, czwartek 25 lipca 2024
U sąsiadów będą źródła?
Jedna z pracowni przygotowała dla Jaworza koncepcję architektoniczną kompleksu basenowo-gastronomiczno-hotelowego. fot. Super-Nowa.pl Dodaj do Facebook

U sąsiadów będą źródła?

MIROSŁAW ŁUKASZUK/Super-Nowa.pl
Radni Sejmiku Śląskiego mają zadecydować, czy przekazać dwa odwierty wód geotermalnych w graniczącym z powiatem cieszyńskim Jaworzu. Rozstrzygnięcie nie jest pewne, za to Urząd Gminy ma już koncepcję wykorzystania źródeł.
O przejęcie praw do dwóch odwiertów gmina Jaworze stara się od dawna. Źródła należą bowiem do sanatorium w Jaworzu, podlegającego samorządowi województwa śląskiego. Gmina chce wykorzystać ciepłe wody, aby utworzyć kompleks rekreacyjny, z basenami w roli głównej. Przekazanie źródeł gminie najpierw blokowało samo sanatorium, potem sejmik skłócony z marszałkiem Januszem Moszyńskim. Do ostatecznego przekazania potrzeba właśnie decyzji sejmiku, radni mają się nad tym zastanawiać na sesji 19 grudnia.

Nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie. Okazało się bowiem, że część radnych zastanawia się, czy źródeł nie wykorzystać własnymi siłami, bez pomocy gminy. Ale nawet wtedy, gdy przeważy głos za współpracą z Urzędem Gminy w Jaworzu, też może nie dojść do rozstrzygnięcia. Ciągle bowiem jest nieuregulowana sprawa marszałka Janusza Moszyńskiego, skonfliktowanego ze swoim dawnym ugrupowaniem, Platformą Obywatelską. Po wyborach parlamentarnych sytuacja się zmieniła, bo centralne władze PSL naciskają na śląskich działaczy, aby doprowadziły do koalicji z Platformą. A to oznacza uzyskanie większości w ławach sejmiku i odwołanie Moszyńskiego, być może już na grudniowej sesji. Należy więc spodziewać się dalszej zwłoki w przekazaniu źródeł.

Wójt Jaworza Zdzisław Bylok wyjaśnia, że bez praw do źródeł nie będzie postępu w przygotowaniach do inwestycji, m.in. znalezieniu funduszy i załatwieniu formalności budowlanych. Na razie jednak jedna z pracowni przygotowała dla Jaworza koncepcję architektoniczną kompleksu basenowo-gastronomiczno-hotelowego, gdzie główną atrakcją będzie kąpiel w ciepłych źródłach. – Same baseny nie wystarczą. Dlatego powinny być także restauracje, miejsca noclegowe, gabinety odnowy biologicznej – wyjaśnia Bylok.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

róbcie tak dalej a nasi południowi sąsiedzi tylko na tym korzystają/oczywiście finansowo/

Odwierty wód w Jaworzu od conajmniej 20 lat !!!!! I wciąż nie wiadomo co i kto ma z nimi zrobić ???? Jakoś najtrudniej jest się uczyć od bliskich sąsiadów (słowaków).

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama