, środa 31 maja 2023
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego świętuje 20-lecie
W lutym w cieszyńskim teatrze odbył się koncert, z którego całkowity dochód przeznaczony został na rzecz Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego świętuje 20-lecie

BARBARA ŚLIŻ
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego obchodzi 20-lecie swojej działalności. W 1991 roku Maciej Krzanowski wraz z kilkoma innym fundatorami postanowili założyć fundację, która wspierałaby rozwój Szpitala Śląskiego. W tym roku działacze obchodzą jubileusz.
- Celem fundacji jest wspieranie państwa w zakresie organizowania profilaktyki i lecznictwa na Śląsku Cieszyńskim, zbieranie środków na działanie przekraczające możliwości budżetu centralnego w zakresie rozbudowy, wyposażenia i podnoszenia poziomu usług medycznych Szpitala Śląskiego - pisał we wniosku o założenie fundacji Maciej Krzanowski.

Rzeczywiście, gdyby nie pomoc fundacji Szpital Śląski mógłby nie zakupić tyle sprzętu, ile ofiarowała ta organizacja. Na przestrzeni dwudziestu lat fundacja zebrała ponad 7 mln zł, które niemal w całości przeznaczyła na zakup sprzętów medycznych i niezbędnej aparatury ratującej życie pacjentów.

W lutym w cieszyńskim teatrze odbył się koncert, z którego całkowity dochód przeznaczony został na rzecz Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. - To była trzecia już edycja koncertu zespołu "Śląsk" na rzecz fundacji. W tym roku zbieraliśmy na sprzęt dla Oddziału Ortopedyczno-Urazowego - mówi dyrektor szpitala Anna Bednarska-Czerwińska.

PISALIŚMY: Sprawdzamy, jak długo trzeba czekać na wizytę u lekarza

Sama fundacja wpadła na pomysł budowy przyszpitalnego parkingu, który przynosiłby stałe dochody. Już w pierwszym roku jego działanie przyniosło zysk rzędu 46 tys. zł. Fundacja nie mogłaby jednak istnieć, gdyby nie hojni darczyńcy, którzy regularnie wpłacają datki na konto. Wśród nich są mniejsze bądź większe firmy, ale także osoby prywatne, które od początku działalności fundacji wpłacają na rzecz szpitala tyle, ile mogą.

- Dzięki wszystkim darczyńcom fundacja co roku przekazuje na rzecz szpitala około 400 tys. zł. W ubiegłym roku zakupiliśmy specjalistyczne łóżka za 270 tys. zł, system monitorowania na Oddział Położniczy za 178 tys. zł i doposażyliśmy Oddział Pediatryczny - wylicza Inez Scherle, prezes fundacji.

Z okazji jubileuszu 20-lecia Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego organizuje spotkanie podsumowujące zaangażowanie i wsparcie społeczne na rzecz mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Podczas uroczystości, które odbędą się w sali konferencyjnej Szpitala Śląskiego odbędzie się wystąpienie dr.n.med. Macieja Krzanowskiego dotyczące historii fundacji oraz dr n.med. Anny Bednarskiej-Czerwińskiej, obecnej dyrektor szpitala na temat planów rozwojowych cieszyńskiego lecznictwa stacjonarnego.

W trakcie uroczystości 24 maja odbędzie się także odsłonięcie pamiątkowej tablicy w podzięce Stowarzyszeniu im. hr. Gabrieli Thun, które działało w latach 1999-2005 i przyczyniło się do budowy nowego pawilonu działającego przy Szpitalu Śląskim.
Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a teraz pytanie do redaktorów codziennej: może zainteresujecie się tym co dzieje się w SZPITALU w Cieszynie?? masowe zwolnienia personelu, przetargi (outsourcing) wygrywają firmy, które doją szpital jak tylko się da, dług coraz większy, jednym słowem: ROBI SIĘ WSZYSTKO BY SZPITAL UPADŁ !!! a potem nagle szybka prywatyzacja i ktoś za śmieszne pieniądze będzie miał prywatny szpital!!!

To nie jest tajemnicą ci dwaj mają ponad 100zł na godz. pracują na okrągło i to łatwo policzyć 24x 100= 2400 za dobe ,a człek jest tylko człekiem i musi być zmęczony i potem odbija się to na pacjencie. Minister Kopacz mówiła ,że KP jest jeden dla wszystkich lecz za wyjątkiem lekarzy!!!!

To już się domyślam którzy lekarze mają tak kosmiczne stawki godzinowe to ci niby fachowcy z izby przyjęć naprawdę porażka jak ktoś wcześniej napisał dyrektorka okropnie się myli co do nich powinna przyjrzeć się bliżej tej specyficznej grupce

ze specjalizacją Dizajn Reanimacyjny Kopertowy

Dyrektor planuje otwarcie geriatrii zamiast oddziału chorób wewnętrznych . Czy to oznacza , że 30-40-50 latkowie nie będą mogli liczyć na leczenie w szpitalu? Dlaczego Dyrektor tłumaczy dług wzrostem kosztów energii - przecież termomodernizacja miała zmniejszyć energochłonność szpitala. Dlaczego Dyrektor ma mniejsze kontrakty z funduszem zdrowia? dlaczego Dyrektor tnie po kosztach a nie patrzy na przychody?

Moi drodzy my sie tu tak żalimy ,a czy to dochodzi do dyrekcji NIE. Chciałbym aby ta Dyrektorka jezeli jej naprawde zalezy tak na tym szpitalu ubrała jakas czapke niewidkę i zobaczyła ta tak reklamowana przez nią IZBĘ PRZYJĘĆ niewiem czy ze wstydu by się nie spaliła co wyrabiaja tam ( trzech wspaniałych)lekarze. Wybaczcie ale zadam to pytanie kto tym lekarzom daje dyplomy?? więcej nie będe mówił to trzeba uwidzieć Pani Dyrektor to wstyd . Jezeli chodzi o Krzanowskiego to co go tam chwalic przecież to on wstrzymał budowę Szpitala Sl. przekazując pieniądze na szpital wojewódzki w Bielsku....

Po przyjęciu na oddział dajesz lekarzowi 500 zł i masz opiekę jak w Leśnej Górze. Nie stać cię na kopertę to spierdalaj. Brutalne ale jasne

To tak jak z dziada się zrobi Pan. Słynny pepa i na niego przyjdzie czas!!! To fakt gdzie można zarobić ponad 100zł na godz.

pewnych zachowań. Jak napisałem, że dyrektor obsadza szpital rodzinką, posty usuwano. Dlaczego? Nie podałem nazwiska, nie podałem szpitala. Jakby nie było temat szpitala do w/w tematu pasuje. Więc o co chodzi Droga Redakcjo? Czyżbym komuś nacisnął na odcisk? Czyżby ktoś nacisnął na Wasz odcisk? Ale czy w tym wypadku maci wolność prasy? Jest stare powiedzenie: "Prawda kole w oczy", może to było powodem, jeżeli tak, to się wydało to, co wielu wiedziało:-). Druga sprawa to czy ktoś rodzinką obsadza czy nie obsadza nie zmienia faktu, że Fundacja Zdrowia jest przeze mnie wspierana i będzie wspierana. Jakby nie było mamy piękny szpital w Cieszynie czego nam wielu zazdrości. Trzeba dbać o to. Szkoda, że do obsady szpitala mam duże wątpliwości, szczególnie lekarzy. Bo jak np. można określić lekarza, który pomimo, że pacjent zwija się z bólu nie przyjdzie do niego (pomimo, że taką informację otrzymał i proszono go o pomoc) tylko dlatego, że nie miał humoru bo może na kogoś się obraził. Fanaberie. Obrażać to on może się w domu ale nie w naszym szpitalu za nasze pieniążki. Zawsze znajdzie się praca dla takiego "ważniaka" na "świeżym powietrzu".

a szpital cieszyński był i jest do de...

To nie zebranie POP - to se ne vrati; Eda jak tam kotwiczka na ręce - Fajnie było jak ją zakrywałeś.
Ale dlaczego niektórzy wołali " PINGWIN idzie" tego nie rozumiałem. Pozdrawiam serdecznie. papcio

Ośmielam się zauważyć że fundacja powstała jako nowa formuła prawna w ramach przemian ustrojowych zastępując działajacy poprzednio Społeczny Komitet Rozbudowy Szpitala Śląskiego . Sygnatariuszami tego komitetu były wszystkie gminy i zakłady na rzecz których szpital działał. W latach osiemdziesiątych uczestniczyłem w pracach tego komitetu . Załogi nie których zakładów wprowadziły dobrowolne składki na rzecz szpitala. O korzyściach jakie osiągnął szpital z tego tytułu wzmiankuje monografia szpitala wydana na jego stulecie.
Podobnie jak dziś zakłady i gminy fundowały sprzęt i wyposażenie dla szpitala . Nie po raz pierwszy spotykam sie z informacją z której wynika że wszelkiego rodzaju inicjatywy społeczne nastąpiły dopiero po transformacji a przedtem była "tabula rasa" .
Z upoważnienia wojewody Łuczkiewicza od 1983 r. często przewodniczyłem radzie budowy szpitala pilnując harmonogramu robót wykonawców tego zdania. Mecenasem budowy szpitala był ówczesny wice wojewoda dr Jan Wałach odpowiadajacy m.innymi za finanse i współpracę z resortami rządowymi.
Dodam , że dzięki umowie między resortem górnictwa a wojewodą w sprawie partycypacji górnictwa w rozbudowę infrastruktury technicznej ,społecznej i zdrowotnej miasta Cieszyna rokrocznie przekazywane były ogromne środki finansowe między innymi na budowę pawilonu łóżkowego i diagnostyczno zabiegowego szpitala śląskiego w Cieszynie i tak w 1987 przeznaczono na to zadanie 557 ml zł w 1988 juz 850 mln zł a w 1989 1.327 mln zł . Od 1987 skoncentrowano się na możliwie najszybszym zakończeniu budowy pawilonu łóżkowego osiagając w 1989 roku zawansowanie 99 % zaś budowę pawilonu diagnostyczno zabiegowego wstrzymano na etapie stanu surowego zamknietego. Przewidując problemy finansowe z ukończeniem pawilonu diagnostyczno zabiegowego podjeto decyzję o zmianie funkcji dawniejszego pawilonu nr 3 zamieniając go na tymczasowy blok opreacyjny.
Podane wyżej wielkości nie można in extenso porównywać bowiem schyłkowi lat 80 tych towarzyszyła duża inflacja , nie mniej jednak pawilon łóżkowy wraz z całą towarzyszącą mu infrastrukturą techniczną/ nowa kotłownia, nowe magistrale ciepłownicze , energetyczne , wodne i gazowe wraz ze stacjami przetwarzania itp/ można było w 1990 roku oddać do użytku pacjentów .
Wymienione wyżej dwa tematy ilustrują bardzo ścisłą wspólpracę między cieszyńskim szpitalem a władzami samorzadowymi i zakładami pracy w okresie późnego PRL.

ale tylko ok 3 lat
jak mnie raz przyjęli w szpitalu to od razu zrezygnowałem ze składek. Nic nie dają i nie będą nigdy dawać

No nie mów gdzie mają tak kosmiczne stawki

I dlatego,że jubileusz to odebrano Fundacji parking i dochody z niego. A zadłużenie szpitala wzrosło do 28 milonów - nagroda dla dyrektor 50 tyś. złotych ; lekarze za dyżur ( dlaczego wciąż mają telewizory w swoich gabinetach ) 800 - 1000 zł.
Na zdrowie !!! I tylko tak dalej szlachetni ludzie.

pacjent czy dyrektor szpitala? Odpowiedź jest prosta, dyrektora zawsze można zmienić.

rodzinką, obsadza ale zawsze można do NIK posłać informację, niech sprawdzą

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama