, niedziela 14 lipca 2024
Druga szansa pana Andrzeja
Andrzej Wodzik będzie pracował w centrum jako stolarz. fot. Paweł Sowa/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Druga szansa pana Andrzeja

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
W wyremontowanych za unijne pieniądze halach fabrycznych w Cieszynie lada dzień ruszy pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo socjalne. Będą tu pracować bezdomni, którzy wracają do normalnego życia.
57-letni Andrzej Wodzik pochodzi z Opolszczyzny. 11 lat życia spędził na ulicy, ale rok temu trafił do Cieszyna. Dach nad głową zapewniło mu Stowarzyszenie „Być razem", które prowadzi w mieście kilka domów dla bezdomnych. Andrzej zaczął nowe życie, ożenił się, zaczął pracować. To „złota rączka", uwielbia dłubanie w drzewie. Zimą robił sanki, na Wielkanoc świąteczne zające z brzozy. Teraz zajmie się profesjonalną produkcją drewnianych opakowań. Będzie pracował w stolarni pierwszego w Polsce przedsiębiorstwa socjalnego. — Już nie mogę się doczekać. To dla mnie zielone światło. Czuję, że życie zaczyna mi się układać — mówi pan Andrzej.

Projekt przedsiębiorstwa, które stanie się szansą dla osób żyjących na marginesie życia społecznego, opracowały władze Cieszyna i Stowarzyszenie „Być razem". Napisały wniosek o unijną dotację na wyremontowanie starych hal fabrycznych przy ul. Wałowej. Unia przyznała 3,5 mln zł, budżet państwa dołożył prawie 500 tys., a miasto dopłaciło 2 mln zł.

— Budynki są już gotowe, za kilka dni zostaną wyposażone w odpowiednie urządzenia i przedsiębiorstwo zacznie działać. Dzięki niemu wiele osób wróci do normalnego życia — mówi Włodzimierz Cybulski, zastępca burmistrza Cieszyna.

Oficjalna nazwa przedsiębiorstwa to Centrum Edukacji Społecznej. W halach powstanie sieć warsztatów i niewielkich zakładów, m.in. stolarnia, pralnia, ślusarnia, kuźnia, warsztaty naprawy rowerów i samochodów, sprzętu RTV i AGD, myjnia samochodowa, mała drukarnia, kawiarnia i stołówka. Będą w nich pracować bezdomni i bezrobotni, których skierują tu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Pracy. Wielu z nich ma fach w ręku, trzeba ich tylko przyuczyć do nowych zadań. Z usług mogą korzystać wszyscy chętni.

— Nawiązaliśmy kontakt z firmą robiącą drewniane opakowania na rynek polski, belgijski i francuski. Część produkcji będzie się odbywać tutaj, a firma zapewnia darmowe szkolenia. Jest też duże zainteresowanie naszymi usługami pralniczymi, bo takich brakuje w okolicy. Sądzę, że inne warsztaty też sobie poradzą. Mamy jednak dużą tremę, bo to pionierskie przedsięwzięcie — przyznaje Mariusz Andrukiewicz, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być razem", która poprowadzi Centrum.

CES będzie też uczyło podstaw prowadzenia własnej firmy, księgowości, marketingu. Ma być inkubatorem dla małych firm zakładanych w przyszłości przez ludzi, którzy trafią tu do pracy. Wodzik chce z tego skorzystać. Planuje założyć z żoną i kolegą spółdzielnię socjalną świadczącą usługi cateringowe w Cieszynie.
Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Trele morele. Przeczytajcie. To obok funkcjonowały dwie stolarnie - jedna przy ZBM-ie druga przy RPRB. Pracowali w nie fachowcy ojcowie rodzin ,robili stolarkę ,a i odtwarzali okna i drzwi do cieszynskich zabytków. Szefem przez pewien czas był wlaśnie Cybulski, a tej drugiej szefował pośrednio jako wice burmistrz podleglego mu zakładu budżetowego. I stolarnie splajtowaly, już ich nie ma.Może są jeszcze maszyny i coś sporadycznie się na nich robi. Teraz to dla reklamy biedni bezdom,ni i bezrobotni będą robić niby to samo, a przyzwoici fachowcy poodchodzili z tych wcześniejszych stolarni- bo się władzom nie opłacalo- a taraz to oni od INKUBATORÓW SA FACHOWCAMI. Śmiech i Mrożkowska groteska.

tak świetlane że aż podejrzane

Witam panie Burmistrzu !
Mam do Pana takie oto pytania :
1.Czy to prawda że w ZBM będzie przeprowadzona kontrola NIK ?
2.Czy wie pan ,że w ADM ZOR złożyło wypowiedzenie 3 z 5 obecnie pracujących fachowców-kto będzie wykonywać bieżące naprawy i remonty ?Obecnie jest tam więcej pracowników biurowych ,niż tzw.fachowców,czy uważa pan to za normalne ?
3.Ostatnio pisał pan o podwyżkach w sferze administracji miastowej...czy wie pan ze każdy z w/w pracowników biurowych dostał w zeszłym roku podwyżkę w wyskości ok.500 pln,natomiast robotnicy tam zatrudnieni nie otrzymali tam żadnej podwyżki,nawet takiej która uwzględniałaby inflację.....czy to jest normalne ?

Nie rozumiem . To Pan Andrzej przyjechał obciązać z opolszczyzny podatnika cieszyńskiego . Tam mu szansy nie dali. Skoro to Cieszyn jest pierwszym takim zakladem socjalnym w Polsce to pewnie ,że trafią do nas wszyscy życiowi rozbitkowie z okolicy. A ci przyzwoici cieszyniocy, żeby dostać pracę muszą się wpierw zlumpować.

Mnie z kolei dziwi z jaką latwością ktoś mówi o powstalych nowych warsztatach pracy. Ci ktorzy podejmują się działalności na wlasny rachunek dlugo ważą taką decyzję i nie spią po nocach ,bo przecierz trzeba miec zlecenia z ktorych trzeba się wywiązać, trzeba zarobić i miec za co się opłacić. A tu nagle wszyscy bezrobotni ,maszyny i urzadzenia ,przekwalifikowanie i zlecenia i to taki szeroki wachlarz uslug. Jeśli ktoś to umie robić i robi to dobrze to on już sobie radzi.Kto więc bedzie ciągnąl ten ""zakład poprawczy" i kto bedzie na tym zarabiał ,a kogo się "wykorzysta". Cały eksperyment z zakładami pracy chronionej trafił szlag jak organy kontrolujące zorientowaly się ,że osoby niepelnosprawne często fikcyjnie byly zatrudniane by wykożystać ulgi podatkowe i zwolnienia z Vat. O co więc idzie z tym Centrum Edukacji Społecznej. Będziemy to uważnie obserwować.

wykorzystać, rownież rak. sory

A może w Cieszynie tak pośpiewamy(WP):
Sobota, 15 marca 2008

Pierwsza próba Chóru Narzekań Mieszkańców Wrocławia
PAP 13:25

Narzekają na korki, kostkę brukową w rynku i ekshibicjonistów pod akademikiem - blisko 40 osób pojawiło się na pierwszym spotkaniu Chóru Narzekań Mieszkańców Wrocławia.

Chór Narzekań Mieszkańców Wrocławia to pomysł dyrektora Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Konrada Imieli. Jedyny występ zespołu składającego się z samych amatorów odbędzie się 13 kwietnia, podczas 29. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

REKLAMA Czytaj dalej

Chórzystą może być każdy, kto ma na co i potrafi narzekać. Wcale nie trzeba umieć śpiewać, ważne jest serce i chęci do podzielenia się bolączkami z innymi - powiedział podczas próby Imiela.

Wrocławianie nie mieli kłopotów z tematami do narzekań. Studentka wrocławskiej Akademii Medycznej powiedziała, że pojawiła się na próbie z własnym "protest songiem" przeciwko mężczyznom, którzy obnażają się przed wejściem do akademika.

Szef chóru, zaskoczony był m.in. problemem wrocławianek z przejściem w szpilkach po popularnej w mieście kostce brukowej.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędzie się występ chóru. Mam kilka pomysłów, bo wszystko zależy od treści narzekań. Jeśli będziemy narzekać na magistrat, to może zaśpiewamy w gabinecie prezydenta, a jeśli będziemy narzekać na komunikację miejską - to może na jakimś skrzyżowaniu - dodał Imiela.

Pomysł chóru narzekań powstał w Helsinkach. W Polsce projekt zrealizowany zostanie po raz pierwszy. Muzykę do Chóru Narzekań Mieszkańców Wrocławia napisze Rafał Karasiewicz, natomiast tekst powstanie pod kierunkiem Imieli, na podstawie zgłoszonych przez wrocławian narzekań. (sm)

Kiedy słyszę "inkubator" to robi mi się słabo; kolejny, po Zamku (a jakże, też inkubatorze) balon wysysający kasę cieszyńskich podatników. A o cokolwiek by nie zapytać burmistrzów (drogi, remonty bydunków, kanalizacja, plany zagospodarowania i tysiące innych rzeczy) odpowiedź jest zawsze jedna - brak środków. Od grudnia pytaliśmy, kiedy znikna zielone budy z mostów i przez trzy miesiące Ficek odpowiadał, że leży to w gestii wojewody i jego służb. Nagle, trzy dni temu, informuje, że wystąpił do wojejwody o przekazanie nie tylko budynków, ale także o zielone budki. Po co? Żeby stały na targowisku? Służby wojejwody maja kłopot z głowy, bo oczywiście za usunięcie bud z mostów zapłacili cieszyńscy podatnicy. A zostały usunięte, cóż za traf, akurat przed Ważną Międzynarodową Procesją. Czekam teraz na oświadczenie cieszyńskiej władzy, że wojewoda przekazał nam wiaty nad mostami i musimy je sami usunąć!

Socjalizm to był całkiem NIEZŁY WYNALAZEK ale miał jedna zasadniczą wadę -Księżycową ekonomię!!! Ja wiem że Unia chętnie daje na różne dziwne pomysły związane z czymś co nazywamy inwestowaniem w ludzi. Ale takie pomysły mnie sie nie podobają bo albo budujemy kapitalizm albo w Cieszynie szukamy trzeciej drogi. Wywalilismy 2 milionki na coś do czego w jakiś tam sposób i tak bedziemy dopłacać poprzez różne ulgi a wchodząc na rynek z wyrobami czy usługami realizowanymi poniżej kosztów (a tak będzie) kogoś z tego rynku usuniemy kto nie dostał ani hal ani maszyn ani ulg. Cudów nie ma zwłaszcza w gospodarce. To tak jak z zakładami komunalnymi. Kupimy im z budzetowej kasy jakiś sprzęt , zaraz zabierają z rynku część roboty bez przetargu, ale ktoś kto ma pełne koszty łącznie z podatkami z tego rynku znika i to jest właśnie ksieżycowa ekonomia. Tak się niszczy prywatną inicjatywę panowie z miasta. Gdyby prywatnej firmie dać dotację z 10000 zł to mamy 20 miejsc pracy dla takich Panów Andrzejów jesli im sie tylko chce i potrafia pracować, bez tej całej przewalanki.

W kazdym społeczeństwie są ludzie którzy z różnych powodów sobie nie radzą. Czasem z własnej winy a czasem z nieszczęścia bez żadnej winy. Tak czy inaczej cywilizowane społeczeństwa takie osoby staraja sie jakoś utrzymać przy życiu i im pomagać przetrwać pozostawiając ocenę ich postepowania ważniejszemu od nas wszystkich. W niektórych społeczeństwach (na naszych terenach dawniej tez tak było) przyjmuje sie założenie że za wychowanie i ukształtowanie ludzi odpowiada nie tylko rodzina ale i społeczeństwo. Człowiek przynależy tam gdzie sie urodził i wychował. Jeśli sobie nie radzi, spotkało go nieszczęście to musi mu pomagać i utrzymywać ta społeczność gminna z której pochodzi, żadna inna. To ograniczenie wolności ,prawda ale tylko dla tych co sobie nie radzą-jak się zmienią mogą korzystac z wolności ale muszą najpierw udowodnić że są w danej społeczności przydatni!!!!!!Taki system do dzisiaj funkcjonuje np. w Szwajcarii i gdzie Oni są a gdzie my? A jeszcze 100 lat temu powiedzenie komuś "szwajcar" było obrazliwe bo kojarzone było z biedą i niezaradnością.

Przepraszam chodzi o 200 miejsc pracy.Tak tak 200! A ile powstanie w tych halach z leninowska kalkulacja kosztów pracy?

przepraszam mam jedno pytanko-bezdomni będa "naprawiać" sprzęt RTV i AGD ?-to ja się pytam kto będzie płacił odszkodaowania za ten "naprawiony" sprzęt RTV i AGD ?
chyba że ktoś twierdzi że bezdomy potrafi np.wymienić przetwornicę w monitorze LCD,albo np.prawidłowo zdiagnozować i naprawić zmywarkę.....

ile będzie zarabiac Pan Prezes ?

Coli- dzięki za logikę i wyłożenie tym panom z ratusza ich księżycowego myślenia o lokalnej -komunalnej gospodarce i tej zabawie w inkubzcję. Prawda jest taka ,że oto unia ściąga część składek z nas ,ale pilnują by te pieniądze nie szły na uzdrowienie naszej godpodarki, a jedynie na jej obciążenie instytucjami na które nas nie stać ,byle by nie konkurować z ich gospodarkami. Mozemy dostać pieniądze na Sląski Zamek Sztuki, na Centrum Edukacji Społecznej ,ale na pewno nie otrzymają dotacji z unii polskie firmy budowlane działające na ich rynku- bo to niezdrowa konkurencja- im się nie dziwię ,ale naszym gospodarzom tak ,że tak powalają te lokalne firmy ,które płacą podatki ,a którym pod płaszczykiem ochrony bezdomnych i bezrobotnych robi się konkurencję. Z kolei ciepłe posadki już są podzielone z gwarantowaną pensyjką - jak ci ze Sląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Proszę o konkretny przykład, w jaki sposób w małej firmie da się utworzyć 20 miejsc pracy za 10000 zł dotacji?

po pierwsze: nagłówek w artykule oczywiście zawsze musi przyciągać, ale kłamać nie należy!!! informacje sa niedokładne, dopiero czytając dalej, rozkład finasowego wsparcia zostaje przybliżone precyzyjniej.
po drugie: zawsze jets na co narzekać, tylko że samemu coś zrobić to juz mało komu się chce. nie mówie tu o ochronie własnego tyłka ale o działalności na większą skalę. zaplanowanie, zorganizowanie i znalezienie środków na to przedsięwzięcie zajęło napewno parę dobrych lat i wymagało nie lada wysiłku. i myślę że 'pan prezes' który bedzie TAK DUŻO niby teraz zarabiał, przez długi czas poświęcał swój wolny czas -za darmo-na wymyślenie i dopracowanie całego planu.
ps. nie jestem nikim z rodziny, ani kims ze środowiska Andrukiewicza i nie mam żadnego interesu w pisaniu pochlebstw na temat nowej działalności.

ukeht84-bwqt4a1-tw6q06cb-0 online gambling
http://best-online-casino-mo.lookera.net#1
[url=http://urlser.com/?aBCA5#3]homeowners insurance[/url]
[url]http://urlser.com/?boo2X#4[/url]
[http://urlser.com/?xFj4E#5 insurance]
"online gambling":http://online-gambling-mo.lookera.net#6
[LINK http://best-online-casino-mo.lookera.net#7]best online casino[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama