, poniedziałek 4 marca 2024
Śląsk Cieszyński winem płynący
Sylwia i Roman Gabrysiowie w swojej winnicy. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Śląsk Cieszyński winem płynący

DOROTA KOCHMAN
Na Śląsk Cieszyński, dzięki ocieplaniu się klimatu, wracają winnice. Winorośla uprawiają już nie tylko hobbyści, aby mieć wino na własne potrzeby, ale też rolnicy, który chcą ten szlachetny trunek sprzedawać.
― Uprawa winorośli wciąga ― ostrzega z uśmiechem Roman Gabryś, właściciel jednej z największych winnic na Śląsku w Mnichu koło Chybia. Wraz z żoną Sylwią są smakoszami wina i pewnego dnia zapragnęli mieć własną plantację. ― Wiele czytamy na ten temat, próbowaliśmy wielu gatunków win. To nasza pasja ― mówi pani Sylwia.

Winnica w Mnichu powstała w 2006 roku. Wtedy Roman Gabryś posadził pierwsze 300 krzewów. Początki nie były łatwe. ― Miałem chwile załamania podczas sadzenia roślin, bo nie dość, że praca była bardzo ciężka, to pomysł wydawał się dość szalony. W Polsce winnic było wtedy niewiele ― opowiada gospodarz.

Dziś winnica ma już prawie hektar, ale właściciele planują powiększenie jej do 2,5 hektara. Ciężka praca opłacała się - w tym roku w Mnichu odbędzie się pierwsze winobranie. ― Spodziewamy się uzyskać 5-7 tys. litrów wina. Mamy 12 gatunków winogron i tyle samo gatunków win chcemy stworzyć. Pierwsze winobranie to będzie eksperyment, który pozwoli nam na dalsze działania w kierunku powstania klasycznego bazowego wina marki Mnich ― przekonuje pan Roman.

Winnica w Mnichu nie jest jedyną na Śląsku Cieszyńskim. Mniejszych upraw jest już kilka w powiecie. I będzie ich przybywało w miarę ocieplania się naszego klimatu. W Polsce winnice zajmują około 300 hektarów, a lokalne wina wytwarza ok. 50 osób, jednak Instytut Winorośli i Wina podaje, że niemal 30 tys. hektarów gruntów w województwie śląskim świetnie nadaje się pod uprawę winorośli. Jest więc szansa, że na Śląsk Cieszyński, który miał bogate tradycje w tej dziedzinie (zbocza Frysztackiego Przedmieścia - Winograd - w Cieszynie porastały kiedyś piękne winnice) znowu będzie miał swoje wina.

― Na produkcję wina zdecydowaliśmy się również ze względu na tutejsze tradycje. Być może za parę lat Śląsk będzie słynął z dobrych trunków ― liczy Sylwia Gabryś.
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Podziwiam. Chetnie tez winka sprobuje...

Ach ten smak siarki!

Z całego serca życzę powodzenie w przedsięwzięciu

ostrzega, mówi, opowiada, przekonuje, liczy... a ja popieram i trzymam kciuki : P

Mieszkam tu całe życie i jakoś nie obiły mi się o uszy żadne tradycje winne na Śląsku Cieszyńskim, ale niech; na razie raczkujecie.

Bo tradycje winne na Śl. C. wykraczaja Tajemnico P. poza twoje skromne zycie ;-) To bylo duzo, duzo dawaniej. Ty jeszcze wtedy nawet nie raczkowałeś.

Może jakieś fakty? Liczby? Przekazy? Legendy?Beczki? Piwnice?Buteki? Korki?

Вино полезно для жизни человека, если будешь пить его умеренно.

Powodzenia w uprawie! P.s. Mi tam ocieplenie klimatu pasuje. Nie wiem jednak po co z tym tak zawzięcie politycy chcą walczyć? Wszak sami oni na wakacje wylatują do "ciepłych" krajów. Zwłaszcza europosłowie. A im cieplej tym mniej palenia w kotłowniach i tym samym mniej zanieczyszczeń. Po to żeby np winorosle uprawiać w Polsce!!

tp - a o tanich winach z cieszyńskiego 'Lasu' nie słyszałeś ? ; )

Spółdzielnia Las.Klasyk produkt.

Ja mówię o winie (z winogron), a nie o bełtach :))

żeby sponiewierało

Zapominacie, że wyprodukować można, ale sprzedać juz nie wolno. Polskie przepisy. W zielonogórskim mają ten sam głupi problem - jak sprzedać wino własnej produkcji. Wszystkie zezwolenia i atesty kosztują tyle, że tylko producent milionów litrów może je spełnić. Ot, klasyczna, polska głupota

a moze by tak o trzcinie cukrowej pomyslec i jakis rum sporzadzic...
Ahoy...

Spirytus+woda+karmel+aromat rumowy do ciast i mamy klasyczny TUZEMAK

Tajemnico P - jesli chodzi o polozenie, to winnice w Cieszynie znajdowaly sie na zboczu, ktore dzisiaj miesci sie miedzy ul. Frysztacka, a Hazlaska [z reszta w artykule pisze - Frysztackie przedmiescie], byly to winnice Bernardynow. A nazwa tego miejsca "winograd" pochodzi jeszcze ze sredniowiecza. W czasach austro-wegier w Cieszynie [przypuszczam ze w tym samym miejscu] miescily sie winnice ksiazece. W okresie sredniowiecza, i pozniej w czasie austro-wegier mialy miejsca w europie ocieplenia klimatu, dzieki ktorym winnice te mialy prawo bytu, niestety koniec winnic byl oczywisty i przewidywalny - ocieplenie klimatu sie zakonczylo, a ksiazeta CK woleli slodsze i smaczniejsze wina np. wegierskie niz cieszynskie kwasiory.
Ale artykul nawet inspirujacy, bo moim marzeniem od wielu lat jest zalozyc wlasnie winnice w Cieszynie. ;)

860g6uk-clbw8kc-tw6q7768-0 black jack
http://urlser.com/?5Nnno#1
[url=http://black-jack-mo.lookera.net#3]black jack[/url]
[url]http://urlser.com/?boo2X#4[/url]
[http://gambling-mo.lookera.net#5 gambling]
"auto insurance":http://urlser.com/?m6c0v#6
[LINK http://black-jack-mo.lookera.net#7]black jack[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama