, poniedziałek 11 grudnia 2023
Szpital będzie opodatkowany
Szpital nie będzie zwolniony z płacenia podatku od nieruchomości. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Szpital będzie opodatkowany

TWO
Dyrekcja Szpitala Śląskiego liczyła, że Cieszyn zwolni placówkę z płacenia podatku od nieruchomości. Nie udało się. Na ulgę mogą natomiast liczyć przedsiębiorcy, którzy uruchomią produkcję w nieczynnych dotąd halach fabrycznych w mieście.
Jan Kawulok, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie mówi, że podległa mu instytucja wielokrotnie występowała do władz miasta o zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości, ale zawsze spotykała się z odmową. Dla ZZOZ to spore obciążenie - rok w rok wydaje na podatek 200 tys. zł. — Miasto powinno wykazać odrobinę dobrej woli — uważa radny powiatowy Ludwik Kuboszek.

Cieszyńscy radni miejscy zajmowali się podatkiem od nieruchomości na czwartkowej sesji, ale nie zgodzili się na zwolnienie ZZOZ z opłaty. — Głównie dlatego, bo wniosek był źle sformułowany. Prawo nie zezwala na zwolnienie z podatku konkretnej instytucji. Gdybyśmy chcieli to zrobić, musielibyśmy przyznać ulgi również innym ośrodkom zdrowia — wyjaśnia burmistrz Bogdan Ficek. — Poza tym stoję na stanowisku, że zwalniając szpital z płacenia podatku, w sposób sztuczny obniżylibyśmy jego koszty. Wolimy pomagać szpitalowi inaczej.

W Cieszynie z płacenia podatku od nieruchomości zwolnione są domy pomocy społecznej, ochotnicze straże pożarne, żłobki i przedszkola. Na ulgi mogą też liczyć niektóre firmy. Podatku nie muszą płacić przez 10 lat przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w mieście w produkcję. — Nowością jest wprowadzenie ulgi podatkowej dla firm, które kupiły w mieście jakaś halę albo zakład i rozpoczęły nową produkcję. Zwolnienie z podatku obowiązuje przez 5 lat — wyjaśnia wiceburmistrz Jan Matuszek.
Komentarze: (36)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niech zmienią nazwę na Katolicki Szpital Śląski
w Cieszynie i po kłopocie!!

Niech zmienią nazwę na Katolicki Szpital Śląski
w Cieszynie i po kłopocie!!

Ten znowu swoje. Nudzisz chlopie z tym swoim antyklerykalizmem.

Ingo nie reaguj na ap, to chory człowiek i pewnie bardzo cierpi, bo zapewne nikt go już nie chce słuchać, więc tutaj się wyżywa.

Czemu nie ? Gdyby to miało coś pomóc...
Katolicki Ochotniczy Szpital Pomocy Społecznej : )

Czy ktoś tu znowu mówi językami aniołów?

Tak jest, jestem za tym aby zacząć traktowac wszystkich równo. Szpital jak i inne ZOZ-y mają i tak obniżony podatek. Żadna łaska ustawa to przewiduje. Rachunków i tak nie wszyscy lekarze wystawiają. Czas wreszcie ruszyć te "służbe zdrowia" i to na poważnie. Jeżeli ludzie nie widzicie że polityka dotyczy (póki co niekorzystnie) naszego zdrowia to sie mylicie.

Cynik Ty nawet z cynizmem masz problemy.
Droga Ingo o ile pamietam Ty również prowadzisz
działalność gospodarczą i z pewnością słyszałaś o
czymś takim jak :równość wszystkich podmiotów gospodarczych wobec prawa.Dotyczy to również
działalności gospodarczej prowadzonej przez
kościół.I co mam Ci teraz napisać jak w praktyce
to wygląda?? O kontrolach,podatkach,ksiegowości
i.t.d.Temat ten jest już poruszony w Brukseli!!!!!!!
A teraz moi drodzy inny temat.Przed wyborami
D.Tusk zapewniał wyborców,że Karta Praw Podstawowych oczywiście będzie podpisana.I co?
Jakiś purpurat tupnął nogą i po Karcie.A teraz trochę konkretniej.Pan premier Tusk nie podpisze
bo nie wierzy w "ochronę godności ludzkiej",nie uważa za istotny "zakaz tortur oraz kary śmierci",
nie istotne jest również "poniżające traktowanie
człowieka" czy "zmuszanie go do pracy niewolniczej".Niepotrzebne też polakom wg Pana
Tuska coś takiego jak"prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego","prawo do prywatności
życia rodzinnego","prawo do wolności myśli,sumienia i religji","prawo do wolności zgromadzeń i edukacji","zakaz wszelkiej dyskryminacji,posznowanie różnorodności kulturowej,religijnej(!) i językowej".Ponadto komu
potrzebne są "prawa dziecka,prawa osób starszych,niepełnosprawnych"?Bezpieczniej jest też dla premiera milczeć o "prawie do pomocy społecznej i socjalnej",do "ochrony zdrowia"","prawie do ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem z pracy","zakazie pracy dzieci".Wg Tuska to nie dla NAS,polaków!!
No i co moi interlokutorzy.Żal mi was po prostu.
Nie widzicie ,nie słyszycie , nie myślicie.

Miło mi Pana poznać od tej strony. Te sensacje o Tusku są zatrważające, choć dla mnie nie są zaskoczeniem. Prosze o więcej szczegółów.

Myślę,że szczegółów jest aż za dużo.Więc na koniec
prwadziwa perełka!!.Zdecydowanym przeciwnikiem
Karty praw obywatelskich jest polski Rzecznik Praw
Obywatelskich,przyjaciel biskupów,niejaki Pan
KOCHANOWSKI.Chyba wystarczy!
Pozdrawiam

A moze by tak raz ktos pisal na temat! Ludzie, jak chcecie sobie podyskutodac, to idzcie na forum. Tu maja byc komentarze ad. tekst.

Ciekawe, ze jak pan Ludwik Kuboszek byl przewodniczacym rady miasta Cieszyna, to miasto jakos nie potrafilo wykazac dobrej woli... Mogl wtedy lobbowac na rzecz szpitala. Nie lobbowal, a teraz sie wymadrza.

Monotematycznosc dyskutanta ,a może bajeranta AP jest strasznie prymitywna, jego wywody nielogiczne a to co stale robi to jest silenie sie na oryginalnosc.Oj bidula to intelektualna !!!!
A do tematu zwolnienia od podatku to faktycznie miasto Cieszyn jest oporne jak w iwelu innych finansowych kwestiach. Dominuje tam bowiem zasada pana wiceburmistrza : rządż tak aby bylo bezpiecznie dla rzadzacych i nie wychylaj sie gdzie nie musisz !!
Czyste asekuranctwo ale zawsze tak bylo od czasu kiedy ten pan rzadzi finansami w miescie .

"Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy."

Juraj napisz proszę w którym momencie moje
wywody są prymitywne i monotematyczne. Ja
obawiam się,że Ty po prostu nie rozumiesz o czym
ja piszę,bo myślenie nie jest niestety Twoją mocną
stroną!

W kżdym

Widzisz. Tu juz wszyscy maja ciebie dosyc. Jestes po prostu strasznie nudny. Przykre to ale prawdziwe. To juz nawet nie jest zabawne.

Nic nie rozumiesz

ty Ingo też

Ale jesteście wszyscy wystraszeni w tym skansenie
ciemnoty

A dlaczego mają zmienić nazwę szpitala na katolicki, skoro katolicy do niego nic nie mają a tylko ewangelicy . T przecież dr Hasse był twórcą cieszyńskiego szpitala . Szkoda, że pamięć ludzka jest taka krótka

ap - przyklad najszczerszego cieszynskiego malkontenta - powinni o tobie w Wikipedii napisac

Droga Ingo,czy jeśli ktoś pisze prawdę to jest
malkontentem,czy ty rozumiesz to słowo?

Koncze dyskusje z toba. To byl moj ostatni post na twoj temat. Wiecej w twojej sprawie glosu nie zabiore. Ja uwazam, ze w takich miejscach jak to powinno sie dyskutowac o artykulach, a nie od dupie Maryny.

Problem podatkowy w Cieszynie też jest taki: dlaczego zawsze magistrat stosuje najwyższą stawkę z mozliwych? Skoro najwyższa stawka to żądamy od Rajców i Burmistrzów "górnych" parametrów jakie tylko mozna wymagać od takich Osób. Jeździjta ludziska po nich zatem jak po najwyższych. Odrobiny litości

ap nie trać czasu na dyskusję ze zwolennikami klęcznikowych rond, pozdrawiam

Czytając uważnie art. zastanowiło mnie następujące zdanie cyt. ..." zwolnienie szpitala z podatku w sposób sztuczny obniżylibyśmy jego koszty..." i dalej Wolimy pomagać szpitalowi inaczej. Wyjaśnił Bogdan Ficek. Zapytajmy zatem tup.Ficka jak ma zamiar pomóc szpitalowi inaczej? Słuchamy Może ktoś zadzwoni do gazdy miasta w jaki sposób te zabrane pieniądze ok.200 tys. rocznie ma zamiar w innej formie zwrócić szpitalowi p. Burmistrz ???. Była by tu szansa na twórczą dyskusję z mieszkańcami miasta ,z których każdy prędzej lub później bedzie pacjentem tego szpitala.

do ap - jak skomentujesz to, że W. Brytania i Irlandia nie podpisały europ. karty praw podstawowych;dodam- nie chodzi im tylko o sprawy socjalne...przypominam a.p. jaką strukturę wyznaniową ma Anglia

Heńku warto, abyś poznał historię szacownej hrabiny z Kończyc Wielkich i wielu innych dobrodziejów naszego szpitala; jesteś ubogi na...

Oj ufka. Jedno zdanie, a najlepiej opisuje Twoje "lawiracyjne" podejście do faktów. To ja powiem: przypominam jaka strukturę wyznaniową ma Irlandia... i co myślicielko od siedmiu boleści?

W.Brytania przyjęła kartę wyłączając sprawy socjalne,ponieważ są one na wyspach na wyższym
poziomie niż te proponowane przez kartę.Myślę,że Inga to zrozumiała!

za panowania Olbrychta miasto dawało na służbę zdrowia 2 procent z budżetu miasta, a za Ficka 1 procent

Skąd "szpital"-NIK ma takie info? Cieszyn ma tyle do Szpitala co piernik do... itd.. NO chyba, że masz na mysli telefony do Szpitala jak na leczeniu jest jakaś... magistracka gwiazda albo Ktoś z rodziny. NIe mam racji? Acha wiem, to sie nazywo spolegliwość. Miasto może wspomagać nas w pewnych kwestiach profilaktycznych ale nie Szpital jako taki. A w ogóle to najwyższy czas aby Szpitalem zajęli się Ci co sie leczeniem zajmują. My zajmijmy się NFZ-em aby "nie wyciekało" z niego. A tak jest co jest? Mamy fachowców lekarzy na miare europejską a zmuszani jesteśmy stac do bich w kolejkach. Jaszcze ściepy robić na "pawilonik". A może szykujecie już stanowisko dla Kopcia jak go wyciepną z sejmu?

Cytat;"Cieszyńscy radni miejscy zajmowali się podatkiem od nieruchomości na czwartkowej sesji, ale nie zgodzili się na zwolnienie ZZOZ z opłaty. — Głównie dlatego, bo wniosek był źle sformułowany. Prawo nie zezwala na zwolnienie z podatku konkretnej instytucji. Gdybyśmy chcieli to zrobić, musielibyśmy przyznać ulgi również innym ośrodkom zdrowia — wyjaśnia burmistrz Bogdan Ficek." Te słowa Pana Burmistrza trochę mijają się z prawdą, bowiem kazdy organ podatkowy (a takim jest też Burmistrz) zgodnie z ordynacja podatkową, może zastosować ulgę podatkową ze względu na interes podatnika, lub ważny interes społeczny. A ulgą może być umorzenie podatku. W ordynacji pisze wyraźnie, że MOŻE udzielić tej ulgi, choć nie musi. Widocznie Pan Burmistrz nie uznał szpitala za ważny interes społeczny i nikt go nie zmusi do tego, aby uznał. Są potrzeby, wydatki w mieście, na które i szpital musi się złożyć, np. Śląski Zamek Przedsiębiorczości (coś ok. 1 mln zł rocznie), lub podwyżki w budżetówce, bo urzędnicy uciekają z pracy. Duuuuuuuuuuuuuuuużo zdrowia życzę Panu Burmistrzowi!

proponuję przeczytać plany budżetowe z lat1990-2006 dostępne w Urzędze ,.aby stwierdzić że to jest prawda.Oprócz tego można się nauczyć jak nie należy gospodarować

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama