, niedziela 14 lipca 2024
Owce dostaną dotacje
W ostatnich latach owiec w Beskidach przybyło, ale nadal jest ich dużo mniej niż kiedyś. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Owce dostaną dotacje

EDYTA RASMUS
Górale mogą się starać o dotacje na hodowlę owiec. Województwo ma dla nich 700 tys. zł.
Zarząd województwa śląskiego ogłosił właśnie otwarty konkurs ofert na aktywizację gospodarczą oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego Beskidów. — Celem przedsięwzięcia jest ochrona środowiska przyrodniczego przez przywrócenie wypasu owiec na halach i polanach górskich. Przyczyni się on do aktywizacji gospodarczej tych terenów oraz wzrostu ich atrakcyjności turystycznej — informuje Witold Trólka z zespołu prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jeszcze pół wieku temu podstawą bytu górali było pasterstwo. Na halach w Trójwsi (Istebna, Jaworzynka, Koniaków) pasły się tysiące owiec. Z czasem jednak zwierząt zaczęło ubywać. W Trójwsi założono spółdzielnię, która wybudowała własną owczarnię, więc sałasze (tam wypasa się owce) i bacówki (tu przerabia się mleko na sery), przestały być potrzebne. Gazdowie nadal wypasali owce na własne potrzeby, a sery robili w domach. Z czasem, z powodu małego zainteresowania skórami, mięsem i serami, hodowla stała się nieopłacalna. Dopiero od pięciu lat górale wracają do tradycji. Zainteresowanie wyrobami z owczego mleka i strojami góralskimi z owczej wełny wzrasta.

Mimo to z owiec nadal ciężko żyć. Dlatego Śląski Urząd Marszałkowski wraz z hodowcami opracował program „Owca Plus”, który ma odrodzić gospodarkę pasterską w górach. O dofinansowanie w konkursie mogą się starać m.in. organizacje pozarządowe oraz  spółdzielnie zrzeszające  w swych strukturach hodowców owiec, działające na rzecz rozwoju regionu i zachowania kultury pasterskiej.

Pieniądze będą przeznaczone na m.in. budowę i remont bacówek, utworzenie punktów widokowych, promocję produktów pochodzenia owczego oraz tradycji związanych z pasterstwem. Twórcy programu chcą także stworzyć system zachęt dla prowadzenia wypasu owiec w trudnych warunkach na polanach i halach położonych powyżej 500 m npm. Hodowca otrzyma specjalną premię za utrzymanie jednej sztuki owcy-matki. Jej wysokość zależeć będzie jednak od projektu, jaki przedstawi w konkursie organizacja pozarządowa ubiegająca się o dofinansowanie na ten cel.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A może koza minus, albo krowa podzielić? Kolejna grupka "lobbystów" załatwiła sobie kasę na własne potrzeby. Ile w województwie śląskim jest zarejestrowanych stowarzyszeń zajmujących się hodowlą? (nie mylić z działalnością gospodarczą albo hobby). Dwa, pięć? Drenaż kieszeni podatnika postępuje. Tak jakby spraw rynkowych nie mógł regulować wolny rynek.

"Kto mo łowce, tyn mo co chce"- a ja się cieszę że owieczki powrócą na nasze łąki....

Kto ma owce, ten ma co chce
http://pl.youtube.com/watch?v=xKExXjFAQz4
Pomysł świetny, w Czechach propagowany już od świąt
http://youtube.com/watch?v=B6tu_d865ZA&feature=related

Wolny rynek? Nie bardzo. Barany sobie poradzą, pełno ich we władzach. Owce trzeba już dotować.

PiS wróć.Jarosław wróć,bo POpaprańcy demolują Państwo i gospodarkę
Wskażniki ekonomiczne za rządów PO są tragiczne, nędza z biedą.Sytucja zmierza do strajku generalnego.

Macie rację niektórzy. Taka pomoc rychło może zmienić się w coś niedobrego. Tak jak czymś "niedobrym" jest mnogość tzw. pomocy dla rolników. Nie zamierzam streścić tej pomocy w kilku punktach, kilkunastu by było mało. Zaraz zresztą powstanie jakaś agencyjka d/s owiecek. Wicie sami kto z somsiadów płaci KRU-sa a gnoju w życiu nie widzioł. Co tam rolniki. Dziś wszystkim odbiło. popatrzcie se na stronach GUS-u ile zarabialom górniki (srednio) to wam oko zbieleje. Jak mocie to dojcie a nie klachać i klachać. NO chyba że jedyn dostanie owiecke w drugi... do wydojenia. Panocki odp...ta sie

Znowu ty?

Patrz jak się o mnie ludzie pięknie wyrażają:
http://trotyl.pl/forum/viewtopic.php?t=323&postdays=0&postorder=asc&star...

No i jeszcze klasyk, rok 2004:
http://forum.ox.pl/?p=readTopic&nr=722

Gramofon

Na hali na hali, na hali zielonej
Posom sie owiecki, jeszcze nie dojone... hej

Owca Plus to pomysł jeszcze za czasów PiS. PO kontynuuje ...

Dobrze jest wracac do tradycji. Ale dlaczego z pieniędzy podatników? Dlaczego hodowcy owiec mają mieć przywileje? A czemu nie hodowcy strusi, chomików albo osłów? Socjalizm wiecznie k...a żywy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama