, niedziela 14 lipca 2024
Starosta nie śpi przez pałac
Starosta cieszyński Mirosław Kożdoń liczy, że za trzecim razem pałac uda się sprzedać. fot. ER Dodaj do Facebook

Starosta nie śpi przez pałac

ER
Starosta nie śpi przez pałac

Pałac został wzniesiony na przełomie XVII/XVIII wieku przez barona Jerzego Fryderyka Wilczka, marszałka księstwa cieszyńskiego. fot. ER


Starosta nie śpi przez pałac

Murowana kaplica pałacowa , w której znajdują sie groby właścicieli Kończyc oraz pierwsze na świecie witraże z pleksi. fot. ER

Mirosław Kożdoń, starosta cieszyński, nie może spać po nocach z powodu dziury budżetowej, która jest wynikiem tego, że od wielu miesięcy nie udaje się sprzedać pięknego pałacu w Kończycach Wielkich. A bez tego kasa urzędu zieje pustką.
— Były już dwa przetargi. Na dniach rozstrzygnięty będzie trzeci. Jest około trzydziestu oferentów. Mam nadzieję, że ktoś wreszcie kupi posiadłość. Teren jest przepiękny, pałac też, chociaż oczywiście wymaga nakładów remontowych — mówi nam starosta. Na początek wystarczy mieć wolne 1,7 mln zł. Tyle wystarczy na zakup posiadłości wzniesionej na przełomie XVII/XVIII wieku przez barona Jerzego Fryderyka Wilczka, marszałka księstwa cieszyńskiego. Obok znajduje się murowana kaplica pałacowa pw. Opatrzności Bożej z 1776 roku wystawiona przez Habsburgów, w której znajdują sie groby właścicieli wsi oraz pierwsze na świecie witraże z pleksi. Od 1825 roku rezydencja należała do hrabiów Larisch von Monnich, którzy pod koniec XIX wieku przebudowali ją w stylu barokowo-klasycystycznym. Ostatnią właścicielką pałacu była hrabina Gabriela Thun-Hohestein, dama dworu cesarzowej i filantropka, która ufundowała m.in. jeden z pawilonów Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

W ostatnich latach w rezydencji mieścił się dom dziecka. Gdy starostwo przeniosło jego podopiecznych w inne miejsce, obiekt przestał być potrzebny. Radni Powiatu Cieszyńskiego postanowili więc, że sprzedadzą pałac. Urzędnikom jest wszystko jedno, czy ktoś będzie go chciał wykorzystać na prywatną rezydencję, siedzibę fundacji, piękny hotel z wytworną restauracją albo ekskluzywny dom spokojnej starości. — Wszystko jedno, byleby nie popadł w ruinę — przekonują. Gdy starostwo ogłosiło pierwszy przetarg na rezydencję, cena wynosiła 3 mln zł. Teraz nieruchomość otoczoną parkiem można mieć za 1,7 mln zł, ale co najmniej drugie tyle będzie trzeba włożyć w remont pałacu.

Pieniądze ze sprzedaży posiadłości w Kończycach są staroście potrzebne na powiatowe inwestycje. Póki co kasa powiatu jest pusta i pieniędzy brakuje na wszystko. — Zupełnie zrezygnowaliśmy z remontu budynku starostwa przy ulicy Kochanowskiego w Cieszynie. Inwestycja była zaplanowana na ten rok, ale postanowiliśmy ją odłożyć i całe pieniądze, łącznie 750 tys. zł, przeznaczyć na zadania w szkołach — mówi Mirosław Kożdoń.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

2 rok z rzyndu wpisujecie se w budżet ten palac, przez co mocie dziur budżetowom, trzeba wom kasy, ok, ale skónd weźmiecie piniondze jak już sprzedocie wszystko? Inwestycja to cosik takigo, co w przyszłości przyniesie zysk wymierny abo niewymierne... na razie je moc takich inwestycji, tyleże niewymiernych... a trza pomyśleć o prziszłości coby potym nie trzeja było sie zastanawiać co sprzedać aby kasa była..

Prawde Jasiu godocie, prawde.

Biedny niewyspany starosta ;-]

dziura w budżecie, ale klima być musi, bo nie można przecież tylko grzać d... na urzędniczym stołku za pieniądze podatników! a urzędasów mamy wspaniałych, starostów też, o czym świadczą otwarte lub uchylone okna budynku starostwa podczas załączonej klimatyzacji.

A ja radzę na bezsenność melatoninę, która kosztuje tylko parę złotych!! A tak na poważnie, to z czego będzie żyło starostwo, jak sprzeda już wszystko?? Nawet muzeum ze zbiorami??

Taki Zamek za 1,7 bańki?
Se ludzie jaja robicie? Sorky, rozumim, z ludzi sobie jaja robicie? Jak se pozwolom to Jo je za. Chałpy pod Cieszynem chodzą za kilka baniek a tu taka darmocha. No chyba, że Ktos szykuje taki interes publiczny jak ze sprzedażą UBEZPIECZALNI? Co nie wiemy o co chodzi? O kasę! O kasę! No ale jak CBA dotarło do Mrągowa to i do Cieszyna może. Raz na północ, raz na południe.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama