, środa 24 kwietnia 2024
Cieszyn: Nie tylko kultura, ale i praca
Dużym zainteresowaniem z cieszyło się stoisko Wojskowej Komendy Uzupełnień z Bielska-Białej. fot. Marcin Mońka 



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Nie tylko kultura, ale i praca

MARCIN MOŃKA
Cieszyn: Nie tylko kultura, ale i praca

Podczas czwartej Transgranicznych Targów Pracy Przedsiębiorczości i edukacji pojawiło się 44 wystawców. fot. Marcin Mońka

Po raz czwarty w Cieszynie odbyły się Transgraniczne Targi Pracy. Przyciągnęły zarówno pracodawców, jak i agencje pracy oraz ośrodki kształcące i doskonalące umiejętności zawodowe przyszłych pracowników. Po raz pierwszy organizator, czyli Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach skorzystał z gościnnych progów Uniwersytetu Śląskiego - wydziału w Cieszynie, stąd też głównie o warunki zatrudnienia pytali studenci tej uczelni.
W powiatach przygranicznych mieszka prawie 40 tys. osób pozostających bez pracy. I to właśnie z myślą o nich są cyklicznie organizowane targi. Z ofert mogą korzystać również osoby pragnące zmienić pracę bądź też zmienić swój zawód. - Cieszyn, miasto wielu kultur, kiedyś znany z przejścia granicznego, obecnie wciąż pozostający miastem kultury i handlu potrafi także oferować miejsca pracy i pośredniczyć w jej poszukiwaniu - mówił podczas targów Marcin Ślęk, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego. Wtórował mu Marek Lisansky, konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie. - Cieszę się, że targi odbywają się w Uniwersytecie Śląskim, bo do jego studentów jest skierowana duża część ofert. Może to początek wielu przyszłych karier zawodowych - przyznał konsul Lisansky.

Dlatego też wśród osób pytających o zatrudnienie dominowali obecni jeszcze studenci. - Jesteśmy na targach po raz pierwszy, mimo że jeszcze studiujemy, to jednak powoli rozglądamy się po rynku pracy. Mamy jednak świadomość, że z naszym wykształceniem znalezienie odpowiedniej oferty pracy nie będzie najłatwiejszym zadaniem - przyznawały Ania i Ola, cieszyńskie studentki kierunków humanistycznych UŚ.

Rzeczywiście, oferenci na Transgranicznych Targach proponowali zatrudnienie w różnych gałęziach, choć dominował przemysł oraz usługi, zarówno w firmach działających w Polsce, jak i Czechach oraz Słowacji. Wciąż bowiem stosunkowo najłatwiej znaleźć zatrudnienie w tych sektorach. Można było trafić również na oferty firm z innych branż, m.in. IT, które proponowały pracę np. we Francji. Oferty pracy przedstawiały również Powiatowe Urzędy Pracy z Cieszyna, Jastrzębia Zdroju czy Żywca a także Wojewódzkie Urzędy Pracy z Katowic i Opola.

Dużym zainteresowaniem z cieszyło się stoisko Wojskowej Komendy Uzupełnień z Bielska-Białej. Obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej tworzy Narodowe Siły Rezerwowe, gdzie poszukuje np. informatyków i inżynierów. To tylko jedna z propozycji jaka czekała na wszystkich odwiedzających targi.

Na targach mocno swoją obecność zaznaczyły ośrodki edukacyjne: zarówno szkoły wyższe jak i ośrodki kształcenia. Potencjalni pracownicy mogli również skorzystać z pomocy doradczej. Osoby które zdecydowałyby podjąć się pracy za granicą, w Czechach bądź na Słowacji, mogły zasięgnąć opinii u doradców oraz przedstawicieli tamtejszych pracodawców. Mogli również dowiedzieć się o warunkach, na jakich w tych krajach można otworzyć własną działalność gospodarczą.

W sumie podczas czwartej Transgranicznych Targów Pracy Przedsiębiorczości i edukacji pojawiło się 44 wystawców.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe ile osób faktycznie znajdzie pracę po targach

by przekształcić go w Urząd Pracy

POLITECHNICZNĄ ...?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama