijan. W jego wypowiedzi nie dopatruję się obrażania ateistów - ludzi wykluczających istnienie Boga. Czy to jest jasne.??? Poza tym Pan Szymeczek nie kieruje PZKO więc i to świadczy ,że masz marną wiedzę na temat Zaolzia. Do PZKO ,mogą należeć wszyscy niezależnie od światopoglądu -to Polski Związek Kulturalno Oświatowy w Republice Czeskiej ,któremu o ile się orientuje przewodzi inż. Stopa.

Monika i ty masz kłopoty z myśleniem. Kto tu obraża inne wiary??? Ateizm nie jest wiarą.Z Twoich postów wynika ,że jesteś anty katoliczką. Dla mnie to wyznanie podobnie jak inne chrześcijańskie nie kojarzy się z kasą- a takie sugerujesz stąd wysunęłem wniosek ,że jesteś wrogo usposobiona do katolików a to zgoła nie ekumeniczne. Zatem wiele cię od tego co się podpisuje nickiem Belzebub nie różni.

Nie pisze, ze akurat ty obrazasz. I nie pisze,ze pod tym postem, pisze ogolnie, ze ludzie obrazaja innych w PL tylko dlatego,ze sa innej wiary lub ze sa ateistami. Ja jestem katoliczka i bardzo mnie to wkurza, tak samo jak wkurza mnie w PL rydzyk i moherskie bractwo, cale to ich radio, poslka polityka podporzadkowana Watykanowi i niektore oblicza tej religii. A glownie to, ze nie umie sie dostosowac do obecnych czasow stosujac stare- lepiej nie widziec i nie slyszec niz cos z tym robic.
Ja na tym forum ni epojawiam sie po to,zeby zakazywac ludziom pisania tutaj czy ich obrazac i osadzac, czasami okomentuje, ale nie bede obrazac ludzi, ktorych nie znam. Pozdrawiam tolerancyjnie ;)

Jak mam wybrać między wierzącymi skinami, którzy rzucają kamieniami i skandują "Wielka Polska Katolicka", a komunistami z Che Guevarą, to mam serdecznie dość jednych i drugich. Znam porządnych ateistów i zakłamanych do szpiku kości wierzących

Ty jesteś Kocie prawdziwym katolem. Zionie z Ciebie nienawiść do wszystkiego z czym sie nie zgadzasz. Zarzucasz innym brak rozumu a sam masz go tyle co usłyszałeś w radiu co ma ryja. jestes chory i idź sie leczyć. Najlepiej idx do bajzlu i sie porządnie zabaw ty dewiańcie. Co,urazony? To dobrze. poczuj co czują ateiści i wierzący Ktorzy wierzą w Boga a nie tak jak Ty w rydzola i innych podobnych.

tzn.co czuja ci co Cie słuchają

Wywiad lapidarny, ale za to jaka dyskusja : )

Czy Pies to także Belzebub???Czy ja Kot ,składałem tu jakieś deklaracje na temat mojej wiary. Zatem Psie na jakiej podstawie stawiasz tezy zgoła nieprawdziwe i bardzo dalekie od ekumenizmu. Zatem należysz do grona ludzi ,którym rozumu nie dano. Wszystkie Psy raczej z inteligencjom kotów nie mają szans. Zatem do Budy.

Każdy człowiek w coś wierzy. Jedni wierzą w Boga inni w kasę, jeszcze inni w miłość. Takie jest życie człowieka, że musi w coś wierzyć. Wszystko opiera się na tym, żeby wierzyć mądrze bo inaczej popada w skrajności. Wtedy na siłę próbuje przeforsować swoje racje. No i zaczyna się - nie wymiana argumentów ale chora dyskusja, którą kiedy spokojnie prześledzicie to zobaczycie, że ona nie ma sensu i kupy się nie trzyma.

Koty są fałszywe. Jak żeś taki wierzący to módl się za dusze nasze a nie udawaj obrońcy wiary. I nie pisz "inteligencjom" oraz "do Budy" z dużej litery bo jeszcze pomyślę żeś Buddysta. Ale co można wymagać od fundamentalisty?

Nie jestem belzeb ale jestem tak samo jak On myślący a nie zaślepiony.

Mam taką zasadę. Niestety czasem od niej odchodzę. Z nawiedzonymi sie nie dyskutuje.

Pal licho Konstytucję RP, której zapisy mają głęboko nawet niektóre władze RP, ale dlaczego ludzie inaczej myślący, znowu jak w średniowieczu i długo potem, mają być ludźmi gorszej kategorii?Dlaczego znowu hierarchowie wmawiają wiernym, że jak ktoś próbuje posługiwać się własnym rozumem to stanowi dla tych wiernych zagrożenie-mimo, że stanowi zagrożenie wyłącznie dla świętych kościelnych finansów?A może to jest część "Nowej Ewangelizacji Polski", którą ogłosiła niedawno jedna z politycznych partii?Pozwolę sobie jednak zauważyć, że Biblia wyraźnie mówi, że tylko niewielkie stadko dostąpi zbawienia, więc może nie należy tego stadka powiększać na siłę?

Koty za płoty,psy szczekają więc do budy razem z Belzebuby,a karawana jedzie dalej. Ap do kasy, Monika na wczasy,666 niech zmieni na 6969 bo mu od kasiury nie staje więc co zostaje ,ekumenia po Polsku.

Do roda. Dodam tylko że obecna na Kolorach Ostrawy Sinead O'Connor powiedziała swego czasu że biblia to fajna książka przygodowa służąca do wywoływania wojen. Historia pokazuje ze miala rację.

Do A fe! Dobre.

Do roda. Powiem tylko tyle że obecna na Kolorach Ostrawy Sinead O Connor. Do Admina. Wziąłeś sie za wycinkę? biedaku.

Sorki. awaria łącza

Smutne, a nie dobre to moje a fe!. Wypadało by powiedzieć ekumenia po cieszyńsku ,bo oni w Polsce takich problemów jak my tutaj nie mają. Liczyłem jednak ,że dyskusja wzniesie się nieco wyżej.Skoro nie może być poważnie a wypada durnie niech zatem jest śmiesznie. Wars

Śmiech to zdrowie. Życzę dystansu odrobiny i dobrej nocy.

No przydalyby sie wczasy, ale urlop trzeba na inne czasy oszczedzac..

a boga nie ma i po co ta dyskusja

Bo Boga nie ma.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama