, czwartek 11 sierpnia 2022
Gaz popłynie przez Olzę
Gaz nowym rurociągiem ma popłynąć 1 stycznia 2011 roku. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Gaz popłynie przez Olzę

ER
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisał z czeską spółką RWE Transgas Net umowę dotycząca współpracy przy budowie gazociągu Moravia w okolicach Cieszyna.
Komunikat tej treści opublikowały obie spółki gazowe. Gazociąg połączy zaolziańskie Trzanowice (tam znajdują się duże magazyny gazu) z Cieszynem, a następnie pobiegnie dalej do Skoczowa, gdzie połączy się z istniejącym już systemem przesyłowym.

Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu w rozmowie z „Rzeczpospolitą” szacuje , że budowa 35-kilometrowego odcinka będzie kosztować około 120 mln zł. Gazeta pisze, że niespełna dwie trzecie kosztów poniosłaby krajowa spółka, gdyż ponad 22 km gazociągu należy wybudować po stronie polskiej, a jedną trzecią RWE Transgas Net (po stronie czeskiej ma powstać około 12 km sieci).

Gaz nowym rurociągiem ma popłynąć 1 stycznia 2011 roku. Polska zużywa około 14 mld m sześc. gazu rocznie. Nowy gazociąg ma mieć przepustowość 0,5 mld m sześc. rocznie.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy tez zkomentuje ta wiadomosc jakis tam autochton, ze gaz ten jest narodowosci polskiej, bo ciagniety jest z zawsze polskich terenow Zaolzia? Naszczescie gaz, rowniez jako dobre pomysly i szczere, dobre skutki, nie zna narodowosci. Odwrotnie od skutkow zlych i falszywych...

Jakie jest pochodzenie tego gazu o ile to gaz ziemny? Czy skąd gaz znalazł się w trzanowickich magazynach?

To gaz emigrant, bo jego wieksza ilosc znajdowala sie v Zukowie (Gornym i Dolnym :-) i stad go pociagnieto do Trzanowic. Troche wazniej - gdzie sie nachodza podziemne pojemniki nie wiem dokladnie, ale rozciagaja sie one od Zukowa po Trzanowice i w Trzanowicach umieszczono jakis dyspečink, czy dezur nad ich dzialaniem. Nie jest to ale pierwszy raz, co dodaje sie na prawa strone Olzy gaz, czytalem kiedys, ze juz tak sie dzialo w czasach 1. republiki (CZ) nie dlugo po podziale Cieszyna. Czasem zukowskie zrodlo gazu bylo wyssysane i do pojemnikow wcisnieto rosyjski gaz - i tak chyba jest i teraz. Zawsze mnie pocieszy, kiedy sie dobry pomysl uda, naprz. v tym roku w styczniu bylem bardzo zadowolony, kiedy z czeskiej strony plynal gaz na Slowacje, gdzie grozil jego brak i vymarzniecie tysiecy bratyslawskich mieszkań. I gaz ten cisnieto pomimo innych tez z owych pojemnikow "trzanowskich"...

Czechu, chyba nie pomyślałeś inaczej - oczywiście, że gaz jest narodowości polskiej... A tak na poważnie, zaskoczyłeś mnie tym, że od Żukowa po Trzanowice ciągną się zbiorniki z gazem. Ale nie zrozumiałem do końca - czy za czasów I CSR wydobywano tu gaz? A teraz po prostu wykorzystuje się puste po nim przestrzenie do jego magazynowania?

http://www.psp.cz/eknih/1929ns/ps/tisky/t0617_02.htm

Janoszu, no to je ale paráda! :-)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama