, poniedziałek 11 grudnia 2023
Mikrofalówka już ci nie zaszkodzi...
Adam Małachowski w kombinezonie odpornym na promieniowanie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Mikrofalówka już ci nie zaszkodzi...

ER
Mikrofalówka już ci nie zaszkodzi...

Taki kombinezon powinny mieć na sobie wszystkie osoby, które pracują przy naprawianiu i remontowaniu włączonych radarów albo nadajników telefonii komórkowej. fot. Wojciech Trzcionka

Adam Małachowski z Dębowca, który ubiera himalaistów, w tym wybitnego polskiego eksplorera Krzysztofa Wielickiego, wraz z Instytutem Ochony Pracy uszył specjalistyczny kombinezon do pracy w polu mikrofalowym albo elektromagnetycznym.
Powinny go mieć na sobie wszystkie osoby, które pracują przy naprawianiu i remontowaniu włączonych radarów albo nadajników telefonii komórkowej. — Stacje składają się często z klku radarów. Nie można ich wyłączyć na raz, a praca w silnym polu jest bardzo szkodliwa dla zdrowia i może nawet zagrozić życiu człowieka. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom, bo dostępny na rynku sprzęt firm szwajcarskich, niemieckich i amerykańskich nie spenia oczekiwań — wyjaśnia Adam Małachowski.

Specjalne włókno wyprodukowali Szwajcarzy, potem utkano je w Łodzi. Największy problem był z uszyciem kombinezonów. — Musieliśmy opracować taką technikę, żeby w tkaninie było jak najmniej szwów, przez które przechodzi bardzo silne pole mikrofalowe — tłumaczy Małachowski.

Kombinezon wygląda niepozornie, jak zwykłe ubranie robocze. Wyróżnia go jedynie nakrycie głowy z siatką na twarz, podobne do tych, jakich podczas walk szermierczych używają floreciści. I jeszcze jedno - „pod pazuchą” nie działa komórka. Poprzez tkaninę nie przedostają się bowiem fale. — Kombinezonu używać mogą nie tylko ekipy remontowe, ale również osoby, które dużo czasu spędzają przy mikrofalówkach. One również są szkodliwe dla naszego zdrowia — przekonuje Adam Małachowski.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe jaka cena tego garnituru.

Rozumiem, że i kompas wewnątrz nie będzie działał.

ja bym tam sprawdził to Panie Rudolfie

kaszanka

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama